Austrijske firme sve češće zapošljavaju van granica svoje zemlje, a najnoviji primer je AT&S. Iako je Austrija godinama destinacija ka kojoj ljudi sa ovih prostora migriraju, do dodatne potrebe za radnom snagom došlo je pošto se Austrija približava punoj zaposlenosti.
Kompanija AT&S, koja se bavi mikroelektronikom i poznata je po radu na digitalizaciji, rekla je u ponedeljak u saopštenju za medije da planira da zaposli diplomce visokotehnološkog inženjerstva u proizvodnji, obezbeđenju kvaliteta, održavanju, kontroli proizvodnje i front-end tehnologiji, kao i kvalifikovane radnike i diplomce tehničke struke za proizvodnju, inženjering, održavanje, planiranje i kontrolu proizvodnje. Pored kandidata iz Austrije, kompanija je pozvala i diplomce iz Srbije, Slovenije i Hrvatske da se prijave.
Supstrati su vrsta poluprovodnika i važni su za proizvodnju mikročipova – a tražnja za mikročipovima raste zbog sve ubrzanije digitalizacije, koja se najuže vezuje za auto i IT industriju. Prema projekcijama Deloitte Insights, nedostatak poluprovodnika na tržištu nastaviće se i ove godine, ali oporavak tržišta se očekuje 2023. godine, a prema nekim prognozama, već u drugoj polovini ove godine trebalo bi da se oseti poboljšanje situacije na tržištu.
Rast industrije nije jedini koji doprinosi potrebi za novom radnom snagom. Poziv AT&S posebno nije iznenađujući kada se pogleda stanje zaposlenosti u Austriji. U maju, stopa nezaposlenosti je u toj zemlji pala na 5,7 odsto, prema podacima austrijskog AMS-a, što je najniži nivo u poslednjih 14 godina. Ukupan broj nezaposlenih bio je 237,818. U nekim delovima zemlje, broj je još niži te se ozbiljno približava punoj zaposlenosti.
Puna zaposlenost u teoriji predstavlja stanje u kom svi radnosposobni rade. Uprkos tome, u praksi se već od pet odsto naniže može smatrati da postoji puna zaposlenost.
Prema Eurostatu, čija metodologija se razlikuje od AMS-ove, nezaposlenost u Austriji je u aprilu bila 4,4 odsto, što je niže od 6,8 odsto koliko je zabeleženo u celoj Evropskoj uniji. Podaci statističkog zavoda EU pokazuju da Češka, Nemačka, Luksemburg, Mađarska, Malta, Holandija, Poljska i Slovenija imaju još niže stope nezaposlenosti.
AMS je još napomenuo da je u maju je zabeležen najveći broj otvorenih pozicija u Austriji u istoriji.
U svom izveštaju o populacionim kretanjima iz februara naveo je da će već postojeći nedostatak radne snage u Austriji biti pojačan u narednom periodu. Prema prognozama, Austriji će u budućnosti najviše biti potrebni radnici u prodaji, turizmu, nezi, kao i tehničkim i manuelnim poslovima.