Beogradskoj firmi koja nudi usluge korišćenja elektronskog novca iPay See oduzeta je dozvola za rad, a zvanično rešenje Narodne banke Srbije (NBS) nije dalo objašnjenje zbog čega je došlo do ovakve odluke.
Iz iPay Seeja su odbili da o ovom slučaju daju komentar za Bloomberg Adriju, a ništa više informacija nismo dobili ni od centralne banke.
Pitanja Bloomberg Adrije o razlozima oduzimanja dozvole, upućena NBS, ostala su bez odgovora. Oni su naveli da nisu u mogućnosti da detaljnije navode razloge za donošenje takve odluke jer je reč o poverljivim informacijama.
"Kako su, u skladu sa odredbama člana 177 zakona, podaci kupljeni u toku vršenja nadzora nad subjektom nadzora, odnosno obavljanja poslova subjekta nadzora, kao i dokumenta koji sadrže te podatke, označeni i zaštićeni kao tajni podaci sa oznakom stepena tajnosti 'poverljivo' ili 'interno', u skladu sa zakonom kojim se uređuje poverljivost podataka, nismo u mogućnosti da detaljno navodimo razloge za dostavljanje navedene odluke", piše u odgovoru NBS.
Iz centralne monetarne institucije su dodali da su na meru oduzimanja dozvole za rad prinuđeni tek kada isrcpe sve svoje mere u cilju održivosti poslova institucije koja je predmet nadzora i kada nema drugih raspoloživih instrumenata na raspolaganju.
Poslovanje firme
Iako iPay See nema dozvolu da radi od četvrtka, i dalje regularno promoviše svoje usluge na sajtu.
Firma, čije su usluge kao elektronskog servisa za uplatu koristile desetine firmi u Srbiji, prestala je da radi praktično preko noći, a korisnici su interno obaveštavani o oduzimanju dozvole za rad i obustavi rada.
Ipak, na sajtu firme ne piše ništa o tome i korisnicima se i dalje nude usluge ovog servisa. Navodi se da iPay See ima cilj da omogući sigurno i brzo izdavanje, korišćenje i prihvatanje elektronskog novca, kao i vršenje platnih usluga pod povoljnim uslovima na tržištu Srbije. Takođe se navodi da su prva institucija elektronskog novca u Srbiji koju je licencirala NBS.
Centralna banka je oktobra 2016. godine donela rešenje kojim je data dozvola za izdavanje elektronskog novca ovom privrednom društvu. Osim izdavanja elektronskog novca, omogućeno im je da pružaju usluge prenosa novčanih sredstava s platnog računa, odnosno na platni račun, te usluge izdavanja platnih instrumenata i/ili prihvatanja ovih instrumenata na osnovu kojeg pružalac platnih usluga primaocu plaćanja omogućava izvršavanje platnih transakcija koje inicira platilac upotrebom određenog platnog instrumenta.
Redovni godišnji finansijski izveštaj ove firme, objavljen na sajtu Agencije za privredne registre, pokazuje da su 2021. ostvarili neto dobitak veći od 6,7 miliona dinara, što je za više od 1,2 miliona veća svota od dobitka ostvarenog godinu pre toga. Ukupna aktiva poslovnog društva iznosila je lane gotovo 110,9 miliona dinara.
Obavestili korisnike, sajt bez istaknutog rešenja
Objašnjenje iz centralne banke da se na oduzimanje dozvole za rad odlučuju tek kada iscrpe sva ostala sredstva, ukazuje na to da je iPay See u prethodnom periodu imao određene teškoće u pružanju usluga. To su za Bloomberg Adriju potvrdili i izvori upoznati sa situacijom, navodeći da je sredinom juna došlo do zastoja i preko tog servisa nije bilo moguće izvršiti transakcije. Takva situacija nastavila se do pre nekoliko dana, kada je servis opet počeo normalno da funkcioniše.
Jedna od većih kompanija koja je koristila ovaj servis za naplatu navela je za naš medij da ih je iPay See obavestio o obustavljanju usluga i da zbog toga nisu pretrpeli veću štetu.
"Blagovremeno su nas obavestili o oduzimanju dozvole i preuzeli smo mere u cilju obezbeđivanja novog načina vršenja transakcija, pred nama je potpisivanje ugovora sa drugim pružaocem usluga", poručili su u kompaniji.
Centralna banka je navela da je privredno društvo dužno da bez odlaganja i na odgovarajući način obavesti imaoce elektronskog novca i korisnike platnih usluga o oduzimanju dozvole. Međutim, na sajtu firme u petak do 17 časova, odnosno do momenta objavljivanja ovog teksta nije bilo istaknuto uočljivo obaveštenje o obustavljanju rada, tj. nema istaknutog rešenja NBS o oduzimanju dozvole.
- Uz asistenciju Suzane Peljto