Stellantis NV je vratio svoje inženjere nazad u kancelariju i tako preokrenuo dosadašnju poslovnu politiku, koju je izvršni direktor Carlos Tavares uveo kako bi smanjio troškove. Kompanija se, inače, zalagala za rad od kuće u vreme pandemije kovida 19.
Inženjeri su od januara dolazili u kancelariju najmanje tri dana nedeljno, a neki čak i šest dana, kada bi bio predstavljen novi automobil, rekao je Ned Curic koji vodi sektor za inženjering i tehnologiju u Stellantisu.
"Nemoguće je konstruisati vozila na daljinu", kaže on u intervjuu koji je dao u Mičigenu. "Morate držati ljude zajedno. Morate zajedno da radite na dizajnu, konstruisanju i nadogradnji. To nam pomaže da ubrzamo brojne projekte."
Opširnije
Stellantis pokazao 'fiat grande pandu' koju će proizvoditi u Srbiji
Stellantis je saopštio da je "grande panda" prva u seriji novih modela koji će biti lansirani svake godine do 2027.
17.06.2024
Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se – tranzicioni izazovi automobilske industrije
Evropska zelena tranzicija umnogome zavisi od povećanog snabdevanja minerala – litijuma, bakra i nikla.
03.06.2024
Stellantis razmatra proizvodnju još dva modela u Italiji kako bi smirio tenzije
Ideja je nastala kako bi se umirili lokalni političari jer kompanija razmatra premeštanje dela proizvodnje u druge zemlje.
27.05.2024
Više zaposlenih u Srbiji u prvom kvartalu ove godine
Broj zaposlenih je iznosio 2.871.700 u prvom kvartalu 2024. godine.
31.05.2024
Stellantis se poslednjih godina zalagao za rad na daljinu i u tom procesu je drastično smanjio obim svog poslovnog prostora, pa čak i prodao imovinu. Sindikati su kritikovali intenzitet tog pritiska, rekavši da su radnici podstaknuti da se drže što dalje.
Ova politika je, inače, deo Tavaresovog odlučnog nastojanja da se poveća efikasnost. Takođe je naveo "intenzivnu konkurenciju kineskih proizvođača automobila" kao razlog za ukidanje radnih mesta u zemljama poput Italije i Francuske.
Podsećamo i da je ovaj proizvođač automobila 2022. rekao da je njegova politika rada na daljinu postala trajna, dozvoljavajući radnicima koji se ne bave montažom da rade od kuće 70 odsto vremena.
Nekoliko drugih kompanija je u isto vreme zahtevalo da se osoblje vrati u kancelarije, nakon blokade zbog kovida 19. Sam Tavares radi iz svog doma u Portugalu oko nedelju dana u mesecu.
"Rad na daljinu je veoma fleksibilan u Stellantisu, i zavisi od manje ili veće potrebe za fizičkim prisustvom u kolektivu", rekao je portparol kompanije. "Postoji delegacija u menadžmentu da uspostavi uslove najboljeg mogućeg učinka", dodao je.
Curic, bivši izvršni direktor Microsofta i Amazona, koji se pridružio Stellantisu 2021. godine, reorganizuje inženjerske poslove u firmi otkako je njegova pozicija proširena prošle godine, te uključuje istraživanje i razvoj.
On nadgleda oko 15.000 inženjera, od kojih su mnogi locirani u Francuskoj, Italiji, Nemačkoj i SAD, zajedno sa rastućim timovima u Brazilu i Indiji.
Ovaj preokret u poslovnoj politici dodatno otklanja zabrinutost da bi Stellantisovim inženjerima moglo biti teže da efikasno rade zajedno na novim automobilima. Kompanija je usred ambicioznog plana uvođenja novih vozila, sa 25 modela koji će biti predstavljeni samo ove godine.