Najpopularnija svetska striming platforma, ako ne i sinonim za striming, ostavlja iza sebe relativno razočaravajući kvartal - sudeći po reakciji Wall Streeta. Bloomberg analitičari misle drugačije - Netflix je u mnogo boljoj poziciji nego što je bio pre godinu dana.
Deonice Netflixa pale su čak 10 odsto nakon što su projekcije prihoda za treći kvartal podbacile u odnosu na procene tržišta. Naravno, taj pad ne može da obriše ovogodišnje dobitke koji su od januara iznosili čak 62 procenta.
Nade investitora su u velikoj meri dolazile od inicijative Netflixa da stane na put popularnom deljenju šifre među velikim brojem korisnika. Šta je učinjeno?
U tom pogledu, Netflix se dobro pokazao - broj pretplatnika je u drugom kvartalu porastao za osam odsto, za 5,89 miliona korisnika - što je duplo više od procena Wall Streeta. Platforma je tako završila drugo tromesečje sa 238,4 miliona korisnika.
"Netflix je dobro nastupio i na drugim frontovima, kada je reč o stvaranju dobrog sadržaja i načinu na koji se taj sadržaj proizvodi. Takođe, vidimo da mnogi filmovi i serije Netflixa dobro prolaze kod publike, ne samo u SAD, već i globalno. Takođe, međunarodna produkcija se pokazala odlično, što ukazuje na kvalietnu strategiju kada je reč o sadržaju, i to postavlja Netflix u veliku prednost u odnosu na konkurente", kaže analitičarka Bloomberg Intelligencea, Geetha Ranganathan.
Gde je onda problem? Prodaja je porasla samo 2,7 odsto na 8,19 milijardi dolara, što je bilo ispod očekivanja analitičara. Netflix je takođe generisao manju zaradu po pretplatniku, a očekivanja za treći kvartal iznose 8,52 milijarde dolara, što je takođe ispod očekivanja Wall Streeta.
"Rast prihoda nije bio jak kao što su investitori očekivali, jer dosta novih pretplatnika dolazi iz zemalja gde je zarada manja. Ali strategija uvećanja njihovog broja je urodila plodom i Netflixu će trebati vremena da to pretvori u jači rast. Platforma ima jake temelje, rast je pitanje vremena", smatra Ranganathan.
Neizbežna tema za Netflix jeste i štrajk u Holivudu, jer je upravo striming jedan od ključnih problema pisaca i glumaca koji štrajkuju, zahtevajući udeo u zaradi od striminga. Zasada, Netflix je u boljoj poziciji u odnosu na konkurente poput Disney Plus ili Hulua, zahvaljujući velikom međunarodnom katalogu koji neće "presušiti" ni u narednoj godini.
To ipak ne menja činjenicu da je Netflix izvesno arhitekta novog modela koji je srušio tradicionalni sistem distribucije filmova i serija, te samim tim i zagrizao u zarade radnika u industriji. Isto tako, uprkos jakom katalogu, Netflixu će pre ili kasnije zatrebati novi sadržaj.
"Kada je reč o implikacijama zahteva štrajkača, ako pogledamo u finansije Netflixa, i pitamo da li bi oni mogli da akumuliraju dodatne troškove plaćanja pisaca i glumaca, odgovor je da, bili bi sposobni za to. To ne bi trebalo da ugrozi njihov biznis model dugoročno", zaključila je Ranganathan.