Mercedes-Benz Group AG smatra da će njihove profitne marže za proizvodnju automobila biti na najnižem nivou prognoze za ovu godinu zbog rastućih troškova i slabijeg stanja svetske ekonomije.
Marža kompanije u proizvodnji automobila pala je na 12,4 odsto u trećem tromesečju, što je malo iznad najnižeg nivoa njihovog predviđanja, kao i ispod nivoa od 14,5 odsto, kolika je bila marža pre godinu dana. Pad je usledio nakon talasa inflacije na razvijenim tržištima koji je podigao troškove od komponenata do radne snage, smanjujući marže proizvođača automobila.
Pod glavnim izvršnim direktorom Olom Källeniusom, Mercedes usmerava svoje resurse na najskuplja vozila, kao što su Maybach limuzine, AMG automobili visokih performansi i G-Wagon terenci. Proizvođač automobila se udaljava od manje profitabilnih početnih modela kao što je kompaktna A-Klasa.
Opširnije
Porscheovi modeli sa visokom maržom nadomestili pad isporuke u Kini
Porsche AG je ostao pri svojim izgledima za zaradu za ovu godinu.
25.10.2023
Najskuplji auto u Srbiji ove godine je Ferrari od 700.000 evra
Na listi 10 najskupljih automobila koji su ušli u Srbiju u prvih sedam meseci ove godine nalaze se ukupno dva Ferrarija, a pored njih na listi su još i Bentley, Lamborghini i Audi.
18.10.2023
Rekordna proizvodnja i prodaja Toyote u avgustu
Kompanija uverava da može da sustigne i takmiči se sa globalnim liderima u električnim vozilima kao što su kineski BYD i Tesla Inc. Elona Muska.
28.09.2023
Najskuplji automobili u Adria regionu u 2023. godini
Donosimo listu najskupljih automobila koji su se ove godine pojavili na putevima zemalja Adria regiona
28.09.2023
Ta strategija omogućava Mercedesu da drži cene proizvoda relativno stabilnim uprkos naglom porastu kamatnih stopa koje smanjuju ukupnu potražnju. Prosečne cene automobila pale su na 74.600 evra sa 75.400 evra pre godinu dana.
Mercedes i dalje očekuje da zarada grupe pre kamata i poreza ostane na nivou od 20,5 milijardi evra, koliko je bila prethodne godine, i nakon što je korigovana zarada u trećem tromesečju pala za otprilike osam odsto u odnosu na nivo iz 2022. godine. Proizvođač automobila je ponovio svoju prognozu marže u sektoru proizvodnje automobila, iako je rekao da sada očekuje da bude na donjem kraju raspona koji se kreće 12 do 14 odsto. Kompanija očekuje da će kombi vozila ostvariti prilagođeni prinos na prodaju od čak 15 odsto ove godine.
Prodaja Mercedesa u Kini takođe je ugrožena pošto je Evropska unija počela da istražuje subvencije te zemlje za električna vozila, naglašavajući rastuću industrijsku i geopolitičku konkurenciju između dve ekonomije. Kina se pokazala kao nezasito tržište za najskuplje modele nemačkih vrhunskih proizvođača, kao što je S-klasa. Ta vozila se, međutim, uglavnom uvoze, što ih stavlja na prvu liniju fronta ako Peking uzvrati bilo kakve mere Uniji.
Mercedes pojačava mere da se jedno od najpoznatijih imena u proizvodnji automobila transformiše u proizvođača električnih autobobila i rivala Tesli Inc. Kompanija namerava da ove godine ima modele na baterije u svim segmentima, što je polazna tačka za cilj da prodaje samo električne automobile do 2030. godine.