Plan kompanije Apple Inc. da započne proizvodnju modela iPhone 14 u Indiji dva meseca nakon prve prodaje telefona u Kini smanjuje jaz između ove dve zemlje, ali ne uspostavlja potpunu ravnotežu između njih, kao što su neki očekivali.
Kompanija je radila sa snabdevačima kako bi podstakla proizvodnju u Indiji i skratila vreme proizvodnje novog iPhonea, za koje je obično bilo potrebno od šest do devet meseci, navode izvori. Kompanija Apple, koja već dugo proizvodi većinu iPhonea u Kini, sada traži alternativna tržišta jer se vlada Xi Jinpinga sukobljava sa vladom SAD i restriktivnim merama širom zemlje koje su poremetile ekonomsku aktivnost.
Analitičari, kao što je Ming-Chi Kuo iz TF International Securities Group, izjavili su da očekuju da će Apple početi da isporučuje sledeći model iPhonea otprilike u isto vreme iz obe zemlje, što bi bio značajan korak u ambiciji kompanije da diverzifikuje proizvodnju.
Opširnije
Apple očekuje da održi prodaju iPhonea u 2022.
Tehnološki gigant poručuje kompanijama koje sastavljaju komponente telefona da naprave 90 miliona najnovijih uređaja, što je ista količina kao prošle godine.
12.08.2022
Ako bismo mogli da iznajmimo Iphone, da li bi to pomoglo da spasimo planetu?
Kompanija Apple trenutno razvija pretplatnički servis, dok je kompanija sa sedištem u Nemačkoj koja iznajmljuje telefone upravo prikupila više od 330 miliona dolara kapitala.
28.04.2022
Glavni proizvođač iPhonea, Foxconn Technology Group, istraživao je proces isporuke komponenti iz Kine, kao i proizvodnju modela iPhone 14 van indijskog grada Čenaj, navode izvori koji su želeli da ostanu anonimni. Takođe je razmatrao načine putem kojih bi se održali visoki standardi poverljivosti kompanije Apple.
Istovremeni početak prodaje uređaja kompanija Apple i Foxconn ne može se ostvariti ove godine, iako to ostaje dugoročni cilj. Prvi modeli iPhonea 14 iz Indije će verovatno biti spremni krajem oktobra ili u novembru, nakon početka prodaje u Kini početkom septembra. Jedna osoba je izjavila da bi festival Divali 24. oktobra bio dobar datum za početak.
Portparol kompanije Apple iz Kupertina u Kaliforniji je odbio da komentariše. Kompanija Foxconn nije odmah odgovorila na pitanja.
Kompanija Redington India, koja distribuira proizvode kompanije Apple u zemlji, zabeležila je rast cene akcija od 9,5 odsto nakon Bloombergovog izveštaja.
Usklađivanje sa kineskim tempom proizvodnje iPhone uređaja značio bi veliku prekretnicu za Indiju, koja je bila mesto alternativne proizvodnje u vreme kada su uporna zatvaranja zbog virusa korona i sankcije SAD mogle da ugroze poziciju Kine kao proizvođača. Proizvodnja iPhone uređaja često zahteva na stotine dobavljača, kao i poštovanje izuzetno strogih rokova i kontrole kvaliteta.
Određeni broj radnika ovih kompanija gajio je nade da će istovremena proizvodnja početi u Indiji ove godine, ali to nikada nije bio zvaničan plan. Kako bi lansiranje prošlo glatko, kompanija Apple je prvo želela da se koncentriše na ubrzanje proizvodnje u Kini, a nakon toga da započne proizvodnju u Indiji, izjavio je jedan od radnika.
Partneri kompanije Apple počeli su da proizvode iPhone telefone u Indiji 2017. godine, što je bio početak dugogodišnjih napora da se dodatno proširi kapacitet. Indija je obećala da će pružiti podršku već postojećim operacijama, a tržište ove zemlje, koja ima 1,4 milijarde stanovnika, obećava. Pored toga, vlada indijskog premijera Narendre Modija ponudila je finansijski podsticaj za proizvodnju telefona u okviru inicijative "Made in India".
Jedan od izazova koji nameće proizvodnja u Indiji je očuvanje tajnosti. Kompanija Apple čini sve da sačuva poverljivost detalja novih proizvoda, a bilo bi teško postaviti iste rigorozne kontrole u drugoj zemlji.
Rukovodioci kompanije Foxconn u Indiji razmatrali su potpuno ukidanje jednog dela njihove proizvodne linije, razmišljajući o svim mogućim načinima na koji bi bezbednost uređaja mogla biti kompromitovana, izjavilo je dvoje ljudi. Veliki je izazov uvesti iste stroge kontrole bezbednosti kao u Kini, izjavio je jedan od njih.
Pored toga, kompanija Apple je zabrinuta zbog indijskih carinika koji obično otvaraju pakovanja kako bi proverili da li su uvezeni proizvodi u skladu sa njihovim deklaracijama, što potencijalno može ugroziti poverljivost proizvoda.
Iako bi Apple i Foxconn pokušali da predstavljaju proizvode u isto vreme, usporili bi ih izazovi u lancima snabdevanja. Kina, koja je izvor mnogih iPhone komponenti, prošla je kroz višestruke talase zatvaranja, što je poremetilo proces slanja komponenti kroz zemlju.
Indijska radna snaga i fabrike nisu lako prihvatile strogu praksu koju Apple zahteva od dobavljača. Otkako je Apple počeo da proizvodi telefone u indijskim kompanijama Foxconn i Wistron Corp pre pet godina, radnici su se dva puta bunili zbog plata i kvaliteta hrane.