Izvršni direktor kompanije Meta Platforms Inc. Mark Zuckerberg izjavio je da je američka vlada pritisnula Facebook da cenzuriše sadržaj u vezi sa kovidom 19 tokom svetske pandemije i da žali zbog odluke kompanije da pristane na zahteve.
"Godine 2021, visoki zvaničnici Bidenove administracije, uključujući one u Beloj kući, više puta su mesecima vršili pritisak na naše timove da cenzurišu određeni sadržaj o kovidu 19, uključujući humor i satiru", napisao je Zuckerberg u pismu Komitetu za pravosuđe Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Iako je odluka o tome da li da ukloni sadržaj bila na Meti, nastavlja on, "pritisak vlade je bio pogrešan, i žao mi je što nismo bili otvoreniji o tome".
Tokom pandemije zvaničnici Facebooka izazvali su gnev ljudi koji su bili kritični prema zatvaranju, vakcinama i maskama jer je platforma uklonila određene objave, saopštivši da sadrže dezinformacije u vezi sa virusom ili da su na drugi način protiv Facebookove politike. Sve u svemu, sajt je uklonio više od 20 miliona objava za nešto više od godinu dana. Zuckerberg se pridružuje ostalim rukovodiocima društvenih mreža, uključujući bivšeg izvršnog direktora Twittera Jacka Dorseyja, u žaljenju na pređašnje slučajeve moderiranja sadržaja koji su, prema njihovom mišljenju, otišli predaleko.
Opširnije
Evropski tužioci istražuju prepisku Ursule von der Leyen i šefa Pfizera
Evropsko javno tužilaštvo istražuje moguće krivično delo u vezi s pregovorima predsednice Evropske komisije i izvršnog direktora Pfizera.
01.04.2024
Istraživanje: Čulo mirisa se vraća tri godine nakon kovida
Nova istraživanja pokazuju da se senzorni problemi postepeno smanjuju.
19.11.2023
Istraživanje: Pandemija ostavila trajne posledice na starije od 50 godina
Istraživanja ukazuju da su zatvaranja i ograničenja ostavila "trajne posledice" na zdravlje mozga osoba starijih od 50 godina.
02.11.2023
Sve je veća debata na svetskom nivou o tome koliko daleko kompanije društvenih mreža treba da idu u kontroli komentara, slika i drugog sadržaja koji postavljaju njihovi korisnici. Neke platforme veruju da bi trebalo da se povuku kada je reč o nametanju korisnicima pravila o tome šta mogu, a šta ne mogu da iskažu na mreži, dok neke vlade smatraju da preterani lese fer stav može izazvati kriminalno ponašanje. Francuski zvaničnici su tokom vikenda uhapsili suosnivača Telegrama Pavela Durova, navodeći da kompanija nije uspela da se na adekvatan način bori protiv kriminala u svojoj aplikaciji za razmenu poruka, uključujući širenje materijala o seksualnom zlostavljanju dece.
Uoči predsedničkih izbora u SAD, na kojima se potpredsednica Kamala Harris suprotstavlja bivšem predsedniku Donaldu Trumpu, Zuckerberg se takođe trudi da izgleda kao neko ko nije stranački opredeljen. "Moj cilj je da budem neutralan i da ne igram neku ulogu na ovaj ili onaj način - niti da izgledam uopšte kao da igram ulogu", napisao je Zuckerberg u pismu, čiji je sadržaj objavljen na Facebook stranici Komiteta za pravosuđe Predstavničkog doma, a potvrdila ga je Meta. Pisao je u vezi sa doprinosima datim u poslednjem predsedničkom ciklusu kako bi se podržala izborna infrastruktura.