Narodna banka Srbije (NBS) dodelila je još jednu, sedmu po redu, dozvolu za izdavanje elektronskog novca - ovoga puta šabačkoj firmi Transaks.
Sem izdavanja elektronskog novca, kompanija će moći da pruža usluge koje omogućavaju uplatu gotovog novca na platni račun i isplatu sa njega (kao i sve usluge koje su potrebne za otvaranje, vođenje i gašenje tog računa), potom različite vidove prenosa novca, platnih transakcija, usluge izdavanja platnih instrumenata i/ili prihvatanja istih, te usluge izvršavanja novčane doznake.
Prema podacima centralne banke, u Srbiji je dosad izdato sedam ovakvih dozvola. Pionir je bio iPay See, koji je dozvolu dobio još 2016. godine, ali im je regulator lane istu i oduzeo, o čemu je Bloomberg Adria već pisala. Zvanično rešenje NBS nije dalo objašnjenje zbog čega je došlo do ovakve odluke. Iz iPay Seeja su tada odbili da o ovom slučaju daju komentar za Bloomberg Adriju, a ništa više informacija naknadno nismo dobili ni od centralne banke.
Opširnije
Vreme je za jedan QR kod za sva plaćanja na svetu
Singapurski SGQR+ može poslužiti kao model za globalnu inicijativu.
19.11.2023
Mobilno bankarstvo raste po dvocifrenoj stopi u Srbiji
Rastao je broj korisnika mobilnog i elektronskog bankarstva, a broj POS terminala uvećan je za 10 odsto.
27.11.2023
Keš bledi i u Srbiji, plaćanje karticama raste dvocifreno
U trećem kvartalu je u Srbiji karticom plaćeno oko 131 milion puta, što je za petinu više u odnosu na isti period prethodne godine.
30.11.2023
Nacionalnom karticom ćete od juna plaćati beskontaktno
Banke će ove kartice početi da izdaju 1. juna 2024. godine.
11.10.2023
To nas dovodi do računice da je trenutno šest kompanija kod nas licencirano za ovu delatnost. U pitanju su Telekom Srbija (koji je dozvolu dobio 2019), beogradske firme Led Pay i Chip Card (obe licencirane 2021), PaySpot iz Novog Sada, Alta Pay iz Beograda i konačno Transaks (svi su dozvole dobili ove godine).
O Transaksu
Na veb-stranici šabačke firme se navodi da su osnovani 2015. godine, te da su kao platna institucija "među prvima" počeli sa uslugom plaćanja računa. Zvanične informacije dostupne na platformi PKS Partner govore da imaju ogranke u Vlasotincu, Batočini, Smederevu, Velikom Gradištu, Neuzini i Žitkovcu, dok na se sajtu same kompanije vidi da su prisutni na desetinama lokacija širom zemlje. Prema poslednjim zvaničnim podacima, kompanija ima 29 zaposlenih.
Pri osnivanju su vlasnički udeli bili razdeljeni između firme AKS Express Kurir (45 odsto), Marka Ignjatovića (25 odsto), Mirka Petrovića (15 odsto) i Petra Gavranovića (15 odsto). AKS je iz vlasničke strukture izašao 2018. godine, pa je njihovih 45 odsto preuzeo Petrović, stičući time većinski udeo (60 odsto). Međutim, od februara ove godine kompanija je u stoprocentnom vlasništvu EL&MI Groupa. EL&MI je osnovan 2012. godine, a od 2017. je potpuno u vlasništvu bivšeg direktora Elektromreže Srbije Nikole Petrovića.
Za razliku od Transaksa, koji je prethodnih godina beležio milionske profite, EL&MI je protekle godine završavao gubicima.
Kako se koristi elektronski novac
Na sajtu NBS objašnjavaju da korisnici mogu da dođu u posed elektronskog novca nakon što izvrše uplatu novčanih sredstava instituciji elektronskog novca. Ova uplata vrši se pomoću platne kartice, prenosom s računa ili neposrednom uplatom.
Elektronski novac može prihvatati svako fizičko ili pravno lice koje sa izdavaocem elektronskog novca zaključi ugovor o prihvatanju tog novca. Ovim ugovorom se uređuju međusobni odnosi izdavaoca i korisnika kome se izdaje elektronski novac.
"Važno je naglasiti da kupovina elektronskog novca nije vid štednje. Institucije elektronskog novca nemaju dozvolu za prikupljanje depozita, tako da se na uplaćene novčane iznose na ime kupovine elektronskog novca ne obračunava kamata", ističe centralna banka.
Odmah nakon zaključenja ugovora, institucija elektronskog novca izdaje potvrdu o izdavanju elektronskog novca. Na samoj potvrdi o izdavanju elektronskog novca nalazi se jedinstveni broj (E-MONEY PIN), koji omogućava raspolaganje elektronskim novcem i ujedno štiti novčana sredstva korisnika od zloupotrebe.
"Da bi se koristio elektronski novac, treba izabrati odgovarajuću internet prodavnicu (veb-sajt ili mobilni sajt trgovca) koja vrši prodaju svojih proizvoda i usluga ovim putem. Prilikom kupovine proizvoda potrebno je kao opciju plaćanja odabrati elektronski novac i uneti podatke s potvrde (PIN i poslednje tri cifre broja potvrde), nakon čega se kupovina realizuje", kažu u NBS.