Googleova matična kompanija Alphabet u utorak se pridružuje američkim tehnološkim gigantima u izveštavanju o poslovnim rezultatima. Međutim, izveštaj o zaradi ove kompanije (biće objavljen u 17.30) bio je u senci uspona kineskog AI modela DeepSeek i novog trgovinskog rata između SAD i Kine, koji se neočekivano prelio na Google.
Kina uvodi carine na određenu američku robu, kao odgovor na carine američkog predsednika Donalda Trumpa prema Kini, i napala je nekoliko američkih kompanija, uključujući Google. Peking je najavio da će istražiti tehnološkog diva zbog navodnih kršenja antimonopolskih propisa, iako Alphabetove usluge pretraživanja nisu dostupne u Kini od 2010. godine, piše Bloomberg.
Iako je Googleov pretraživač blokiran u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji, američka tehnološka kompanija sarađuje sa lokalnim kineskim partnerima, uglavnom oglašivačima. Na dan objave svojih rezultata, Google i dalje ćuti o kineskom obračunu, prenosi Reuters.
Opširnije
Šta znače kineske kontramere za SAD i šta je sporno sa Googleom
Kina će istražiti američkog tehnološkog giganta za navodna kršenja antimonopolskih propisa.
pre 6 sati
Odložene američke carine Meksiku - za mesec dana
Trump u ponedeljak ponovio i upozorenje Evropskoj uniji.
pre 23 sata
Miris sveopšteg trgovinskog rata u vazduhu
Carinama pogođeni potrošači u SAD, prosečna cena novog automobila mogla bi da poraste za oko 3.000 dolara.
pre 10 sati
Investitori kupuju dolare pred pad tržišta i početak trgovinskog rata
Američki dolar nastavlja uzlaznu tendenciju uz rast carina.
03.02.2025
Uprkos oluji koja je nastala pri pokretanju DeepSeeka i kineskog tužilaštva, očekuje se da će tehnološki gigant koji pripada grupi "veličanstvenih sedam" za četvrti kvartal 2024. prijaviti zaradu po akciji od 2,13 dolara, uz prihod od 96,6 milijardi dolara. To je povećanje sa 1,64 dolara po akciji i 86,3 milijarde dolara prihoda u istom periodu prošle godine, prenosi Yahoo Finance.
Investing.com piše da su Googleove osnovne marže znatno poboljšane u odnosu na prethodnu godinu, sa bruto maržom profita od 58,13 odsto, što je doprinelo solidnom rastu zarade po akciji.
Klađenje na usluge u klaudu
Očekuje se da će usluge u klaudu, na koje se tehnološka kompanija sa sedištem u Kaliforniji u poslednje vreme kladi, dostići 12,1 milijardu dolara, što je veliki porast u odnosu na 9,1 milijardu dolara u istom periodu prošle godine. Očekuje se da će prihod od oglašavanja biti 71,7 milijardi dolara, u odnosu na 65,5 milijardi dolara pre godinu dana.
Yahoo Finance izveštava kako smernice za zaradu naglašavaju rast prihoda od klauda, jer Alphabet nastoji da dobije tržišni udeo od svojih najbližih rivala, kao što su Amazon i Microsoft. Kompanija je objavila svoje kvartalne rezultate prošle nedelje, pri čemu je prihod u klaudu porastao za 21 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je ispod očekivanja analitičara.
Od matične kompanije Googlea takođe se očekuje da pruži ažurirane informacije o svojim naporima da pretvori velika ulaganja u veštačku inteligenciju u nove tokove prihoda, kao i o širem učinku ogromnog tržišta digitalnog oglašavanja. Ne očekuje se uticaj kineskog startapa na poslovni izveštaj za poslednji kvartal.
Akcije kompanije porasle su za neverovatnih 40 odsto u poslednjih 12 meseci, nadmašivši time najbliže konkurente, kao što su Amazon (porast za 39 odsto) i Microsoft (porast za 1,3 odsto).
Glavni izvršni direktor Alphabeta Sundar Pichai bio je među elitom iz tehnološke industrije, koja je prisustvovala Trumpovoj inauguraciji, što mnogi politički komentatori vide kao početak prijateljskih odnosa tehnološke industrije sa novim predsednikom. Međutim, još nije poznato kakva će biti politika nove administracije prema tom sektoru, niti je stigao odgovor Bele kuće na kinesku istragu Googlea.