Najveći potencijal za saradnju Srbije sa Južnom Afrikom imaju oblasti građevinarstva i poljoprivrede, smatra generalni direktor kompanije Minatar i izvršni predsednik Investicionog foruma Afrike (SAIF) Žarko Tarić.
Jedna od velikih šansi za plasiranje proizvoda u južnoafričku državu je izgradnja takozvanih socijalnih stanova, odnosno stambenih jedinica za posebne kategorije stanovništva, rekao je Tarić za Bloomberg Adriju, i dodao da stanovništvo u južnoafričkom regionu ima pozitivnu sliku o preduzećima iz Srbije zbog istorijskih okolnosti.
Druga oblast gde postoji veliki potencijal za saradnju je poljoprivreda, i to organska proizvodnja, navodi naš sagovornik.
"Naročito u istočnom i zapadnom delu Afrike, proizvodi iz Srbije organskog porekla bi bili vrlo dobrodošli", rekao je Tarić, dodavši da Srbija može izvoziti i tehnologiju i znanje u ovoj oblasti.
Nužno ukrupnjavanje
Ono što donekle otežava stvari je disproporcija između dve privrede u smislu veličine. Srbija broji manje od sedam miliona ljudi, dok južnoafrički region pokriva tržište od 150 miliona ljudi. Takođe, dobijanje dozvola za plasiranje proizvoda u Južnu Afriku automatski otvara vrata ka tržištu od 1,2 milijarde potrošača zbog ugovora o slobodnoj trgovini koji je ta država potpisala.
Zbog toga je nužno da se zauzme drugačiji pristup, upozorava Tarić. "Srpska ekonomija je isuviše mala i atomizovana da bi mogla da pokrije tako jedno veliko tržište."
Uspešno poslovanje na tržištu Južne Afrike bilo bi moguće jedino uz saradnju sa drugim državama iz našeg regiona i istočne Evrope, zaključuje Tarić.
Za više detalja, pogledajte video.