Poslednjih godina Bosna i Hercegovina beži rast stranih investicija. Sektori u okviru kojih je registrovano najviše direktnih stranih ulaganja u BiH su proizvodni sektor, bankarstvo i ostale finansijske usluge, trgovina, telekomunikacije, posredovanje u prometu nekretnina, usluge, građevinarstvo, turizam, transport.
Iako BiH ima značajne potencijale za investiranje, strani investitori se suočavaju s brojnim izazovima i preprekama na čije rešenje čekaju godinama. Na sve to, politička nestabilnost je jedan od faktora koji značajno utiču na priliv stranih investicija u BiH, a trenutna retorika i govor mržnje narušavaju imidž BiH i odvraćaju investitore.
Prema trenutno dostupnim, preliminarnim podacima Centralne banke BiH, trend porasta stranih ulaganja u BiH nastavljen je i u prvom kvartalu 2024. godine. Tako je zabležen rast vrednosti stranih investicija od četiri odsto u poređenju s istim kvartalom prošle godine.
Opširnije
Nemačke investicije u Srbiji prepolovljene, može li Mercedes da napravi preokret
Izvoz u Nemačku je povećan tri odsto ove godine.
08.08.2024
Kinezi u Smederevu grade rafineriju, a u Paraćinu fabriku za solarne panele
Dan nakon posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji, u Beogradu su potpisana još dva sporazuma u oblasti energetike.
09.05.2024
TOP 7 srpskih startapova koji su privukli najviše investicija
Na listi BBWA koja je rangirala top 30 startapova i skejlapova u regionu koji su u pet godina privukli najviše investicija, njih sedam je iz Srbije.
30.04.2024
EXPO 2027 - igra koja pomera granice
Međunarodna specijalizovana izložba – EXPO 2027, koja će se održati od maja do avgusta 2027, tema je koja je u konstantnom fokusu u Srbiji.
16.04.2024
Posmatramo li prošlu godinu, najviše direktnih stranih investicija tokom prvih devet meseci 2023. godine bilo je u finansijske, uslužne delatnosti, zatim u proizvodnju koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, te u proizvodnju i snabdevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciju.
"Postoji stalni interes investitora za ulaganja u BiH. Ono što najviše motiviše strane investitore da ulažu u BiH jeste potencijal domaćeg tržišta, zatim iskustva i tradicija koju BiH ima u određenim granama industrije, njen geografsko-strateški položaj, kao i postojeći resursi i logistika'', kaže za Bloomberg Adriju Sanja Miovčić, izvršna direktorka Veća stranih investitora BiH (FIC).
Međutim, činjenica je da privlačenje stranih investitora i zadržavanje njihovih ulaganja u određenoj zemlji zahteva razumevanje njihovih potreba i očekivanja, kao stvaranje povoljnog poslovnog okruženja. Predvidljivost, stabilnost i sigurnost, kao i smanjenje rizika za realizaciju investicije neki su od elementarnih preduslova za donošenje investicijskih odluka. Istraživanja su pokazala da zapaljiva politička retorika i govor mržnje ozbiljno štete imidžu BiH i investicijskoj klimi.
"Politička kriza u BiH značajno utiče na privlačenje stranih investicija. Strani investitori teže stabilnim i predvidljivim tržištima, a trenutna situacija u BiH stvara okruženje visoke nesigurnosti koje odvraća investicijske projekte i preusmerava kapital u druge zemlje", kaže Miovčić.
Nedostatak radne snage
Pojašnjava da su konkretni investicijski projekti u infrastrukturnom i energetskom sektoru već pogođeni ovom nestabilnošću, što dodatno pogoršava ekonomske perspektive zemlje.
"Mi u Veću stranih investitora nemamo konkretne informacije o povlačenju investitora usled negativnog imidža zemlje i retorike koja ukazuje na mogućnost izbijanja sukoba, ali je činjenica da investitori koji su planirali ulaganja u BiH često preusmeravaju svoja sredstva u druge zemlje u regionu koje nude kvalitetnije poslovno okruženje i povoljnije uslove'', dodaje.
Jedan od faktora koji je prethodnih godina privlačio strane investicije bila je kvalifikovana radna snaga. Postavlja se pitanje koliko je to danas značajan faktor s obzirom na nedostatak radnika u BiH.
"Iskreno rečeno, počinjemo i mi da se suočavamo s nedostatkom radne snage u poslednje dve-tri godine. Kako domaće tako i strane kompanije imaju određenih poteškoća u pronalasku radnika određenih profesija'', za Bloomberg Adriju kaže Jasmina Penava, viša savetnica za odnose s javnošću Agencije za promociju stranih investicija BiH (FIPA).
Dodaje da nadležne vlasti nastoje da reše ove probleme stumulsanjem radne snage kako bi se zadržala u zemlji, međutim, za konkretnije rezultate treba više vremena.
Miovčić ističe da je zabrinjavajuća činjenica što se BiH iz godine u godinu suočava s odlaskom najproduktivnijeg, radno sposobnog stanovništva, pretežno u zemlje Zapadne Evrope. Ona naglašava da je ljudski potencijal najvažniji i najbolji resurs BiH, kao i da sve aktuelne i buduće politike treba usmeriti da se taj kapacitet zadrži i iskoristi.
"Izgleda da jedno uslovljava drugo, tačnije ne možemo privući kvalitetne strane investitore ako nemamo kvalitetne domaće kadrove. S druge strane, privlačenjem većeg broja investitora širimo ekonomsku bazu, što dovodi do novih zapošljavanja i posledično ublažava negativni demografski trend", ističe.
Isti izazovi godinama
Pored nedostatka radne snage, strani investitori, ali i privrednici BiH godinama se suočavaju s istim problemima koji se pre svega ogledaju u neefikasnoj administraciji, potrebi poreskog rasterećenja, neharmoniziranosti propisa, sporosti sudova.
Više na Blomberg Adrija Bosna i Hercegovina >>> LINK