Kopije poznatih brendova predstavljaju industriju koja godišnje prihoduje milijarde na tuđim proizvodima, i to pre svega u industriji mode, zabave i medijskoj industriji. S obzirom na to da već duže živimo u hajpu u vezi sa veštačkom inteligencijom (AI), Ivan Kadić, direktor kompanije Reputeo i 60 seconds, objašnjava da oni koriste AI algoritme koje su sami razvijali za prepoznavanje sadržaja i semantičku analizu, ali i alate za praćenje, kako bi indentifikovali i analizirali podatke relevantne za reputaciju kompanije.
"Reputacija se automatski reflektuje na finansije. Imali smo priliku prošle godine da vidimo kako je zbog talasa nastalog na društvenim mrežama, jedna banka - Silicon Valley Bank - uništena jer su komentari doveli do masovnog povlačenja novca. Mi analiziramo podatke da bismo videli kako korisnici određenih proizvoda/usluga u onlajn svetu reflektuju zadovoljstvo ili nezadovoljstvo."
Reputacioni rizik dovodi do značajnih finansijskih gubitaka, a ukoliko ne štiti intelektualnu svojinu, posledice po kompaniju su dugoročne.
Opširnije
Carinske licitacije su put do vrednih 'rolexa' sa dobrim popustima
Ako imate nekoliko hiljada dinara za kauciju, na platformi Uprave carina možete da licitirate za zaplenjenu robu.
27.11.2023
10 najčešće falsifikovanih luksuznih predmeta
Luksuz je stvar ukusa. Za isti proizvod je neko spreman da plati pravo malo bogatstvo, ali neko drugi nije.
07.04.2023
Od Istanbula do Baščaršije – fejk ekonomija obrće milione
Sve se lažira i lažnjaci se prodaju svuda, tako bismo ukratko mogli da sažmemo stanje na tržištu falsifikata u Adria regionu.
01.04.2023
"Ukoliko kompanija ne štiti intelektualnu svojinu, efekti prelivanja se vide na smanjenju prihoda, ali i na gubitku tržišne vrednosti, a postoji i negativan uticaj na percepciju samog brenda. Mi kao kupci ne vidimo da nas je kompanija dovoljno zaštitila, i mi kao kupci koji, recimo, volimo da kupujemo taj brend, ne možemo da se oslonimo na to da će kompanija na svim tržištima podjednako učiniti sve da zaštiti svog krajnjeg kupca koji odvaja novac za taj brend."
Podaci koje Reputeo prikuplja pokazuju da do najvećih povreda dolazi u industrijama zabave i mode.
"Multimedijalne industrije su jako pogođene jer je piraterija vrlo zastupljena. Dodatno, mnoge kompanije nisu ni upoznate sa tim da postoji čitava industrija koja zarađuje na njihovim proizvodima. Kada prikupimo linkove, radimo semantičku obradu i analiziramo šta je zapravo na tim linkovima. Ako su ostavljeni komentari poput: "proizvod je dobar, ali ga neću više nikada kupiti", ili ako je ocena četiri, tu je izuzetno važno da ustanovimo da to nije realna ocena. Kroz semantiku jezika je u stvari utvrđeno da je to ocena dva ili tri i taj utisak se ostavlja na onog ko čita te komentare. Nama je važno da te podatke prikupimo i damo sveobuhvatnu analitiku, jer onda i sama kompanija u realnom vremenu upoznaje tržište i probleme prepoznaje unapred da bi izbegli finansijske gubitke".
Kadić kaže da su kompanije svesne problema, ali kada ga stave u finansijski kontekst, stvari postaju malo drugačije.
"Kompanije vrlo jasno vide i znaju veličinu tog problema, ali kada stave na vagu i vide da im njihov biznis donosi 44 milijarde, a da je gubitak na tim proizvodima do milijardu, da li ću zaista da se trudim da štitim tržište? Tu zapravo nastaje najveći problem, jer kompanije svakako sarađuju sa advokatskim kancelarijama koje uklanjaju sporan sadržaj i same mogu da detektuju kada je došlo do prodaje proizvoda koji su lažni, ali ono što ne može da se uradi je da se detektuje problem u reputaciji koja dovodi do toga. Dakle to jeste milijardu u finansijskim gubicima, ali ono što je percepcija javnosti je mnogo važnije."
Koliko su povrede intelektualne svojine česte u Adria regionu, poslušajte u celom intervjuu koji je dostupan u videu.