Iako protekla godina nije u prihodima od prodaje bila tako unosna kao što je to bio slučaj u 2022, ipak je neto profit od 250 miliona evra gotovo na istom nivou kao godinu ranije i zbog toga što u 2023. nije bilo dodatnog poreza na dobit, objavila je u petak INA.
Neto prihod od prodaje je bio 16 odsto niži i iznosio je 3,896 milijardi evra. Operativni profit od 523 miliona evra bio je 22 odsto niži.
"Glavni pokretač EBITDA je smanjenje ostvarenih cena ugljikovodika od 28 odsto pri čemu su cene gasa pale značajno više od cena nafte", navodi Ina.
Opširnije
Niže cene i regulacija smanjili profitabilnost hrvatske Ine
Predsednica uprave Ine Zsuzsanna Ortutay smatra da je ostvaren dobar rezultat s obzirom na nepovoljne strane faktore.
27.10.2023
Ina i MOL zaključili preuzimanje OMV-a Slovenija
Ina i MOL su u ponedeljak objavili da je zaključena prodaja 39 benzinskih stanica u Sloveniji Shellu.
28.08.2023
MOL prodaje Shellu 39 pumpi da bi s Inom preuzeo OMV Sloveniju
Kupoprodajni ugovor sa Shellom koji će preuzeti 39 benzinskih stanica sklopljen je prošle nedelje.
14.03.2023
Hrvatska vlada porezom cilja na dobit Ine
Analitički tim Bloomberg Adrije pretresao je poslovne brojeve vrha hrvatske privrede.
26.11.2022
Šta kriju finansijski izveštaji iz slučaja INA
OMS-Upravljanje je prošle godine prodao u inostranstvo gas vredan oko dvesta miliona kuna
31.08.2022
Neto dobit u 2022. godini iznosio je, inače, 251,5 miliona evra.
"Uprkos neizbežnom uticaju nižih cena nafte i gasa u našoj delatnosti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, ukupni rezultati kompanije ostali su otporni. INA Grupa zabeležila je pad EBITDA za 22 odsto što je bilo i očekivano s obzirom na prevladavajuće okruženje nižih cena. Ipak, investicijski izdaci dostigli su 400 miliona evra u 2023. i pretežno su usmereni na domaća ulaganja i širenje na slovenskom tržištu sticanjem dodatnih 25 odsto udela u OMV-u Slovenija. Napredak na ključnim projektima poput projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka koji je dostigao 84 odsto završetka, uz druge tekuće projekte rasta i poboljšanja efikasnosti u svim poslovnim segmentima", istakla je predsednica uprave kompanije Zsuzsanna Ortutay.
INA navodi da je proizvodnja bila niža u skladu sa očekivanjima zbog zrelosti polja i remonta u trećem tromjesečju na postrojenjima za obradu gasa.
"S druge strane, doprinos je ostvaren na egipatskoj koncesiji East Damanhur koja je počela s proizvodnjom gasa u septembru i komercijalnim otkrićem na bušotini Veliki Rastovac-1. Sve navedeno rezultiralo je tek šest odsto nižom proizvodnjom", ističe se u objavi kompanije.
Osim toga, INA je i prodala koncesiju koju je imala u Angoli.
Kad je o investicijama reč, uz ulaganja u modernizaciju riječke rafinerije, 85 miliona je otišlo na sticanje udela u OMV Slovenija, dok je ulaganje u istraživanje i proizvodnju iznosilo 100 miliona evra.
Uprkos neizvesnostima INA vidi i u 2024. godini priliku za dobar rezultat.
"Gledajući unapred u 2024, globalno okružje i dalje je prepuno izazova koji proizlaze iz sukoba koji su u toku, stvarajući neizvesnost na tržištima širom sveta. Međutim, usred ovih izazova leže prilike za transformaciju energetskog sektora. INA, ojačana svojim stabilnim poslovanjem i snažnom finansijskom pozicijom, ostaje predana u upravljanju kompleksnostima koje su pred nama, prihvaćajući prilike za daljnje poboljšanje i rast", rekla je Ortutay.