Kompanija Donalda Trumpa proglašena je krivom zbog utaje poreza tokom perioda dužeg od decenije pošto su menadžeri, među kojima se nalazi i bivši glavni finansijski direktor Allen Weisselberg, izbegavali plaćanje poreza na dodatne pogodnosti koje im je omogućavala kompanija, poput besplatnih stanova i luksuznih automobila.
Radi se o prvom slučaju kaznene presude za neku od Trumpovih kompanija, a odluka dolazi u trenutku kad se bivši predsednik kandiduje za drugi mandat. Presuda takođe dolazi i u trenutku kad se pred Trumpom nalazi hrpa drugih pravnih problema, uključujući kaznene istrage oko njegovog postupanja sa tajnim dokumentima i njegovog pokušaja da sa svojim pristalicama preokrene rezultate izbora iz 2020. godine.
Nakon procesa koji je trajao mesec dana, porota je u utorak donela presudu kojom su osuđene Trump Corp. i Trump Payroll Corp, obe firme unutar krovne "The Trump Organization". Tokom suđenja, tužioci iz kancelarije Alvina Bragga, državnog advokata okruga Menhetn, pokazali su da su Trumpovi direktori tokom 13 godina praznične bonuse često prikazivali kao konsultantske naknade i da je Weisselbergovim unucima čak plaćena školarina za privatnu školu.
Sam Trump nije bio optužen.
Finansijska kazna će verovatno biti samo oko 1,6 miliona dolara, ali posledice bi za "The Trump Organization" mogle biti veće. Na primer, u budućnosti bi mogla imati problema u sklapanju novih poslova.
Pred kompanijom se nalazi hrpa neopipljivih problema, izjavio je Bennett Gershman, profesor na pravnom fakultetu Univerziteta Pace. "Krovnoj kompaniji bi moglo biti zabranjeno sklapanje ugovora s državnim agencijama, a moglo bi joj biti otežano i poslovanje sa bankama", kazao je Gershman u razgovoru pre nego što je objavljena presuda. "Ovo je velika stvar", dodao je.
Presuda predstavlja vrhunac trogodišnje istrage Trumpa i njegovih poslovnih običaja koju je provodila kancelarija Letitie James, državnog advokata savezne države Njujork.
Građanska parnica
Radi se o jedinom kaznenom postupku koji je proizašao iz istrage, ali ona još nije završena. Bragg je u ponedeljak izjavio da je angažovao Matthewa Colangela, bivšeg zaposlenog u ministarstvu pravde, poznatog po tome da se suprotstavljao Trumpu i njegovoj kompaniji, kako bi se fokusirao na najvažnije delove istrage.
U međuvremenu, James je pokrenula građansku parnicu protiv "The Trump Organization" vrednu 250 miliona dolara. Ona tvrdi da su Trump i njegovo troje dece preuveličali vrednost imovine kompanije, pa traži kaznu koja bi uključivala zabranu za njih četvoro da vode bilo kakve kompanije u toj saveznoj državi.
Uz sve to, Trump je predmet kriminalnih istraga zbog pokušaja da on i njegove pristalice preokrenu rezultate predsedničkih izbora 2020. godine kao i zbog postupanja sa tajnim državnim dokumentima u njegovoj vili Mar-a-Lago u Floridi.
Trump je istrage i sudske procese prozvao političkom osvetom bez osnove. U poruci na društvenoj mreži Truth Social prošle nedelje, u trenutku dok se suđenje "The Trump Organization" primicalo kraju, napisao je da nije postojala korist za Trumpa i da nisu imali pojma.
Tužioci su tvrdili da su Weisselberg i Jeffrey McConney, još jedan direktor iz "The Trump Organization", bili viši direktori koji su postupali u ime kompanija. Obrana je tvrdila da su menadžeri varali isključivo u svrhu vlastitog bogaćenja i da dva društva, Trump i njegova porodica nisu znali ništa o tome.
