BlackRock Inc., najveći svetski menadžer novca, prikupio je 4,5 milijardi dolara za ulaganje u infrastrukturnu imovinu za koju veruje da će imati koristi od globalnog prelaska na energiju sa niskim sadržajem ugljenika.
Kompanija cilja čak 7,5 milijardi dolara za svoj novi infrastrukturni fond u celini, rekao je u intervjuu šef diverzifikovane infrastrukture BlackRocka Mark Florian. Pošto je dostigao prvo zatvaranje od 4,5 milijardi dolara, fond će početi da investira.
Javni i privatni penzioni fondovi, državni fondovi, pojedinci sa ultravisokom neto vrednošću i osiguravajuća društva uložili su novac u fond, navodi se u saopštenju kompanije.
Investitori vole redovne tokove novca i relativno snažan učinak komunalnih i drugih infrastrukturnih sredstava u recesiji. Oni su ostali privučeni investicijom čak i kada su izgledi za alternativnu imovinu poput privatnog kapitala mračniji usred porasta kamatnih stopa i pretnje recesije, rekao je Florian. Treći i najnoviji infrastrukturni fond BlackRocka prikupio je 5,1 milijardu dolara u 2020.
Predviđa se da će iznos gotovine investitora za ovaj sektor porasti na 1,87 biliona dolara do 2026. godine, sa 864 milijarde dolara na kraju 2021, prema analitičkoj kompaniji Preqin.
"Ljudi već dugo, dugo nisu bili zabrinuti zbog inflacije – sada jesu", rekao je Florian. BlackRock ublažava uticaj inflacije i koristi dugoročni dug sa fiksnom kamatnom stopom za zaštitu od povećanja kamatnih stopa, dodao je on. Fond i imovina u koju će ulagati su "uspostavljeni da dobro prežive u vremenu inflacije".
Energetska izloženost
BlackRock je među najvećim svetskim investitorima u energetsku industriju, sa udelima u javnim kompanijama kao što su Exxon Mobil Corp. i ConocoPhillips. Njena izloženost sektoru preko privatnih tržišta je porasla i infrastrukturna platforma sada upravlja sa više od 50 milijardi dolara u imovini klijenata u nizu fondova.
BlackRock je počeo da ulaže u obnovljive izvore energije 2012. godine, od kada je povećao svoje prisustvo. Među investicijama su udeo u britanskoj kompaniji za instalaciju pametnih brojila Calisen i američkom proizvođaču prirodnog gasa Vanguard Renewables.
BlackRock se suočio sa kritikama nekih grupa zbog toga što je dao prioritet brizi za ESG, kao što je ulaganje u održive izvore energije, u odnosu na profit akcionara.
Ranije ovog meseca, Misuri je povukao 500 miliona dolara penzionih sredstava iz BlackRock Inc., kritikujući firmu da "unapređuje probuđenu političku agendu iznad finansijskih interesa svojih klijenata".
Ministar finansija Luizijane je takođe u oktobru rekao da će njegova država povući 794 miliona dolara iz fondova BlackRocka jer navodna politika kompanije protiv fosilnih goriva šteti državnoj energetskoj industriji.