Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova Messer Tehnogas će svoju možda i poslednju godinu na Beogradskoj berzi obeležiti rastom dividende od 33 odsto, ako skupština akcionara usvoji tu odluku.
Messer, koji je u prošloj godini ostvario profit od 2,64 milijarde dinara (22,5 miliona evra), akcionarima će podeliti 622 miliona dinara (5,3 miliona evra), odnosno 600 dinara po akciji bruto. Prošle godine je dividenda bila 450 dinara po deonici.
Ovakva odluka nije iznenadila analitičare, mada neki kažu da je bilo prostora da se da i veći iznos. "To je u skladu sa njihovim tipičnim racijom isplate od 20-23 odsto, tako da u tom smislu odluka ne predstavlja nikakvo iznenađenje, ni pozitivno ni negatvino, mada je mogućnost za mnogo veću dividendu svakako postojala", rekao je za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović iz Ipopema Securitiesa.
Opširnije
Srpske kompanije među berzanskim zvezdama Adria regiona
U uslovima pozitivnih kretanja na većini berzi u regionu, analizirali smo koje kompanije se izdvajaju kao regionalne zvezde.
14.05.2024
Konsolidovana dobit Messera rasla 55 odsto, prihodi rekordni
Prema podacima iz APR-a, Messer Tehnogas je imao profit od oko 22,5 miliona evra, dok u konsolidovanom izveštaju neto dobit iznosi 30,4 miliona evra.
07.05.2024
Jedinstvo slabije počelo godinu, profit u prvom kvartalu pao za petinu
Neto dobit kompanije iz zapadne Srbije u prva tri meseca iznosila je 42,9 miliona dinara (oko 366.000 evra), što je pad od oko 22 odsto na međugodišnjem nivou.
30.04.2024
Dividenda NIS-a za 2023. pala sa profitom, akcionarima 90 miliona evra
Ovakvu odluku očekivala je većina analitičara, a akcionari će, ako odluka bude usvojena, dobiti oko 64 dinara po akciji.
30.04.2024
Metalac upetostručio profit, očekuje se dividenda od 95 dinara
Analitičari očekuju novu rekordnu dividendu, ali dodaju da su polugodišnji i godišnji konsolidovani izveštaji bolji pokazatelji poslovanja.
26.04.2024
Dunav potvrdio dividendu, Metalac Proleter deli deo neraspoređene dobiti
Akcionarima Dunava će biti isplaćeno 784,4 miliona dinara (6,7 miliona evra), ili 51,64 dinara po akciji bruto.
25.04.2024
Neraspoređena dobit kompanije će nakon isplate dividende ostati oko 186 miliona evra, piše u materijalima poslatim akcionarima pred skupštinu.
Kako pokazuju konsolidovani podaci objavljeni na berzi, Messer je 2023. završio rastom profita od 55 odsto.
Bloomberg Adria je ranije pisala o godišnjim rezultatima kompanije predstavljenim u finansijskom izveštaju podnetom Agenciji za privredne registre (APR), gde je profit u 2023. porastao za otprilike jednu trećinu. Prema podacima iz APR-a, Messer Tehnogas je imao profit od oko 22,5 miliona evra, dok u konsolidovanom izveštaju neto dobit iznosi 30,4 miliona evra.
Messer Tehnogas je poslovne prihode, prema konsolidovanom izveštaju, uvećao za 29 odsto na 187,5 miliona evra, dok su poslovni rashodi porasli za oko jednu četvrtinu na 144,9 miliona evra.
Otkup ide, ali na gurku
Matična kompanija još uvek nije uspela da otkupi akcije i konsoliduje vlasništvo u Messer Tehnogasu, a analitičari su krajem aprila rekli da će otkupna cena verovatno morati još da raste kako bi delistiranje i konsolidacija vlasništva bili uspešni.
Nemački Messer SE & Co. KgaA, koji je za akcije kompanije listirane na Beogradskoj berzi ponudio 25.000 dinara po komadu, uspeo je da otkupi 3,51 odsto kapitala.
Nakon otkupa, većinski vlasnik poseduje 85,6 odsto kapitala, što znači da mu nedostaje još 4,4 odsto akcija da bi ispunio zakonske uslove za prinudni otkup od manjinskih akcionara.
Kako je za Bloomberg Adriju tom prilikom rekao Pavlović, nemačka kompanija će morati da ponudi i za polovinu više od 25.000 dinara po akciji.
"Ostaje jedino da se eventualno vodimo pokazateljima na kompanijama poput Air Liquida, Lindea, Air Watera - oni se svi trguju na P/E raciju od 18x pa do čak preko 30x, a Tehnogas je na novim rezultatima ispod 10x. Međutim, Tehnogas zbog svoje veličine, ograničenog tržišta, korporativne kulture ne može biti trgovan na istim pokazateljima kao i ove velike globalne kompanije, mora postojati dobar diskont", rekao je Pavlović u odgovorima poslatim mejlom.
On dodaje da je trenutna cena previše niska, i navodi da se i za to može postaviti pitanje opravdanosti. "Moraće za uspeh da se ponudi verovatno bar 30-50 odsto veća cena od poslednje", rekao je analitičar.
Takođe je moguće da dođe do promene planova, ali se o tome ne može govoriti sa preciznošću. "Ako se većinski vlasnik bude odlučio za novu otkup cena svakako mora biti veća od prethodne - da li će biti novog pokušaja, i koji je tajming u pitanju, teško mi je reći, to bi bilo samo grubo nagađanje. Možda i neće biti nove ponude jer se možda to ne ukplana u interne planove matične kompanije zato što očigledno moraju izdvojiti mnogo veću sumu od ranije planirane", zaključuje.