Agencija za osiguranje depozita raspisala je javni poziv za prodaju preostalog dela portfelja potraživanja koje Agencija potražuje u ime i za račun Republike Srbije i sedam srpskih banaka u stečaju – Nove Agrobanke, Univerzal banke, Jugobanke, Beogradske banke, Beobanke, Privredne banke Beograd i stečajne mase Invest banke.
Agencija za osiguranje depozita je stečajni upravnik za ove banke, a reč je o potraživanjima ukupne vrednosti 317,8 miliona evra, od čega je 279,1 milion evra potraživanja banaka u stečaju, dok 38,1 milion evra Agencija potražuje u ime i za račun Republike Srbije. Ovaj portfolio prati uspešne prodaje takozvanog pilot-portfolija i velikog portfolija potraživanja, ukupne nominalne vrednosti preko dve milijarde evra.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali rekao je da je ovo poslednji deo portfolija banaka u stečaju ove vrste koji država planira da proda.
"Prodaja preostalog portfolija deo je šire strategije za rešavanje ovog višedecenijskog problema čiji su pozitivni efekti višestruki. Na ovaj način omogućavamo efikasno i transparentno namirenje poverilaca i budžeta, vraćamo decenijama zarobljenu imovinu u regularne privredne tokove i otvaramo vrata za nove investicije", rekao je Mali. On je takođe naglasio da je kao rezultat predmetne strategije učešće problematičnih kredita na najnižem nivou od kada se ovaj pokazatelj prati, i u oktobru je iznosio 3.16 odsto, znatno ispod pretkriznog nivoa.
Većina banaka koje su na ovom spisku u stečajni postupak je uvedena 2002. godine, kada su likvidirane. Gašenje tada vodećih banaka odvijalo se dok su na vlasti bili Mlađan Dinkić, ondašnji guverner, Božidar Đelić, ministar finansija, i Miroljub Labus, potpredsednik vlade za ekonomska pitanja. Kako su domaće banke označene kao gubitaši i oterane u stečaj, otvorio se prostor za strane banke, koje od tada masovno počinju poslovanje na tržištu Srbije. S obzirom na to da je tadašnja vlast navodila da su direktori i menadžeri loše poslovali i tako oterali banke u stečaj, nejasno je zašto ni do danas nije pokrenut nijedan sudski proces protiv čelnih ljudi tih zajmodavaca.
Glavni razlog za sporo odvijanje procesa stečaja ovih banaka su nekoliko hiljada sudskih postupaka u zemlji i inostranstvu. Zakonski rok za okončanje stečajnog postupka ne postoji. Banke će biti likvidirane po pravosnažnom okončanju svih aktivnih sudskih sporova, što se ne zna kada će biti. Više bankarskih stručnjaka je ovaj potez tadašnjih vlasti opisalo kao jednu od najvećih grešaka u istoriji ekonomije.
Aktuelni ministar finansija je istakao da se potraživanja prodaju metodom javnog prikupljanja ponuda, te da zainteresovani kupci imaju rok do devetog januara 2023. da Agenciji podnesu izjavu o zainteresovanosti.
Detaljan postupak prodaje sve do faze podnošenja obavezujućih ponuda, koja se završava 20. aprila sledeće godine, opisan je u tekstu oglasa objavljenom na sajtu Agencije za osiguranje depozita.