Kazahstanski državna rudarska komapnija uranijuma priprema rezerve za proizvodnju kako potražnja raste, uključujući i istočnoevropske proizvođače električne energije koji žele da smanje svoje oslanjanje na Rusiju.
Neke nuklearne elektrane u istočnoj Evropi, koje su ranije dobijale obogaćeni uranijum iz Rusije, traže da zaključe ugovore od 2025. godine, rekao je izvršni direktor Kazatomproma Yerzhan Mukanov. Geopolitičke neizvesnosti menjaju tokove nuklearnog goriva, podstičući neke proizvođače energije da prave zalihe, rekao je on.
"Pripremamo naše rezerve za proizvodnju, tako da ćemo moći da odgovorimo na zahteve tržišta", rekao je Mukanov u intervjuu u Astani.
Opširnije
Dublji nuklearni sporazum Kine i Rusije pod nosom SAD
Saradnja preti da poremeti globalnu ravnotežu moći.
22.03.2023
Ukrajinski nuklearni šef: Zaporožje mora da se preuzme od Rusije silom
Ukrajina mora silom da povrati najveću evropsku nuklearnu elektranu od Rusije, rekao je najviši nuklearni zvaničnik Kijeva.
04.01.2023
Francuska odložila ponovno uključivanje nuklearnih elektrana
Ovo će dodatno izazvati dodatne poteškoće za energetske sisteme Francuske i susednih zemalja.
19.12.2022
Scholz prelomio, produžen rad nuklearki
Nemačka će produžiti rad tri preostale nuklearne elektrane do sredine aprila 2023, prelomio je kancelar Olaf Scholz.
17.10.2022
Putinov rat rizik za postavljanje malih nuklearnih reaktora
Inženjeri obično dizajniraju reaktore da izdrže oluje, zemljotrese ili padove aviona
07.10.2022
Ukrajina isključila jedan nuklearni generator, tražnja za brodovima
Posle granatiranja Ukrajina isključila jedan generator iz električne mreže
06.08.2022
SAD su među zemljama koje žele da smanje svoju zavisnost od obogaćenog uranijuma iz Rusije, najvećeg svetskog snabdevača nuklearnim gorivom. Do sada, to nije bilo dovoljno da spreči rast ruskog nuklearnog izvoza od invazije na Ukrajinu, povećavajući prihode Kremlja i učvršćujući njegov uticaj na novu generaciju globalnih kupaca.
Očekuje se da će potražnja za uranijumom porasti za oko trećinu do 2030. godine, saopštila je Svetska nuklearna asocijacija prošle godine, navodeći projektovano povećanje kapaciteta reaktora od 16 odsto. Kazahstan, koji proizvodi više od 40 odsto svetskog uranijuma, ove godine planira da zadrži proizvodnju na oko 22.000 tona.
"Predviđamo povećanje potražnje za uranijumom, ali nas ne interesuje eksplozivan rast cena", rekao je Mukanov.
Iskopavanje uranijuma je početak ciklusa nastanka nuklearnog goriva. Metal se prerađuje u žuti kolač, pretvara u gas i zatim se obogaćuje da bi se odvojio izotop uranijuma-235. To održava lančanu reakciju neophodnu za proizvodnju energije.
Kazatomprom planira da otvori treću izvoznu rutu ove godine, isporuku uranijuma preko jedne od kineskih luka, rekao je izvršni direktor. Rudarska kompanija trenutno šalje atomsko gorivo preko Rusije i preko Kaspijskog mora do Crnog mora.
Raste potražnja iz Kine, koja traži uranijum za punjenje planiranih novih nuklearnih elektrana i povećanje sopstvenih zaliha, rekao je Mukanov. Cilj Kine je da ima "neprekidne dugoročne isporuke", rekao je on.