Dolazak kineskog predsednika u Srbiju drugi put u osam godina potvrda je dobrih političkih i ekonomskih odnosa. Dvojica lidera Xi Jinping i Aleksandar Vučić su poručili da očekuju još bolju saradnju sa fokusom na pet ključnih oblasti - energetiku, infrastrukturu, veštačku inteligenciju, kao i saradnju u oblasti visokih tehnologija i predrađivačkoj industriji. U vezi sa tim potpisano je i 30 sporazuma.
Slobodan Aćimović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da su kineska ulaganja dostigla pet i po milijardi evra i da su praktično krenula od 2016. godine, kada je kineski predsednik prvi put posetio Srbiju. Kina je, posle EU, najveći pojedinačni investitor u Srbiji, a tri najveće investicije su i ujedno najveći izvoznici iz Srbije - to su Zijin, Linglong Tire i Hbis.
Opširnije
Vučić i Xi danas u Beogradu: 'Novo poglavlje u čeličnom prijateljstvu'
Predsednici Srbije i Kine Aleksandar Vučić i Xi Jinping sastali su se u Beogradu, a kineskog šefa države tokom posete prati delegacija koja broji oko 400 članova.
08.05.2024
Poseta Xi Jinpinga Srbiji - više od ekonomije
Kineski predsednik Xi Jinping je po drugi put u poseti Srbiji, nakon 2016 godine.
07.05.2024
Kako će poseta Xija Evropi uticati na akcije
Za kineska preduzeća, od električnih vozila do infrastrukture, mnogo zavisi od posete predsednika Xi Jinpinga Evropi ove nedelje.
07.05.2024
Kina nikada neće zaboraviti NATO bombardovanje ambasade u Srbiji, kaže Xi
Predsednik Kine Xi Jinping obećao je da nikada neće zaboraviti bombardovanje kineske ambasade u Beogradu.
07.05.2024
Xi Jinping u drugoj poseti Srbiji u osam godina
Predsednik Kine Xi Jinping u utorak počinje dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji, na poziv predsednika Aleksandra Vučića.
07.05.2024
"Mi imamo ekonomski moćnu zemlju koja nam je prijatelj i 2016. godine smo bili dovoljno pametni da iskoristimo to prijateljstvo. Naravno da su i oni našli svoj ekonomski interes, da unaprede železaru Smederevo, zatim da uđu u Bor. Novopotpisani sporazumi su deo paketa najava razvoja Bora u energetskom smislu. Niko nije mogao da zamisli 2015. godine da će se na listi prvih deset izvoznika nalaziti kineske firme na prva tri mesta. Kinu zaista treba da gledamo kao prijatelja koji je ekonomski veoma moćan i koji želi da sarađujemo u bilo kojoj sferi", navodi Aćimović.
Električna vozila i kako u lanac snabdevanja
Ključ je u privlačenju investicija iz Kine u sektor visokih tehnologija i iako se Kina odlučila za Mađarsku, a ne Srbiju. Kada je u pitanju proizvodnja električnih vozila vredna osam milijardi evra, Aćimović kaže da će se tek videti kako Srbija u tom kontekstu može da se pozicionira. "Kina je veliko tržište, 30 odsto svetske proizvodnje električnih vozila je u Kini, i u toj velikoj i jakoj konkurenciji naravno da će najbolji da nađu najbolje mesto. Srbija sada može da iskoristi dobre odnose sa Mađarima koje imamo, a s druge strane može da u sklopu sporazuma koji su potpisani dogovori i pronalaženje novih fabrika koje će se ovde otvarati, a koje će biti u lancu snabdevanja onih kineskih glavnih fabrika koje će biti u Mađarskoj", navodi Aćimović.
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine stupa na snagu od 1. jula. Sporazum će se implementirati postepeno tokom pet godina. Kada je u pitanju opasnost ovakvog sporazuma na srpsku privredu, Aćimović ističe da se prilikom pregovora vodilo računa o različitim aspektima.
"Vodilo se računa i o aspektima zaštite, ali i kako mi možemo da 'napadnemo' kinesko tržište. Naši i njihovi brojevi se veoma razlikuju i ono što je kod nas veliko to je kod njih smešno malo. Srpska privreda će biti zaštićena u onoj meri u kojoj će podiže svoju konkurentnost. Čak bih dodao, u onoj meri u kojoj bude dovoljno pametna pa se bude spajala sa kineskim partnerima", kaže Aćimović.
O tome kakvu ulogu ima Srbija na kineskom putu svile ka Evropskoj uniji i šta može da se očekuje kada je reč o pomoći privrednika iz Srbije u korišćenju ugovora o slobodnoj trgovini, pogledajte opširnije u videu.