Nacionalno udruženje muzičkih izdavača tužilo je Twitter Inc. u sredu, navodeći da krši autorska prava tekstopisaca koristeći njihovu muziku na svojoj platformi bez dozvole.
Twitter je jedina velika društvena mreža koja ne plaća za licence za rad tekstopisaca. YouTube, Facebook, Snap i TikTok imaju ugovore koji zajedno muzičkoj industriji donose milijarde dolara godišnje.
NMPA, vodeći zagovornik tekstopisaca u SAD, koji među svojim članovima ima mnoge najveće muzičke kompanije, traži presudu da je Twitter namerno prekršio prava za oko 1.700 muzičkih dela. Organizacija je podnela žalbu federalnom sudu u Nešvilu u ime 17 muzičkih izdavača, uključujući Sony Music i Universal Music Publishing Group.
Opširnije
Srpski startap radi na tranziciji Twittera na veb 3
U svetskoj trci za primenom blokčejn rešenja u različitim aspektima poslovanja, za svoje mesto bori se i Twitter.
02.06.2023
Musk nakon tri godine ponovo ide u Kinu
Milijarder će se u Kini sastati sa kineskim zvaničnicima i posetiće Teslinu fabriku u Šangaju.
30.05.2023
Muskov advokat optužio Microsoft za zloupotrebu podataka Twittera
Advokat Elona Muska naveo je da je Microsoft pristupio Twitterovim podacima u neovlašćene svrhe.
19.05.2023
Kompanije traže do 150.000 dolara za svako delo čija su prava prekršena. Udruženje je saopštilo da traži odštetu od više od 250 miliona dolara. Twitter nije odgovorio na zahtev za komentar.
"Twitter platforma, koju je Elon Musk kupio 2022. za 44 milijarde dolara, obiluje kršenjem autorskih prava", navodi grupa u žalbi, dodajući da "nezakonito ponašanje društvene mreže obogaćuje Twitter na račun izdavača i tekstopisaca".
Muzičke kompanije su se dugo žalile da su se društvene mreže obogatile koristeći njihov rad. Muzika je najpopularniji žanr videa na YouTubeu i ključna je za uspon TikToka.
Nakon godina borbe sa društvenim mrežama oko poštenog korišćenja njihovog rada, nosioci muzičkih prava su rešili svoje sporove sa nekoliko najvećih tehnoloških kompanija. Youtube kompanije Alphabet Inc. rekao je prošle godine da je platio šest milijardi dolara muzičkoj industriji u prethodnih 12 meseci, dok je vlasnik Facebooka Meta Platforms Inc. plaćao stotine miliona dolara godišnje za prava koja su klijentima omogućavala da koriste muziku u svojim video-snimcima.
Licenciranje muzike bilo je veći prioritet za Youtube, koji nudi pesme u punoj dužini, kao i za Facebook i TikTok, na kojima se nalazi mnogo video-zapisa sa muzikom. Twitter se odavno fokusira na tekst.
Twitter i muzičke kompanije su pregovarali o potpisivanju ugovora o licenciranju pre nego što je Musk preuzeo kompaniju, objavio je New York Times u martu. On je preokupiran drugim stvarima otkako je preuzeo kontrolu nad Twitterom. Musk je otpustio veći deo osoblja, zaposlio novu glavnu izvršnu direktorku i pokušao da uveri oglašivače koji su prestali da sarađuju sa veb-sajtom.