Može li Srbija ove godine konačno da dobije jednoroga? Mada to u teoriji može da se desi svakog dana, poznavaoci prilika u domaćem startap ekosistemu neretko kažu da smo daleko od ovog koraka, ali da on ni ne mora nužno biti merilo uspešnosti samog ekosistema. Uprkos tome što je naša startap scena još mlada i mnogim firmama treba prostora da postanu profitabilne, posmatrači tržišta i investitori polažu velike nade u pojedine predstavnike sektora.
Kako je rekla menadžerka za startap ekosistem Inicijative Digitalna Srbija Neda Trifunović, u prošloj godini su domaći startapovi nastavili da nižu uspehe uprkos krizi koja je zahvatila celokupni IT, pa iz ove pozicije ne deluje da će uspešnih startapa manjkati u 2024.
"Ono što 2023. godina ostavlja 2024. da nadmaši je više od 20 domaćih startapa koji su privukli privatne investicije kako od fondova preduzetničkog kapitala, tako i od domaćih anđela investitora. Takođe, blizu 20 miliona evra investicija uloženo je u srpski startap ekosistem u ovoj godini, a iako se primećuje pad u odnosu na prošlu godinu, ohrabruje činjenica da se kontinuitet u privlačenju privatnih investicija zadržava već treću godinu zaredom", navela je Trifunović i dodala da je veliki broj programa podrške raznih organizacija neminovno doprineo ovom rezultatu.
Opširnije
'Tajming je idealan za najveći povrat investicija'
Industrija rizičnog kapitala globalno se izduvala prošle godine.
13.01.2024
Menja se paradigma investiranja VC fondova
U 2023, zbog viših troškova finansiranja i makroambijenta, investitori su bili konzervativniji kada je u pitanju preuzimanje rizika.
04.01.2024
Startapovi iz Silicijumske doline imali najgoru godinu od 2019.
Vrednost ulaganja pala za oko 30 posto.
06.01.2024
Srpski VC-jevi traže dragulje, a osnivači startapova nisu vešti prodavci
Srpski startapovi još nisu dobro ovladali veštinama prodaje i marketinga, čak i kada imaju briljantne ideje za proizvod ili uslugu.
12.10.2023
Pitali smo i nju, ali i druge koji su uključeni u srpsku startap scenu od kojih kompanija očekuju najviše u ovoj godini. U nastavku pročitajte šta su rekli za Bloomberg Adriju.
Goran Stevanović (South Central Ventures): Mily Technologies i HireApp
Goran Stevanović, partner u South Central Venturesu (fondu rizičnog kapitala koji je posvećen ulaganjima u tehnološke startapove u jugoistočnoj Evropi) izdvaja dva startapa koji su deo portfelja tog fonda, očekujući da će za navedene firme tekuća godina biti izuzetno uzbudljiva:
-
Mily Technologies - Početkom 2023. startap je podigao prvu investiciju od milion evra i tako uspešno zatvorio "pre-seed" rundu finansiranja. Kako Stevanović ocenjuje, ova finansijska podrška omogućila im je ubrzani rast i razvoj tokom prošle, a planovi za ovu godinu su još ambiciozniji. "U fokusu im je bio razvoj proizvoda - analitičke platforme za građenje i širenje 'out-of-home' dostavne mreže, pa su tako nedavno uveli sistem preporuka dizajniran da ubrza širenje ovih mreža. U celom svetu mreže paketomata su u velikoj ekspanziji, pa je ovo pravi trenutak da Mily to iskoristi za svoj rast."
Njihovo rešenje je, kako kaže, jedinstveno na tržištu i zainteresovalo je velike igrače u industriji, te u 2024. očekuju realizaciju važnih projekata i partnerstava u Evropi. "Pozicioniranje u Evropi omogućiće im i dalje širenje na druga jaka tržišta u oblasti logistike, prvenstveno na Sjedinjene Američke Države (SAD) i Aziju. Razgovori koje već sad imaju sa vodećim kompanijama u industriji daju nam ranu indikaciju da su na pravom putu", priča naš sagovornik i dodaje da bi uspeh koji planiraju u 2024. bio odlična uvertira u narednu rundu finansiranja koja je planirana za 2025.
-
HireApp - Reč je o platformi za takozvano 'on-demand' (na zahtev) pronalaženje radne snage sa posebnom pažnjom na hotele i restorane. Trenutno su fokusirani na tržište Floride, gde kao najveća turistička destinacija prednjači Majami.
"Generalno, ceo koncept fleksibilne radne snage gde zaposleni mogu da kroz platformu odaberu smene koje žele da odrade i to baš onda kada njima odgovara doživljava veliku ekspanziju na tržištu SAD. HireApp je odlično pozicioniran da iskoristi taj momentum. Podizanjem investicije u 2023. godini kompanija se fokusirala na unapređenje platforme kako bi bili u stanju da u 2024. krene u skaliranje poslovanja i ekspanziju na nova geografska tržišta", rekao je Stevanović.
