Prva žena na čelu najmoćnijeg nemačkog sindikata IG Metall poslala je upozorenje Elonu Musku zbog njegovog pokušaja da izbegne osnivanje sindikata u njegovoj fabrici Tesla u blizini Berlina.
"Morate biti oprezni. Ovde su pravila igre drugačija", poručila je Christiane Benner, koja je u ponedeljak na skupštini u Frankfurtu preuzela čelnu poziciju sindikata.
Radi se o dobronamernom upozorenju Musku čija fabrika proizvodi popularni "model Y", koji je ranije ove godine bio najprodavaniji auto u Evropi. Fabrika je dosad odbijala da potpiše tip ugovora koji je standardan u Nemačkoj, zbog čega kompanija ide u susret sukobu sa Benner.
Opširnije
Da li je Tesla otporna na geopolitičku neizvesnost?
Poslednji kvartalni izveštaj Tesle pokazao je pad zarade.
20.10.2023
Teslin brzi rast suočava se s realnošću u turbulentnoj ekonomiji
Kompanija nije ispunila očekivanja u pogledu zarade i prodaje za kvartal.
19.10.2023
Kia predstavila električno vozilo koje se može transformisati u spavaću sobu
Kia Corp. predstavila je novo kompaktno električno vozilo i dva konceptualna EV.
14.10.2023
Huawei izaziva Teslu, akcije kineskog proizvođača EV skočile 50 odsto
Novo električno vozilo kompanije Huawei Technologies Co. postalo je hit u Kini.
11.10.2023
IG Metall ima moć da započne štrajkove u nekim od najvećih nemačkih kompanija, uključujući Airbus, Siemens, Volkswagen i druge industrijske divove. Njihove pregovore o platama za 3,9 miliona radnika pomno prati i Evropska centralna banka zbog potencijalnog uticaja na inflaciju.
Mada je za Benner Teslina fabrika sa svojih 12 hiljada zaposlenih ključna briga, u razgovoru za Bloomberg News ona je opisala široki okvir zabrinjavajućih problema koji stvaraju pritisak na nemačke radnike.
Slabija potražnja iz Kine, više kamatne stope i zaostale posledice lanjske energetske krize već su primorale nekoliko fabrika na zatvaranje, a druge na prebacivanje proizvodnje u inostranstvo. Nemačkoj ekonomiji ove godine prognozira se pad. Istovremeno, prelazak na obnovljivu energiju i druge nove tehnologije od radnika zahtevaju nova znanja i veštine.
"Stvari su u ovom trenutku vrlo turbulentne", kazala je Benner. "Prekvalifikacija će biti vrlo važna", dodala je.
IG Metall je najveći evropski sindikat u prerađivačkoj industriji i zastupa radnike iz proizvodnje automobila, čeličana i drugih fabrika. Organizacija godišnje ima oko 500 miliona evra prihoda od članarina i već je nekoliko puta pokrenula štrajkove u najpoznatijim nemačkim kompanijama. Sa svojim ogromnim članstvom, organizacija ima popriličan politički otisak.
Štrajk u SAD
Pedesetpetogodišnja Benner smatra da su nemački političari presporo krenuli u borbu sa strukturnim problemima zemlje, zbog čega su doveli u pitanje radna mesta u industrijama poput proizvodnje automobila koja zapošljava oko 800 hiljada ljudi.
U sklopu prelaza na električna vozila sve veći broj zaposlenih u automobilskoj industriji u Nemačkoj i izvan nje traži bolje plate i sigurnost radnih mesta. Američki sindikat United Auto Workers započeo je veliki štrajk u General Motorsu, Fordu i Stellantisu, zbog čega je zaustavljena proizvodnja u nekoliko fabrika. Radnici su zabrinuti da će električna vozila koja imaju manje pokretnih delova i za čiju je proizvodnju potrebno manje radnika smanjiti broj radnih mesta, te da će doći do pada plata.
Rastuće nezadovoljstvo birača u Nemačkoj podstaklo je rast popularnosti desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), koju Bener vidi kao pretnju pokušaju zemlje da preorijentiše svoju proizvodnu industriju ka zelenoj ekonomiji. Stranka, koja je osvojila većinu na nedavnim izborima u saveznim državama Bavarska i Hesen, protivi se tehnologijama kao što su toplotne pumpe, podrivajući napore za privlačenje investitora i uspostavljanje industrijskih klastera za mašine. Antiimigrantski stav stranke preti da pogorša dugogodišnji nedostatak radne snage u Nemačkoj.
"Ljudima je potrebno poverenje. Potreban im je plan i treba da vide strategije. Potrebni su im jaki sindikati", rekla je Benner. "Mi to vidimo kao našu ulogu u borbi protiv političke fragmentacije i polarizacije."
Njen uspon u većinski muškom IG Metallu vredan je divljenja, a uz šeficu Volkswagenovog sindikata radnika Danielu Cavallo, koja se nalazi na čelu borbe protiv bolnih rezova, odražava značajan preokret u tradicionalno većinski muškom vođstvu radnika.
Nemačka regulativa zahteva 50 odsto udela predstavnika radnika u nadzornim odborima velikih korporacija, što je pravilo koje su neki krivili za sporo restrukturiranje posrnulih kompanija poput Volkswagena i Thyssenkruppa. Benner se ne slaže.
"Možemo videti da kad stvarno guramo stvari i kompanijama i vladama predstavimo dobre koncepte, da se dobro dešava", kazala je Benner.
Tu poruku želi poslati i Tesli gde se u fabrici u mestu Grünheide blizu Berlina ranije ovog meseca više od hiljadu zaposlenih pojavilo s porukama kojima su tražili "siguran i pravedan rad", poručili su iz IG Metalla. Zaposleni Tesle žale se na loše uslove rada i sigurnosne nedostatke, uključujući veliko opterećenje poslom zbog manjka radnika i preambiciozne ciljeve u proizvodnji, opisuju iz sindikata. Iz Tesle su poručili da fabriku redovno kontrolišu lokalne vlasti i da se poštuju mere bezbednosti, javio je Reuters.
Benner se nada da će uskoro sesti za sto s najbogatijim čovekom sveta.
"Elone, u čemu je problem?", pitala se Benner. "Dolazim prijateljski, doneću keks."