Huawei je sve bliže tome da dozvoli super aplikaciji WeChat, koja je pod okriljem Tencenta, da u potpunosti radi na njegovoj mobilnoj platformi Harmony - bez deljenja prihoda. Taj dogovor je zamišljem sa ciljem da Huawei odbrani svoju novostečenu prednost nad Appleom u Kini.
Potencijalni dogovor, prema kojem Huawei pristaje da Tencentu ne naplaćuje nikakvu naknadu za transakcije u aplikaciji u okviru WeChat sistema, dolazi nakon višemesečnih pregovora između dve kompanije sa sedištem u Šenženu, prema rečima upućenih u ovaj slučaj.
Ovaj plan verovatno čini WeChat izuzetkom u poslovnoj strategiji Huaweija da počne da naplaćuje naknadu za sadržaj i usluge u svojoj prodavnici aplikacija. Kompanija razmatra uvođenje provizije na svojoj Harmony platformi, a sa programerima je razgovarala o naknadi od oko 20 odsto - posebno u oblasti igrica.
Opširnije
Huawei razmatra uvođenje provizije u svojoj prodavnici aplikacija
Huawei Technologies Co. razmatra smanjenje kupovine dodatnih sadržaja/usluga u okviru aplikacije
18.06.2024
Lukić, Joberty: Kriza u IT industriji nije prošla, ali smo se navikli
Joberty početkom jula lansira B2B aplikaciju za benčmark zarada i benefita u IT industriji kao odgovor na krizu koja je pogodila IT industriju u Srbiji.
13.06.2024
Apple rekordnom cenom akcija povukao šira tržišta
Američke akcije uspele su da trgovanje u utorak zaključe blagim rastom, sa Appleom kao zvezdom večeri.
11.06.2024
Šta donosi dugoočekivana podela akcija Nvidije?
Podele akcija često se doživljavaju kao znak snage kompanije, što može povećati poverenje ulagača.
15.06.2024
Zauzvrat, Tencent će održavati i ažurirati aplikaciju WeChat na koju se oslanja stotine miliona Kineza svakodnevno, od plaćanja do igara, kažu upućeni izvori.
Sporazum, jednom kada bude potpisan, takođe će biti plodonosan za Tencent, zbog izgleda za povećanje prodaje od tzv. mini programa WeChata (podaplikacije), njegove platforme za "lite" verzije (dobar odnos cene i kvaliteta uređaja) popularnih aplikacija kao što je Didi.
Tencent je u bruto vrednosti robe iz svojih mini programa u septembru prošle godine ostvario 1,5 biliona juana (207 milijardi dolara). Trenutno, korisnici mogu da preuzimaju i koriste WeChat na Huawei uređajima, ali ove dve kompanije nemaju zvanični aranžman koji obavezuje Tencent da redovno ažurira aplikaciju.
Najavljeni dogovor, koji ne bi doneo nikakvu opipljivu promenu vlasnicima telefona, takođe zahteva da Huawei nastavi da podržava WeChat i pruža njegove usluge. Ipak, treba reći da su pregovori još u toku, te da dve strane možda i neće postići dogovor, kažu izvori.
Podsećamo da je Huawei prešao na svoj interni Harmony OS nakon što je zbog američkih sankcija morao da prekine saradnju sa Googlom, vlasnikom Androida.
Dogovor je ključan za Huawei, jer kompanija prelazi na novu verziju Harmonyja koja može da onemogući pristup WeChatu ako Tencent ne nastavi da podržava aplikaciju. Sporazumom bi se osiguralo da WeChat već bude spreman kada Huawei izvrši promene.
Huawei je takođe kontaktirao aplikaciju Douyin, pod okriljem ByteDancea, sa ciljem da razgovara o podeli prihoda, ali ta kompanija za društvene medije sa sedištem u Pekingu nije izrazila interesovanje za razgovor, kaže jedan izvor.
Huawei, Tencent i ByteDance nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Ističe se i da su pregovori Huaweija sa Tencentom proizašli iz šireg plana kompanije da monetizuje svoju platformu za pametne telefone, koja je nedavno pretekla Appleov iOS po tržišnom udelu u Kini.
Apple, takođe, ne uzima deo od prihoda WeChata, ali naplaćuje proviziju od 30 odsto na kupovinu WeChat Beansa, virtuelne valute koju korisnici mogu da potroše na različite funkcije u aplikaciji.