U ovoj godini u planu je širenje na tržište Atlante, severne Floride i Njujorka, kazao je. "Sem toga, plan je da se rešenje ponudi i nekim drugim industrijama u kojima je sve teže pronaći fleksibilnu radnu snagu." U 2024. godini kompanija želi da koncept koji je dokazala na jednom tržištu preslika na pomenuta nova tržišta, a plan je da se serija A investiranja realizuje do kraja 2024. ili u prvom kvartalu 2025.
Vuk Lau (Silicon Gardens Fund): ZenHire i Relio
Partner u fondu preduzetničkog kapitala Silicon Gardens Vuk Lau izvojio je:
-
ZenHire, kao kompletan "AI-first" sistem za proces zapošljavanja. "To je automatizovani proces koji se sastoji od intervjua vođenih sopstvenim AI (engl. artificial intelligence - veštačka inteligencija, prim. aut.) modelom, prilagođenim za specifične industrije i regije, raznovrsnom bibliotekom testova, kao i detaljnom analizom celog HR (engl. human resources - ljudski resursi) sistema i svih kandidata", pojasnio je.
Kako je dodao, ljudi iz tog startapa identifikovali su ogroman problem na Filipinima, koji su poznati kao svetski centar za firme koje se bave korisničkom podrškom. "Većina firmi ima ogroman izazov sa procesom zapošljavanja. Fluktuacija zaposlenih je ogromna, zbog same prirode posla i iz tog razloga, većina kol-centara zapošljava stotine, a neki i hiljade radnike na godišnjem nivou."
U tom pogledu, ZenHire platforma u potpunosti automatizuje ceo proces provere kompetencija kandidata i sa njom firme mogu da provere sve kandidate, a ne samo manji procenat, kao dosad, rekao je Lau. "Deo ekipe je već pola godine na Filipinima i radi direktno sa prvim strankama na lansiranju platforme. Nekoliko POC (engl. proof of concept - dokaz koncepta) testova je već u toku sa najvećim kol-centrima na Filipinima."
-
Relio, koji je, kako ističe, bio deo programa Katapult Inovacionog fonda Srbije.
"Relio izaziva tradicionalnu bankarsku industriju pokretanjem potpuno digitalnog računa za poslovne korisnike. Platforma je izgrađena oko Reliove 'compliance' tehnologije, koja podrazumeva složenu automatizaciju KYC/KYB (engl. Know Your Business/Know Your Customer - Upoznaj svoj biznis/Upoznaj svog klijenta), ocenjivanje rizika u realnom vremenu i praćenje 'big-data' transakcija. Platforma je lansirana u oktobru u Švajcarskoj i planirano je da imaju prvih 100 stranki do kraja 2023. godine", rekao je Lau.
Tim koji stoji za Relio platformom je, ocenjuje on, iskusan, predvođen Lavom Odorićem koji je bio jedan od koosnivača nemačke neobanke Penta.
Kosta Andrić (ICT Hub): Trickest, Fuller Vision i Reputeo
Izvršni direktor i partner u ICT Hubu Kosta Andrić se nada da će videti sledeće startapove u snažnom proširenju tokom 2024. godine:
-
Trickest - Startap operiše u domenu sajber-bezbednosti. Andrić napominje da sve veći broj sajber-napada stvara veću svest kod kompanija o ovoj temi i upravo se time bavi tim Trickesta.
"Penetraciono testiranje (engl. penetration testing) predstavlja ključnu komponentu celokupne strategije bezbednosti informacija u tehnološkim biznisima. Ova praksa uključuje simulaciju stvarnih sajber-napada kako bi se identifikovale ranjivosti u sistemima, mrežama, aplikacijama ili drugim tehnološkim resursima pre nego što ih napadači iskoriste", rekao je Andrić.
-
Fuller Vision - Kompanija se bavi nosivom/medicinskom tehnologijom. Specijalizovana je u proizvodnji naočara sa inovativnom tehnologijom autofokusiranja i cilja na svetsko tržište "sa ogromnim potencijalom", navodi. Naočare su namenjene za oko 2,1 milijardu odraslih širom sveta koji pate od presbiopije. Startap je dosad podigao oko četiri miliona dolara investicije.
-
Reputeo - Startap je angažovan na polju veštačke inteligencije sa praktičnom primenom u odbrani reputacije i brendova od falsifikata. "Koristeći naprednu tehnologiju veštačke inteligencije, oni su razvili inovativni softver koji omogućava kompanijama uvid u njihov digitalni ugled i identifikuje potencijalne opasnosti po reputaciju, zaštite intelektualnu svojinu."
Neda Trifunović (DSI): LeadDelta, Collabwriting, Ota Sync, MotionOps...
