Drastičan pad nedeljne prodaje iPhonea u Kini može biti signal većih izazova koji stoje pred kompanijom Apple Inc, navode iz kompanije Jefferies. Plasman ovih pametnih telefona je do sada bio otporan na pad privredne aktivnosti širom sveta.
Kompanija iz Kupertina u Kaliforniji je zabeležila pad prodaje od 27 odsto u Kini u prethodnoj nedelji, što je treća uzastopna nedelja u kojoj je broj prodatih telefona padao. Čak i kada se uzme u obzir novi model koji je predstavljen, prodaja i dalje beleži pad kako u apsolutnim ciframa, tako i u odnosu na android telefone, navode Edison Lee i tim analitičara iz Jefferiesa.
Opširnije
Novi iPhone 14 pokazuje da Indija smanjuje tehnološki jaz sa Kinom
Kompanija je radila sa snabdevačima kako bi podstakla proizvodnju u Indiji i skratila vreme proizvodnje novog iPhonea.
24.08.2022
Apple očekuje da održi prodaju iPhonea u 2022.
Tehnološki gigant poručuje kompanijama koje sastavljaju komponente telefona da naprave 90 miliona najnovijih uređaja, što je ista količina kao prošle godine.
12.08.2022
Ako bismo mogli da iznajmimo Iphone, da li bi to pomoglo da spasimo planetu?
Kompanija Apple trenutno razvija pretplatnički servis, dok je kompanija sa sedištem u Nemačkoj koja iznajmljuje telefone upravo prikupila više od 330 miliona dolara kapitala.
28.04.2022
U četvrtom fiskalnom kvartalu, prodaja iPhonea u Kini bila je za 5,7 odsto veća u odnosu na isti period prethodne godine, dok je prodaja android telefona pala za 15,2 odsto, napisao je Lee. Sudeći po poslednjim procenama, udeo Applea na tržištu je možda pao za četiri do pet odsto tokom prethodnog meseca.
"Iphone je donedavno bio svetla tačka, ali poslednji podaci pokazuju da je tačka počela da tamni, povećavajući tako rizik da postane najtamnija tačka", navodi Lee. "Celokupno tržište već neko vreme beleži pad, ali je ovo poseban razlog za brigu za Applove lance snabdevanja."
Svetsko tržište pametnih telefona već tri uzastopna tromesečja beleži pad broja isporuka, navode iz analitičke kompanije Canalys. Rast cena energenata i sve više kamatne stope smanjile su interesovanje potrošača za proizvode koji nisu neophodni, kao što su pametni telefoni. U Kini je dodatnu ulogu odigralo i zatvaranje gradova zbog pandemije, kao i posledični pad privredne aktivnosti. Iz kompanije Samsung Electronics su se posebno osvrnuli na situaciju u Kini tokom predstavljanja finansijskog izveštaja za prethodni kvartal investitorima.
Kineski potrošači su već kupili manji broj uređaja iPhone 14 u poređenju sa njegovim prethodnikom. Broj isporuka u Kini je u avgustu pao za oko 21 odsto na međugodišnjem nivou. Kako je Bloomberg ranije pisao, u kompaniji su rešili da ne povećavaju proizvodnju iPhonea 14, kao i drugih proizvoda iz ove serije.