Potrošnja kompanije Meta Platforms Inc. na lobiranje smanjena je za oko milion dolara tokom poslednja tri meseca 2022. u poređenju sa prethodnim kvartalom, prema podacima objavljenim u petak.
Meta, koja je vlasnik Facebooka, potrošila je 3,65 miliona dolara na lobiranje tokom četvrtog kvartala 2022, što je značajno smanjenje u odnosu na 4,72 miliona dolara u prethodnom kvartalu.
Pad potrošnje dolazi jer Meta radi na smanjenju troškova širom kompanije, koja se dramatično proširila tokom pandemije koronavirusa. Kada je Meta najavila otpuštanja 11.000 zaposlenih prošlog novembra, glavni izvršni direktor Mark Zuckerberg rekao je da je pogrešno pretpostavio da će porast prihoda od pandemije trajati.
Opširnije
Tehnološki titani zbrisali više od 100.000 radnih mesta
Plan Alphabeta da smanji broj zaposlenih za više od šest odsto doprinosi talasu otpuštanju radnika u tehnološkim firmama.
20.01.2023
Microsoft će ove nedelje srezati broj inženjera
Microsoft Corp. planira da u sredu otpusti radnike u brojnim inženjerskim timovima, kaže obavešten izvor.
18.01.2023
Amazon počinje da deli najavljenih 18.000 otkaza
Objavljena najveća seča broja radnih mesta u istoriji kompanije.
18.01.2023
Meta će odlučiti koliko je bolan irski udarac
Kazna od 390 miliona evra za Metu od strane Irske komisije za zaštitu podataka je malo drugačija.
06.01.2023
Apple će platiti 98 miliona dolara na zaostali porez u Japanu
Apple se suočava sa računom od oko 98 miliona dolara u zaostalim porezima u Japanu.
27.12.2022
Zuckerberg je obećao da će smanjiti kancelarijske troškove Mete i stegnuti kaiš kompanije.
Neke od najvećih tehnoloških kompanija u zemlji najavile su talas otpuštanja u poslednjih nekoliko meseci. Google koji je u vlasništvu kompanije Alphabet Inc. u petak je ukinuo oko 12.000 pozicija, dok je Amazon.com Inc. najavio 18.000 otpuštanja početkom januara. Tehnološki sektor najavio je 97.171 otkaza u 2022. godini, što je povećanje od 649 odsto u odnosu na prethodnu godinu, preneo je Bloomberg.
Nejasno je da li će i te kompanije prilagoditi svoje izdatke za lobiranje zbog pogoršanja ekonomskih izgleda. Amazon je potrošio 4,79 miliona dolara na lobiranje tokom četvrtog kvartala 2022. godine, što je blagi pad u odnosu na 4,95 miliona dolara koliko je potrošio na lobiranje u prethodnom kvartalu. Tokom četvrtog kvartala 2021. Amazon je potrošio 4,8 miliona dolara na lobiranje.
Industrija je dramatično proširila svoje prisustvo lobiranja u protekle dve godine jer se branila od kongresnih i regulatornih pretnji. Prošle godine, tehnološki giganti su pobedili protiv značajnih zakonskih promena podržanih od obe partije u Kongresu da bi zauzdali svoju moć.
Google je potrošio 2,72 miliona dolara na lobiranje tokom četvrtog kvartala, što je skromno povećanje nakon što je potrošio 2,47 miliona dolara na lobiranje tokom trećeg kvartala.
Microsoft, koji je ove nedelje rekao da će eliminisati 10.000 pozicija, bio je jedina druga velika tehnološka kompanija koja je povećala svoje lobiranje u poslednjem kvartalu, potrošivši 2,54 miliona dolara u poređenju sa 2,3 miliona dolara u trećem kvartalu.
Apple Inc., koji nije objavio veliko smanjenje radne snage, potrošio je rekordnu količinu novca na lobiranje u četvrtom kvartalu. Apple je potrošio 2,87 miliona dolara na lobiranje, što je oko milion dolara više od 1,92 miliona dolara u prethodnom kvartalu. Applova potrošnja je nastala pošto je kompanija radila na ukidanju zakona čiji je cilj smanjenje kontrole nad njihovom prodavnicom aplikacija.
-Uz pomoć Billa Allisona.