Iako ističe da je nezahvalno davati procene (što su napomenuli i drugi naši sagovornici), Trifunović se osvrnula na više startapova koji su dobili investicije i time postali prepoznati kao obećavajući. Osim već pomenutih Mily Technologiesa, HireAppa i Fuller Visiona, kao neke na koje vredi da dodatno obratimo pažnju u 2024. navela je:
-
LeadDelta - Njihov proizvod je namenjen B2B profesionalcima i timovima za upravljanje poslovnim konekcijama. U 2022. godini proglašeni su za najbolji SaaS (engl. Software as a service - softver kao usluga) proizvod na Product Huntu, a 2023. su privukli investiciju od 800.000 evra. Njihovi planovi takođe su uključivali širenje tima i inoviranje na proizvodu.
-
Collabwriting - Ovo je jednostavan alat koji pomaže korisnicima da pronađu, dele i sarađuju na stvarima koje nađu na internetu, poručila je Trifunović. "Ove godine su proglašeni za 'hottest' startap jugoistočne Evrope na konferenciji u Bukureštu How To Web, gde su osvojili i investicionu nagradu od 880.000 evra."
-
Ota Sync - Njihov proizvod je softver koji automatizuje hotelske procese. Startap je podigao 1,3 miliona evra investicije s ciljem širenja i ekspanzije na tržišta Evrope i Latinske Amerike, kao i razvoja novih funkcionalnosti.
-
MotionOps - Platforma koja digitalizuje poslovanje kompanija u industriji kućnih usluga. Podigli su 1,2 miliona dolara i opredelili ih za širenje tima u Srbiji i dalji razvoj proizvoda.
-
Index Health - Razvijaju usluge telemedicine zasnovane na personalizovanim podacima pacijenta. Investicija vredna tri miliona dolara otišla je u unapređenje proizvoda.
Darko Ivanović (Digital Den Hub): iPets, Intell Informed, TheDrives i Dr. Knight
Član izvršnog odbora startap akceleratora Digital Den Hub Darko Ivanović veruje da za sledeće startpove tek treba da se čuje:
-
iPets - Ivanović kaže da je to inovativni startap posvećen unapređenju brige o ljubimcima. "Njihova misija je da inspirišu globalnu zajednicu ljubitelja ljubimaca pružanjem svestrane platforme koja povezuje vlasnike ljubimaca sa pružaocima usluga i prodavcima u industriji kućnih ljubimaca.
Ova platforma, navodi on, ne samo da omogućava vlasnicima da bolje prate brigu o svojim ljubimcima, već i promoviše vrednosti saosećanja, kvaliteta i ljubavi prema životinjama, nudeći održiva rešenja i podstičući transparentnost i integritet u svojim operacijama. Od iPetsa se očekuje da će značajno doprineti dobrobiti kućnih ljubimaca i njihovih vlasnika, nudeći inovativne resurse i zajednicu za podršku, ocenio je.
-
Intell Informed - Reč je o startapu fokusiranom na osnaživanje informisanih odluka kroz inovativno korišćenje mašinskog učenja i tehnologije generativnog AI-ja za automatizaciju "open source intelligence" (OSINT) istraga, što je ključno za profesionalce u oblasti sajber-bezbednosti.
"Kompanija se izdvaja svojim jedinstvenim pristupom koji podržava više industrija, nudeći kontinuirano, automatizovano prikupljanje i praćenje informacija, dok istovremeno stavlja naglasak na privatnost i etičko hakovanje", naveo je naš sagovornik i dodao da Intell Informed gradi mesto gde ljudi mogu osloniti na istinu i činjenice za donošenje informisanih odluka.
-
TheDrives - Ova firma je posvećena auto i moto entuzijastima, pružajući platformu za planiranje avantura i tura s ljudima koji dele strast prema vožnji. Omogućava korisnicima da dele i otkrivaju lokacije, predložene rute za vožnju, slike i videa, kao i da prate brendove i druge korisnike. Osim toga što nudi novosti iz automobilskog sveta, korisnike informiše o organizovanim događajima iz te sfere.
"Korisnici mogu i održavati svoju virtuelnu garažu u kojoj će podeliti sa drugima podatke o svom vozilu, pridružiti se ili osnovati klubove, kao i deliti iskustva. TheDrives će korisnicima pružiti i povezanost sa biznisima i market svetom specificiranih samo za njih, uz dodatne pogodnosti. Recenzije hvale aplikaciju kao inovativnu i korisnu za ljubitelje vozila, naglašavajući njenu sposobnost da unapredi svaku vožnju", poručio je.
-
Dr. Knight - Startap donosi, kaže Ivanović, revolucionarni proizvod u industriji deterdženata - Dr. Knight color catcher. "Ovaj proizvod, razvijen kroz naprednu tehnologiju biorazgradivih polimera, pruža rešenje za problem transfera boja u pranju, dok istovremeno štiti okolinu. Njihova misija je da transformišu svakodnevnu rutinu pranja veša u ekološki odgovornu aktivnost, pružajući korisnicima efikasno i održivo rešenje."