Tajne Trumpove kompanije
Suđenje je pružilo retku šansu za uvid unutrašnjeg funkcioniranja Trumpove kompanije. Porotnici su videli kako su Weisselberg i drugi direktori, uključujući glavnog pravnika firme i glavnog operativnog direktora, značajan deo svoje godišnje plate dobijali u obliku neoporezivanih dodatnih pogodnosti. McConney je tokom svedočenja rekao da sa tako radilo do trenutka dok Trump 2017. godine nije postao američki predsednik.
Tužioci su pozvali petoro svedoka, uključujući glavnog svedoka Weisselberga koji je u avgustu priznao da je kriv zbog utaje poreza na pogodnostima vrednim oko 1,76 miliona dolara, i svedočio je u korist tužilaštva s nadom da bi mu to moglo doneti blažu kaznu od 15 godina zatvora koje su mu pretile. McConney je, uz uslov imuniteta, takođe svedočio u korist Braggove kancelarije, mada se kasnije smatrao neprijateljskim svedokom jer je izbegavao dati odgovore.
Obrana je pozvala dvoje svedoka, uključujući spoljnog računovođu kompanije kojeg su okrivili da nije otkrio prevaru.
Tokom svedočenja, Weisselberg je poroti rekao da je Trump odobrio njegovu platu i godišnje bonuse, ali nije bio svestan kako je taj dohodak knjižen. McConney je opisao neuobičajene načine na koji su se vodile plate, uključujući izdašne novogodišnje bonuse direktorima koji su se vodili kao nezavisni konsultanti i plaćalo im se kroz brojne podružnice unutar "The Trump Organization".
Tokom završne reči prvog decembra, advokati obrane za dve kompanije su poroti rekli da je Weisselberg, koji je za Trumpovu porodicu radio gotovo 50 godina, izdao Trumpove. U delu procesa u kojem nije učestvovala porota, tužioci su Juanu Merchanu, sudiji Vrhovnog suda savezne države Njujork, rekli da takva argumentacija otvara vrata raspravi je li Trump bio svestan utaje. Sudija se složio.
U vlastitoj završnoj reči, pomoćnik državnog advokata Joshua Steinglass je rekao da je Trump "tačno znao šta se dešava" i "izričito je odobrio utaju poreza". Rekao je poroti da cela ova priča da Donald Trump nije imao pojma jednostavno nije realna i da bi dve Trumpove kompanije mogle biti krivično odgovorne za Weisselbergove poteze, uključujući u to i plaćanje školarine za njegove unuke u privatnoj školi na Menhetnu.
Kompleksan jezik
Kako bi došli do konačne presude, porotnici su morali savladati kompleksan jezik decenijama starog njujorškog zakona, da bi li odlučili da li je Weisselberg, recimo, ne samo prekršio zakon nego to učinio i postupajući unutar svojih radnih obaveza i u ime korporacije.
Steinglass je u svojoj završnoj reči kazao poroti da su firme ostvarile profit jer im je utaja snizila poreske troškove za plate, kao i za zdravstvene doprinose.
Weisselberg, koji je i dalje zaposlen u kompaniji, sada kao viši savetnik, svedočio je da još uvek prima svoju punu platu od 640 hiljada dolara. Rekao je porotnicima da je 1973. godine počeo kao računovođa za Trumpovog oca Freda, pre nego što je 1986. počeo da radi u Trumpovoj kompaniji. Kad su ga tokom ispitivanja pitali da je li ispunio poverenje koje je Trump Organizacija imala u njega, postao je emotivan.
"Jeste li izigrali to poverenje?", pitao je Alan Futerfas, advokat za Trump Payroll korporaciju.
"Da", rekao je Weisselberg.
"I jeste li to uradili iz lične koristi?", pitao je Futerfas.
"Tačno", kazao je Weisselberg.
"Je li vas sramota zbog toga što ste uradili?", nastavio je Futerfas.
"Više nego što možete zamisliti", rekao je Weisselberg, slomljenog glasa.
Slučaj se vodi pod oznakom 'Narod protiv The Trump Organization', 01473-2021, Vrhovni sud države Njujork (Menhetn).