Nafta je zadržala skroman pad, u atmosferi smanjenja rizika na širim tržištima, a nakon što je najnovija statistika pokazala smanjenje zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Brent se trgovao blizu 88 dolara za barel, posle pada od 0,5 odsto u sredu, a West Texas Intermediate (WTI) za oko 83 dolara. Do pada je došlo uprkos podacima koji pokazuju da su zalihe sirove nafte u SAD prošle sedmice pale za 6,37 miliona barela, što je više od očekivanog, dok su rafinerije ubrzale preradu i izvoz skočio.
Na širim tržištima, azijske akcije su oslabile dok jača zabrinutost oko američkog tehnološkog sektora, uz razočaravajući performans Meta Platforms Inc., koji je podstakao pad. Krajem nedelje, preferirani parametar Federalnih rezervi (Fed) za inflaciju će dati naznake o budućem putu monetarne politike.
Nafta ostaje skuplja ove godine, podržana ograničenjima ponude zemalja članica OPEC+ i tenzijama na Bliskom istoku, iako je pala sa nedavnog maksimuma od preko 90 dolara za barel, otkako su se smanjili geopolitički rizici u regionu. Odnos između kupovnih i prodajnih opcija i dalje ukazuje na pesimistično raspoloženje investitora, dok je najveći svetski naftni fond kojim se trguje na berzi - američki naftni fond - zabeležio najveći dnevni odliv.
Kako je ocenio Yeap Jun Rong, tržišni strateg kompanije IG Asia Pte., tržišta gledaju dalje od rizika od poremećaja snabdevanja usled geopolitičkih tenzija, ali bi se moglo reći da se cene nafte formiraju uz oprez ulagača. Ipak, "zasad tendencija rasta od početka godine ostaje na mestu", naveo je on.
Izgledi za potražnju za naftom takođe ostaju nejasni, sa slabostima u nekim rafinisanim proizvodima kao što je dizel. Profitne marže za pretvaranje sirove nafte u dizel u Aziji bile su blizu najnižeg nivoa u skoro godinu dana.
Cene:
-
Brent za poravnanje u junu ojačao je za 0,2 odsto na 88,18 dolara za barel u 13.33 po podne u Singapuru;
-
WTI za isporuku u junu bio je viši za 0,2 odsto, na 82,95 dolara za barelu.