Kako stvari stoje, nakon Alfa-Plama iz Vranja, Beogradsku berzu mogla bi da napusti još jedna velika kompanija na čijim se hartijama ostvarivao relativno veliki promet.
Nakon pisanja u medijima kako bi Beogradsku berzu mogao da napusti proizvođač i distributer gasova Messer Tehnogas, njegova matična kompanija Messer SE & Co. KGaA dostavila je obaveštenje o nameri preuzimanja preostalih 17,91 odsto akcija koje ne poseduje.
"Messer SE & Co. KGaA se obavezuje da će u roku od 15 radnih dana podneti zahtev Komisiji za hartije od vrednosti za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje akcija i objaviti ponudu za preuzimanje odmah, odnosno najkasnije narednog radnog dana nakon prijema rešenja Komisije o odobrenju objavljivanja ponude u istim dnevnim novinama u kojima je objavljeno ovo obaveštenje", piše u podnesku Beogradskoj berzi.
Opširnije
Prihodi Jedinstva skočili i u poslednjem kvartalu, dividenda još nepoznanica
Proizvodno-montažno preduzeće Jedinstvo iz Sevojna i u četvrtom kvartalu zabeležilo je skok prihoda, a i profita, ali će se na odluku o dividendi čekati maj.
12.02.2024
Evo kako izgleda foto-robot prosečnog investitora u regionu
To bi verovatno bio muškarac između 45 i 50 godina. Finansijska pismenost i poznavanje tržišta su mu na niskom nivou, pa bi na skali od jedan do deset dobio peticu.
12.02.2024
Metalac uvećao prodaju i udvostručio profit u 2023.
Profit akcionarskog društva je na godišnjem nivou rastao 92 odsto, dostigavši 63,9 miliona dinara (546.000 evra).
01.02.2024
Aerodrom udesetostručio prihode, ali bi ulagače trgao samo raskid koncesije
Profit kompanije dostigao je 250,2 miliona dinara, a zarada po akciji sa pola dinara došla je na 7,14 dinara.
30.01.2024
"Špekualcije su očigledno bile tačne, i imale su osnova", rekao je za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović iz Ipopema Securitiesa. "Mislim da će se uspešno sprovesti otkup i da će kompanija biti delistirana. U uslovima ovakve likvidnosti akcije, male dividende, i potpune nezainteresovanosti menadžmenta za manjinske akcionare, izražene netransparentnosti, i nepostojeće korporativne kulture, nema razloga da oni koji sada drže akciju ne prihvate ponudu", dodao je analitičar.
On je rekao da u tom svetlu ne vidi neku posebnu štetu po domaću berzu, koja će "sa Tehnogasom ili bez njega imati isti problem".
"Našoj berzi su potrebne listirane velike kompanije uz preobraženu korporativnu kulturu i odgovorno i transparentno upravljanje poput EPS-a, Telekoma, Železnica, PTT-a, Koridora, kao i novi IPO izlasci, a ne traženje slamke spasa u prinudno listiranim kompanijama na tržište po osnovu ranijih privatizacija", zaključuje analitičar.
"Kako je na Beogradsku berzu stigla namera o preuzimanju akcija Tehnogasa, investiciona javnost još uvek ne zna po kojoj će ceni biti ponuđen otkup. To će se saznati u zakonskom roku od 15 dana. Svakako, eventualno delistiranje Tehnogasa sa Beogradske berze moglo bi se reflektovati nepovoljnije na promet i očekivanja investitora, pošto bi se delistirala kompanija koja ima kontinuitet u pozitivnom poslovanju i istoriju isplate dividendi svojim akcionarima", rekao je za Bloomberg Adriju Vladimir Radojković, portfolio menadžer u Vista Rica alternativnom investicionom fondu.
"Sa aspekta tržišta kapitala u Srbiji, moramo posmatrati i širu sliku. Bez obzira na povlačenje Tehnogasa, moguće je da bi investitori u narednom periodu mogli da nadomeste svoja očekivanja kroz dostupnost drugih investicija na Beogradskoj berzi", dodao je Radojković.
Kompanija ima tržišnu kapitalizaciju od oko 204,6 miliona evra, dok su deonice na kraju dana u četvrtak vredele 21.131 dinar, veoma blizu rekorda iz 2007. godine. Danas je skok nastavljen, i akcije su vredne preko 22.000 dinara.
Promet je znatno skočio u četvrtak, kada je prodato preko 1.800 akcija, najviše od avgusta prošle godine.
Prema poslednjim podacima, kompanija je u prvoj polovini 2023. zabeležila međugodišnji rast profita od 54 odsto, nakon čega je neto dobit iznosila 1,1 milijardu dinara (9,6 miliona evra). Kako su tada rekli brokeri, kompaniji prepreku nisu predstavljali ni viši troškovi električne energije.
Dividende
Pored toga što je jedna od kompanija koje se nalaze u okviru indeksa najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi, Messer se izdvaja i po relativno stabilnoj dividendnoj politici.
Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova tradicionalno isplaćuje dividende na nivou od oko četvrtine ostvarenog profita, i spada u vodeće kompanije na Beogradskoj berzi ako kao kriterijum uzmemo dividendnu politiku.
Prethodne godine, nakon pada neto dobiti, Messer je predložio i isplatu manje dividende akcionarima.
Tako je predloženo da se akcionarima isplati dividenda od 450 dinara po akciji, što je u odnosu na prethodnu godinu manje za oko 20 odsto.
(Dopunjeno komentarima analitičara u sedmom i osmom pasusu.)