Hrvatski premijer Andrej Plenković odlučno je tokom obilaska Špancirfesta najavio da vlada želi ljudima da pomogne i omogući priuštivo stanovanje, odnosno da najam ili kupovina stana više ne budu van mogućnosti većine građana.
"Dve kapitalne teme koje će vlada plasirati u javnost u sledećim mesecima biće strategija stambene politike na kojoj radi radna grupa, brojni stručnjaci i akteri na osnovu predloga stručnjaka, naučnika i koju će uskoro dovršiti i predstaviti javnosti potpredsednik (Branko) Bačić i cela Vlada, a druga je novi krug poreske reforme. Mi smo u našem programu uoči izbora rekli da će se akcenat s oporezivanja rada prebacivati na oporezivanje imovine", istakao je Plenković.
Kako se izrazio, jedan od načina da se dođe do priuštivosti jeste "transformacija onoga što danas zovemo porez na kuće za odmor". Porez na kuće za odmor je u nadležnosti lokalne samouprave i iznosi do pet evra po kvadratnom metru. Drugim rečima, svojevrsni porez na nekretnine već postoji, iako se često u Hrvatskoj spominjanje ili prizivanje pojma porez na nekretnine doživljava kao bauk.
Opširnije
Ni 10.000 praznih stanova u Beogradu ne zaustavlja gradnju
Građevinska aktivnost je u ekspanziji, iako rezultati popisa iz 2022. pokazuju da se u Beogradu gradi mnogo više stanova nego što je stvarna potreba.
30.08.2024
Od emocija do investicije: Srbi iz dijaspore masovno kupuju nekretnine
Srpska dijaspora najviše kupuje stanove u novogradnja. U Beogradu kupuju, jer žele da investiraju, dok u manjim mestima postaju vlasnici stanova zbog emotivne veze sa zavičajem.
12.08.2024
Za procvat tržišta nekretnina na Azurnoj obali krivi bogati Amerikanci
Bogati Amerikanci, fleksibilni po pitanju rada na daljinu, kupuju luksuzne kuće na Azurnoj obali
20.07.2024
Porez na vikendice u Hrvatskoj povećan i za 500 evra godišnje
Dok se država nećka oko uvođenja poreza na nekretnine, jedinice lokalne samouprave nisu propustile priliku za punjenje budžeta.
24.01.2024
Vidaković o porezu na nekretnine u Hrvatskoj: U plejadi glupih predloga, ovaj je pri vrhu
Problemi na hrvatskom tržištu nekretnina se neće i ne mogu rešiti uvođenjem poreza na nekretnine, smatra Neven Vidaković.
22.04.2024
"Mi ćemo još obaviti nekoliko konsultativnih razgovora, i na nivou vlade, i na nivou parlamentarne većine, i paket koji je danas dobio načelnu podršku praktično svih naših kolega u parlamentarnoj većini, zahteva još jedno čitanje", rekao je Plenković i najavio da će uslediti javno savetovanje i dva čitanja u Saboru.
Napomenuo je da je cilj rešiti problem od oko 600.000 praznih stanova ili kuća u Hrvatskoj.
Istovremeno, kao što znamo, cene stambenih kvadrata rastu zbog nedovoljne ponude, a istovremeno, naročito u većim gradovima i na obali, znatan deo stanova nudi se u kratkoročni najam turistima, što onda onemogućava dostupnost tih prostora za stanovanje.
Predsednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj privrednoj komori i član uprave u agenciji za nekretnine Kastel-Zagreb Dubravko Ranilović smatra da se može određenim poreskim zahvatima delovati na priuštivost stanovanja, no dodaje i da porezi nisu jedini alat u ostvarenju toga cilja.
"To je zapravo vrlo široka tema. U svakom slučaju cilj je povećati broj stanova na tržištu koji će se naći za najam i na prodaju. Poreska politika je sigurno jedna od poluga, no to se ne rešava isključivo poreskom politikom. Napraviće se neki programi priuštivog stanovanja. To su dve odvojene stvari", kazao je Ranilović, koji je i član radne skupine koja radi na razradi buduće stambene politike.
Kako ističe, poreska politika može pomoći.
"Ako smo locirali problem da ovakvim neoporezivanjem turističkog najma, odnosno niskim porezom turističkog najma, puno nekretnina u gradovima iz dugoročnog odlazi u kratkoročni najam, onda treba kratkoročni najam destimulisati u korist dugoročnog najma da bi ponuda bila veća i da bi ljudi mogli negde živeti", smatra Ranilović.
Opširnije o ovoj temi pročitajte na stranicama Bloomberg Adria Hrvatska.