Apple Inc. pokušava da spreči krizu u Kini nekoliko dana pre lansiranja najnovijeg iPhone telefona, koje za mnoge predstavlja važan događaj jer se dovodi u pitanje da li će nove funkcije ovog uređaja moći da poguraju industriju pametnih telefona iz zastoja.
Predstavljanje proizvoda, koje bi trebalo da se emituje širom sveta iz sedišta kompanije u utorak, moglo bi da bude zasenjeno višestrukim kontroverzama u Kini - najvećem Appleovom međunarodnom tržištu. Tehnološki titan suočava se sa zabranama upotrebe iPhonea koje se nameću državnim radnicima, a pored toga takmiči se i sa spornim novim telefonom kineske kompanije Huawei Technologies Co.
Ipak, najveća potencijalna pretnja za Apple može biti nešto što je za sada u izmaglici - oživljavanje kineskog nacionalizma - koji podstiče potrošače da izbegavaju iPhone i ostale uređaje stranog brenda.
Opširnije
Apple pred brisanjem 200 milijardi vrednosti, sa sobom povukao i šire tržište
Akcije u Sjedinjenim Američkim Državama u četvrtak su pretežno beležile gubitke, dok su oči investitora širom sveta bile uprte u Apple.
07.09.2023
Kina širi zabranu iPhonea na državne kompanije i agencije
Mogućnost da se Kina distancira od Applea zabrinula je investitore u sredu. Akcije su pale 3,6 odsto na Njujorškoj berzi, što je najveći dnevni pad od 4. avgusta.
07.09.2023
Apple nastavlja da zaobilazi Adria region u svom pohodu na Istok
Apple i dalje ostaje dalek srpskim kupcima koji se nadaju da bi gigant mogao da otvori svoj maloprodajni ogranak i kod nas.
31.08.2023
Apple Kinu menja Indijom i Vijetnamom - hoće li iPhone poskupeti?
Cepkanje svetskog lanca snabdevanja preti podizanjem cena za široku bazu Appleovih korisnika.
28.08.2023
To je nešto sa čime se kompanija i ranije suočavala. Pre skoro pet godina, Apple nije ispunio praznične prognoze za svoje iPhone XS i XR zbog slabe prodaje u Kini. Apple je javno okrivio trgovinski rat između SAD i Kine i lokalnu ekonomiju. Međutim, u internom imejlu odboru kompanije, glavni izvršni direktor Tim Cook je kao razloge takođe naveo kineski nacionalizam i rastuću konkurenciju lokalnih rivala.
U to vreme, Trampova administracija stavila je kompaniju Huawei na crnu listu, a tenzije između SAD i Kine otežale su poslovanje kompanijama koje su se previše oslanjale na azijsku državu. Applov prihod iz Kine pao je u fiskalnoj 2019. i 2020. godini, pre nego što se ponovo oporavio 2021. Oko petina prodaje koju kompanija ostvaruje dolazi iz Kine, koja je takođe polazna tačka Appleovog lanca snabdevanja.
Sada se postavlja pitanje da li će se Apple suočiti sa istom situacijom kao u 2019. Sve veće zabrane koje donosi kineska vlada nisu dobar znak. Radnicima u agencijama i državnim kompanijama sve češće je zabranjeno da koriste iPhone telefone u kancelariji. Ova vest je dovela do pada akcija Applea u poslednja dva dana, koji je zbrisao 190 milijardi dolara njegove procenjene vrednosti.
Predstavnik kompanije iz Kupertina u Kaliforniji, gde se nalazi sedište Applea, odbio je da komentariše.
Američki zakonodavci takođe revidiraju kontrolu dobavljača kompanije Huawei, a neki pozivaju na zaustavljanje celokupnog američkog izvoza u kontroverznu kinesku tehnološku kompaniju. Najnovije istrage usmerene su na najvećeg kineskog proizvođača čipova Semiconductor Manufacturing International Corp., koji je navodno prekršio američke sankcije isporukom naprednih komponenti za novi Huawei telefon, rekli su američki zakonodavci. Zakonodavci su takođe predložili zabranu društvene mreže TikTok, u vlasništvu kineske kompanije BiteDance Ltd.
U tom kontekstu, negativan stav usmeren prema Appleu proširio se i na kineskim društvenim medijima. Postojale su čak i spekulacije da China Mobile Ltd., kineski mobilni operater, neće nabaviti iPhone 15 - nešto što je državna kompanija demantovala.
Video objavljen na mreži u sredu pokazao je jak promet u Apple prodavnici u Guangdžouu, ali su komentari ispod te objave brzo popunjeni retorikom protiv Applea. "Sve dok oni koji traže posao koriste Apple telefon, neću ih zaposliti", rekao je jedan komentator. Drugi korisnici su napisali da "nikada neće kupiti Apple telefon" i da su "ponosni kupovinom Huaweia". Još jedan korisnik je dodao: "Zašto ne možemo zabraniti prodaju Applea kad su Amerikanci zabranili Huavei?"
Kina je prošle godine naredila vladinim agencijama i državnim kompanijama da zamene strane računare domaćim alternativama do 2024. Do sada, taj potez nije naneo veliku štetu Appleu, čiji je posao sa Mac računarom u drugom kvartalu porastao za 17 odsto u Kini, prema podacima Canalysa.
Zabrane mogu biti samo deo dugogodišnje tendencije.
"Zvaničnici su najverovatnije izbegavali da koriste američke proizvode na radnom mestu mnogo pre nego što je doneta zvanična zabrana", navodi analitičar Evercore ISI Amit Daryanani u izveštaju u četvrtak.
Ukoliko potrošači u Kini žele da prestanu s korišćenjem Appleovog telefona, novi Huawei mogao bi da postane alternativa. Ovaj telefon ima veći ekran i bateriju u odnosu na najavljeni luksuzniji iPhone 15 Pro. Uređaj takođe ima kamere sa višom rezolucijom i cenu koja mu daje prednost u odnosu na američkog rivala.
Ipak, nema naznaka da će doći do većih pomeranja Applea na tržištu telefona. U stvari, kompanija je bila jedan od retkih prodavaca pametnih telefona koji su videli rast prodaje u drugom kvartalu, pokazuju podaci firme IDC. Druga velika kompanija koja je zabeležila povećanje je Huawei, koji je isti period završio sa manjim tržišnim udelom od Applea.
Kinesko tržište bilo je svetla tačka za Apple u toku teškog perioda. Ukupna prodaja kompanije beležila je pad tri kvartala zaredom, a kako stvari stoje, u ovom poslednjem će pasti i prihod, što predstavlja najduži niz padova za kompaniju u poslednje dve decenije. Linija iPhone 15 telefona, s finim detaljima poput titanijumskog rama i uvećane kamere, trebalo bi da pomogne kompaniji da se izvuče iz tog negativnog niza.
Na kraju krajeva, Kina ima podsticaj da ne ide predaleko sa zabranom iPhonea. Apple ima milione radnika u zemlji, a vladi bi bilo teško da kazni kompaniju, a da ne povredi svoje ljude.
- U pisanju teksta pomogao Jacob Gu.