Nakon što je pre oko jednog meseca nemački Messer uputio nameru za preuzimanje preostalih akcija ćerke firme Messer Tehnogas, i zvanično je objavljena ponuda odobrena od Komisije za hartije od vrednosti Srbije.
Iako su očekivanja tržišta ukazivala na cenu od 24.000 dinara po deonici, po kojoj je Messer sticao akcije pre objavljivanja ponude za preuzimanje ostalih deonica (ili nešto više od toga), cena u ponudi iznosi 25.000 dinara po akciji.
Opširnije
Messer bi trebalo da otkupi akcije po ceni od 24.000 dinara
Većinski vlasnik Tehnogasa (TGAS), nemačka kompanija Messer, objavila je nameru za preuzimanje akcija.
27.02.2024
Messer grupa ide u otkup akcija, verovatno napušta Belex
Nakon Alfa-Plama iz Vranja, Beogradsku berzu mogla bi da napusti još jedna velika kompanija na čijim se hartijama ostvarivao veliki promet.
23.02.2024
Osim NIS-a, Tehnogas i Metalac će vući Belex15 u 2024.
Prema podacima Beogradske berze, Belex15 je u 2023. porastao za 6,44 odsto, a do kraja novembra se najviše trgovalo akcijama NIS-a.
20.12.2023
Profit Messera porastao 50 odsto, prešao milijardu dinara
Kompanija je u periodu januar-jun zabeležila rast prihoda od 40 odsto na 7,8 milijardi dinara.
21.09.2023
Ponuda za preuzimanje preostalog udela od 17,9 odsto u kompaniji listanoj na Beogradskoj berzi traje do 15. aprila. Tržišta kapitalizacija kompanije prema ceni iz ponude iznosi oko 221 milion evra). Odnos ponuđene cene i knjigovodstvene vrednosti (P/B racio) u ovom slučaju iznosi 1,15.
Neposredno pred objavljivanje namere, vlasnik Tehnogasa je sticao akcije na nivou od 24.000 dinara, rekao je nakon objavljivanja namere preuzimanja Nikola Stakić, profesor Univerziteta Singidunum. Kako je dodao, Zakon o preuzimanju akcionarskih društava je u tom slučaju nedvosmislen i cena mora biti viša od dve kategorije.
"Prva je prosečna cena trgovanja u poslednjih šest meseci, ili najviša cena koju je ponuđač platio prethodnih godinu dana. Neposredno pred zvanično objavljivanje, kompanije je sticala akcije i to bi trebalo da bude definisana otkupna cena. Mislim da je kompanija to svesno odradila kako bi na neki način nagradila postojeće akcionare za njihove poverenje koje su ukazali kompaniji u prethodnom periodu. Recimo, da nije otkupljivala akcije, referentna cena bi bila šestomesečni prosek i to bi se kretalo na nivou od oko 16.000 dinara, jer ovaj nagli rast koji smo imali je kratkog daha kada su bile spekulacije pre nego što je stigla zvanična objava", rekao je Stakić.
Dividende
Pored toga što je jedna od kompanija koje se nalaze u okviru indeksa najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi, Messer se izdvaja i po relativno stabilnoj dividendnoj politici.
Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova tradicionalno isplaćuje dividende na nivou od oko četvrtine ostvarenog profita, i spada u vodeće kompanije na Beogradskoj berzi ako kao kriterijum uzmemo dividendnu politiku.
Prethodne godine, nakon pada neto dobiti, Messer je predložio i isplatu manje dividende akcionarima.
Tako je predloženo da se akcionarima isplati dividenda od 450 dinara po akciji, što je u odnosu na prethodnu godinu manje za oko 20 odsto.
Što se rezultata tiče, Messer Tehnogas nije još uvek izvestio o drugoj polovini godine, ali je u prvoj polovini 2023. zabeležio međugodišnji rast profita od 54 odsto, nakon čega je neto dobit iznosila 1,1 milijardu dinara (9,6 miliona evra).
S rashodne strane, najveći rast ostvaren je upravo u kategoriji pomenutih troškova za materijale, gorivo i energiju, koji su skočili sa 2,2 na 3,3 milijarde dinara.
Prihodi od prodaje su uvećani i na domaćem i na inostranom tržištu, ali prodaja na domaćem terenu i dalje predstavlja najveći deo prihoda kompanije (5,6 naspram 1,5 milijardi dinara).
- U pisanju teksta pomogla Jelisaveta Lazarević.