Nakon što je Nvidia u junu nakratko prešla granicu tržišne kapitalizacije od tri biliona dolara, stvari su krenule nizbrdo za najvećeg svetskog proizvođača čipova. Uprkos postizanju tog impresivnog cilja, kompanija se suočila s nekoliko izazova koji su negativno uticali na njeno poslovanje.
Promenili su se tržišni uslovi, pojavila se povećana konkurencija, uz poremećaje u lancu snabdevanja. Kao rezultat toga, cena akcija je znatno oscilovala, što je dovelo do smanjenja tržišne kapitalizacije. Sada se taj proizvođač čipova suočava s izazovom tih prepreka kako bi ponovo stekao svoju pređašnju tržišnu poziciju i povratio poverenje ulagača.
Osim toga, Nvidia se suočava s odlaganjem lansiranja svog dugoočekivanog čipa Blackwell B-200, što izaziva nesigurnost u celoj industriji veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI).
Opširnije
Nvidia i tehnološki giganti u vrtlogu rasprodaje - da li je došao kraj tržištu bika?
Globalna rasprodaja akcija nastavila se i po otvaranju američkih berzi, sa padom na ključnim indeksima S&P 500 i Nasdaq 100 - i do tri odsto.
05.08.2024
Potonule akcije velikih američkih kompanija, Nvidia pada 17 odsto
Akcije najvećih američkih kompanija padaju na nemačkom Tradegateu, a Nvidia predvodi grupu velike sedmorke sa najvećim padom.
05.08.2024
Akcije Intela pale skoro 30 odsto, kompanija prekida isplatu dividendi
Do pada akcija došlo je nakon što je ova kompanija objavila sumorne prognoze uz plan za ukidanje 15.000 radnih mesta.
02.08.2024
Citi kaže da je vreme da se naplati skok AI akcija
Dok ništa ne ukazuje da je ukupna cena AI akcija previsoka, skok nekih deonica je zabrinjavajući, dodaju.
09.07.2024
Prema portalu koji izveštava o dešavanjima u tehnološkom sektoru The Information, zaposleni Microsofta i barem još dve osobe upoznate sa situacijom izjavili su da je datum lansiranja odložen za najmanje tri meseca zbog greške u dizajnu. Iako Nvidia nije zvanično objavila datum lansiranja, izvršni direktor Jensen Huang nedavno je na događaju SIGGRAPH u Denveru najavio da će kompanija početi da šalje inženjerske uzorke 31. jula.
Još nije jasno da li će kašnjenje uticati samo na seriju B-200 ili i na seriju B-100, koja deli sličnu arhitekturu, ali nudi inferiorne performanse.
Kašnjenje bi moglo da ima dalekosežne posledice, usporavajući napredak u sektorima poput medicine, autonomne vožnje i finansija koji zavise od AI tehnologija. Istovremeno, otvara se prilika konkurentskim firmama poput AMD-ja i Intela da povećaju svoj tržišni udeo, što bi moglo da promeni tržišnu dinamiku.
Za investitore vesti o kašnjenju mogu izazvati zabrinutost i pritisak na deonice Nvidije zbog nesigurnosti oko tačnog datuma lansiranja i potencijalnog uticaja na prihode kompanije. Međutim, dodatno vreme može da omogući Nvidiji da isporuči još bolji i pouzdaniji čip, naglašavajući izazove s kojima se suočavaju tehnološke kompanije u visokokonkurentnom tržištu AI-ja.
Analitičari predviđaju da će Nvidia prodati AI čipove iz serije B u vrednosti od više stotina milijardi dolara firmama poput Amazona, Googlea, Mete, Microsofta i mnogih drugih tehnoloških kompanija, pri čemu će prihodi firme za 2025. godinu verovatno zavisiti od njene sposobnosti da proizvede dovoljno čipova kako bi zadovoljila potražnju.
Dominacija Nvidije na tržištu je zapanjujuća, s tržišnom kapitalizacijom od 2,6 biliona dolara, dok je najbliži konkurent u industriji poluprovodnika TSMC s kapitalizacijom od 777 milijardi dolara. Ali TSMC nije pravi konkurent jer tajvanska kompanija proizvodi većinu Nvidijinih čipova kroz strateško partnerstvo. U Sjedinjenim Američkim Državama Nvidia praktično nema konkurenciju, iako nekoliko tehnoloških giganata, uključujući Microsoft i Google, rade na razvoju sopstvenih AI čipova, ali industrijom trenutno dominira Nvidia.
Konkurentski proizvođači čipova poput Intela i AMD-ja dosad nisu uspeli da pronađu uporište u industriji generativnog AI-ja.