Sjedinjene Američke Države i evrozona će teško izbeći recesiju ukoliko ostanu na postojećem kursu borbe sa inflacijom, ocenio je u intervjuu za Bloomberg Adria Connect menadžer fondova u kompaniji Primorski skladi Rudy Marchant.
Nakon poslednjeg očitavanja inflacije u evrozoni, predsednica Evropske centralne banke Kristin Lagard istakla je da još nema jasnih dokaza koji govore u prilog tome da je bazna inflacija dostigla vrhunac, zbog čega je obećala dalje povećanje troškova zaduživanja.
Podsetimo, indeks potrošačkih cena, po isključenju cena hrane i energenata, porastao je u maju za 5,3 odsto na godišnjem nivou, što je manje u odnosu na aprilski rast od 5,6 odsto i od srednje procene Blumbergovih ekonomista od 5,5 odsto. Istovremeno, ukupna inflacija je, zbog nižih troškova energenata, usporila još značajnije na 6,1 odsto, što je najniži nivo u više od godinu dana.
Opširnije
Mali predah za Nemačku u recesiji: inflacija značajno usporila
Nemačka se pridružila grupi najvećih ekonomija evrozone gde inflacija usporava.
31.05.2023
Arsić: Recesija u Nemačkoj relativno blaga i kratkotrajna
Recesija u Nemačkoj će biti blaga i kratka.
31.05.2023
Recesija u Nemačkoj mogla bi da odloži investicije u Srbiji
Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, očekuje da recesija u Nemačkoj bude blaga i ne bi trebalo da ima veći uticaj na srpski izvoz.
29.05.2023
Nemačka ipak u recesiji, a ni prognoze nisu previše optimistične
Domaćinstva troše manje, a državna potrošnja znatno je pala.
25.05.2023
"ECB ublažava povećanja kamatnih stopa jer su svesni kakav bi njihov uticaj na ekonomiju mogao da bude, jer su stope zaduživanja sve više i to ima negativan uticaj na ekonomski rast. Ali ujedno koriste i druge alate, poput kvantitativnog zatezanja. Ako pogledamo sve te alate u kombinaciji, da li će oni biti dovoljni da se izbegne recesija? Mislim da najverovatnije neće", kaže Marchant.
Iako je inflacija u SAD blago popustila prošlog meseca, najnoviji podaci su pokazali da je broj slobodnih radnih mesta neočekivano porastao, što kreira mišljenje da će Federalne rezerve dodatno podići kamatne stope na sledećem sastanku.
Dvojica čelnika Feda založila su se za pauziranje u povećanju kamatnih stopa na predstojećem junskom zasedanju. Tako predsednik Federalnih rezervi Filadelfije Patrick Harker kaže da je sve više pristalica toga da se preskoči podizanje kamatnih stopa u junu, dok guverner Philip Jefferson kaže da junska pauza, ne bi predstavljala i kraj ciklusa povećanja kamata.
"Jedino što me je do sada zaista iznenadilo je američko tržište rada, gde se stopa nezaposlenosti oko 3,4 odsto, što je najniže u poslednjih 50 godina. Ali ako zađemo malo dublje u to, primetićete da je u sektoru gradnje, koji je vrlo mali deo tržišta rada, nezaposlenost skočila sa 3.4 odsto u septembru na 6.6 odsto u januaru. To je ono što zovu 'kanarinac u rudniku uglja'. To je prvi znak nadolazeće recesije, koju ćemo najverovatnije videti do kraja godine," zaključio je Marchant.
O tome kako će monetarna politika i potencijalna recesija uticati na evropske i američke deonice, pogledajte detaljnije u videu.