Nakon burne 2022. i 2023. godine, početak 2024. godine doneo je stabilnije spoljno okruženje na tržištima nafte i gasa. Bolji rezultat u prvom tromesečju koji je ostvarila, hrvatska Ina prvenstveno duguje boljim veleprodajnim maržama i većim prodatim količinama u maloprodaji.
Prihodovali su 801,8 miliona evra, EBITDA iznosi 64 miliona evra, a neto dobit je pozitivna u poređenju s prvim tromesečjem lani i iznosi 12 milion evra.
Opširnije
Uprkos padu prihoda od prodaje u 2023. dobit Ine neokrznuta
INA ostvarila neto dobit u iznosu od 250 miliona evra. Neto dobit u 2022. godini iznosio je, inače, 251,5 miliona evra. U 2023. nije bilo dodatnog poreza na dobit.
16.02.2024
Niže cene i regulacija smanjili profitabilnost hrvatske Ine
Predsednica uprave Ine Zsuzsanna Ortutay smatra da je ostvaren dobar rezultat s obzirom na nepovoljne strane faktore.
27.10.2023
Nafta pojeftinila, investitori gledaju dalje od geopolitičkih rizika
Nafta je zadržala skroman pad, u atmosferi smanjenja rizika na širim tržištima, a nakon što je najnovija statistika pokazala smanjenje zaliha u SAD.
25.04.2024
Ukupna kapitalna ulaganja iznosila su 101 milion evra, otprilike dvostruko više u odnosu na prvo tromesečje 2023. godine, pri čemu je rafinerijsko poslovanje najviše doprinelo ulaganjima.
Rafinerija nafte Rijeka uspešno je završila remont dok je projekat nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka dosegao 87 odsto ukupne dovršenosti, pri čemu se ostali projekti unapređenja efikasnosti odvijaju po planu. Tokom planiranog remonta u Rafineriji nafte Rijeka tržište se snabdevalo iz uvoza, a ukupna prodaja je porasla za devet odsto.
Prihodi od istraživanja i proizvodnje nafte i gasa niži su usled niže cene gasa i prirodnog pada proizvodnje, pa su iznosili 73 miliona evra u prvom tromesečju 2024. godine. Proizvodnja je osam odsto niža na godišnjem nivou u skladu s prirodnim padom proizvodnje i zavodnjavanjima na glavnim gasnim poljima, iako je proizvodnja u Egiptu veća podstaknuta novom koncesijom East Damanhur.
"Početak 2024, nakon previranja u prethodne dve godine, pokazuje uopšteno dobro okruženje sa stabilnim cenama nafte, ali su cene gasa značajno pale u odnosu na prethodni period, što je rezultiralo CCS EBITDA bez jednokratnih stavki od 64 miliona evra u prvom tromesečju", rekla je Zsuzsanne Ortutay, predsednica Uprave Ine.
Iz kompanije najavljuju da nakon dve solarne elektrane (Virje u proizvodnji i Sisak u probnom radu), šire svoj portfelj obnovljivih izvora energije. Osim pripreme dodatnih projekata za solarne elektrane na svojim lokacijama, Ina je potpisala dva ugovora u oblasti održivosti, jedan u vezi sa izgradnjom postrojenja za zeleni vodonik u Rafineriji nafte Rijeka i drugi u vezi sa izgradnjom postrojenja za proizvodnju biometana u Sisku.