U narednom periodu možemo očekivati više alternativnih mera upravljanja monetarnom politikom nego povećanja kamatnih stopa, rekao je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez posle odluke Narodne banke Srbije (NBS) da ostavi referentnu kamatnu stopu na 6,5 odsto, ali da poveća stope obavezne rezerve.
"Vest dana je odluka centralne banke da poveća obavezne rezerve", rekao je on. "To jeste mera kojom žele da utiču na kretanje inflacije u budućnosti, međutim, ne treba zanemariti da će to značajno pomoći bilansu uspeha centralne banke zato što centralna banka po višku likvidnosti koji će se sada usmeriti na obaveznu rezervu će zapravo plaćati puno manju kamatu nego kada bi poslovne banke nastavile da oročavaju po mnogo višim kamatnim stopama."
Knez je dodao da je do viška likvidnosti došlo zbog dugoročnog štampanja dinara.
Opširnije
NBS ostavila kamatu na 6,5 odsto i povećala stope obavezne rezerve
Narodna banka Srbije odlučila je u četvrtak da po drugi put zaredom pauzira povećanje referentne kamatne stope, u skladu sa očekivanjima analitičara.
07.09.2023
Fed treba da se drži još jednog povećanja stopa, smatra Bullard
Bivši predsednik filijale Feda James Bullard rekao je da zvaničnici i dalje treba da planiraju povećanje kamatnih stopa.
06.09.2023
Povećanja stopa usporavaće privrede bar deceniju, pokazuje studija
Ekonomisti upozoravaju da monetarno zatezanje može imati nenamerne dugotrajne efekte, upozoravaju ekonomisti iz Feda San Franciska.
06.09.2023
'Peglanje' likvidnosti predstojeći fokus za ECB, kaže Knez
Najnovija odluka Evropske centralne banke nije donela mnogo novosti, kaže glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
27.07.2023
Ipak, on nije iznenađen činjenicom da su iz NBS odlučili da ostave kamatne stope nepromenjene i dodaje da se centralna banka u Beogradu nalazi u sličnoj situaciji kao i Evropska centralna banka i američki Fed.
"Sve centralne banke su sada na prekretnici zato što prebacuju fokus sa referentnih stopa na alternativne mere upravljanja monetarnom politikom i u narednom periodu će biti puno veći fokus na alatima kojima se izvlači višak likvidnosti iz sistema", rekao je analitičar. "Kamatne stope se ne mogu dići unedogled jer bi značajno povećanje referentnih kamatnih stopa dovelo do značajne nestabilnosti finansijskih sistema, što bi narušilo stabilnost celokupnih privreda", dodao je.
On je takođe rekao da je, iako dvocifrena i jedna od najvećih u ovom delu Evrope, inflacija u Srbiji u opadajućem trendu, u kom bi trebalo da se zadrži i u narednim mesecima.
"Ono što ide u prilog tome je činjenica da su globalne cene hrane prilično stabilne. Malo komplikuje celokupnu situaciju činjenica da smo u poslednjih nekoliko dana viđali skokove u ceni nafte, međutim još uvek je prerano zaključiti da li su to nekakvi dugotrajni trendovi ili samo kratkotrajne oscilacije", rekao je Knez.
Pored toga, glavni analitičar Bloomberg Adrije rekao je da misli da će NBS zadržati referentne stope na nivou na kom su sada, i da bi eventualno u narednim mesecima moglo da bude nekih simboličkih pomaka.
Da je višak likvidnosti i dalje prisutan u sistemu, vidi se i iz podataka o monetarnoj statistici, posebno novčana masa M2, koja se uvećala u odnosu na godinu ranije.
"Kada govorimo o M2, tu konkretno pričamo o količini dinarske likvidnosti u bankarskom sektoru Srbije, a sam M2 monetarni agregat pored gotovine u opticaju uzima u obzir depozite po viđenju, ali i oročene dinarske depozite, i u potpunosti je refleksija svega što se dešava u našoj ekonomiji, imajući u vidu da je glavno sredstvo plaćanja zapravo srpski dinar", kazao je ranije ove nedelje za Bloomberg Adriju Miloš Zečević, direktor sektora kontrolinga i računovodstva u Erste banci.
Opširnije čitajte u posebnom tekstu.