Broj putnika na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" sigurno se približava broju iz pretpandemijske 2019. godine, pokazuju podaci koncesionara Vinci Airports, ukazujući na oporavak uprkos teškom letu u avio-saobraćaju.
Na aerodromu "Nikola Tesla" u trećem kvartalu broj putnika je iznosio 2.035.000, što je rast od 34 odsto u odnosu na isti periodu prethodne godine, i za 4,8 odsto manje u odnosu na treći kvartal 2019, navodi se u saopštenju kompanije. U prvih devet meseci 2021. godine ukupan broj putnika iznosio je 4.177.000, što je za 71 odsto više nego u istom periodu 2021. godine, i 12 odsto manje u odnosu na prvih devet meseci 2019. godine i period pre pandemije.
Avio-saobraćaj suočio se sa velikim poteškoćama ovog leta pošto su letovi širom sveta konstantno kasnili zbog manjka radne snage i štrajkova. Tu industriju pogodio je nagli povratak tražnje za putovanjima pošto je veliki broj ljudi posle dve godine mirovanja konačno želeo da nastavi sa putovanjima koja su bila drastično ograničena za vreme pandemije virusa kovid 19.
Opširnije
Kroz beogradski aerodrom u drugom kvartalu prošlo 1,4 miliona putnika
U drugom kvartalu 2022. godine, bilo je 16.488 poletanja i sletanja u Beogradu, ali oporavak od pandemije i dalje traje.
20.07.2022
Na Beogradskom aerodromu instalirano 3.000 solarnih panela
Nova solarna elektrana svake godine proizvodiće oko 1.130.000 kWh zelene električne energije
18.07.2022
Sporija tranzicija ili letovi samo za bogate: Neto neutralnost je državno pitanje
Članice Ujedinjenih nacija podržale su istorijsku rezoluciju koja se zalaže za dostizanje ugljeničke neto neutralnosti u avijaciji do 2050. godine.
13.10.2022
Država dokapitalizuje Air Serbiju, Etihad sve tiši suvlasnik
Etihad Airways trenutno nije u mogućnosti „da učestvuje u nužnoj dokapitalizaciji Društva.“
22.09.2022
Air Serbia ozbiljno razmišlja o održivom gorivu
Ova avio-kompanija očekuje da će u narednih par godina udeo SAF-a u gorivu koje Air Serbia koristi biti oko dva odsto.
29.09.2022
Iz kompanije Vinci Airports naveli su da je snažna potražnja pomogla nastavku oporavka industrije ovog leta, a beogradskom aerodromu najviše je pomogao rast broja putnika koji su putovali van Evrope. Tako su, na primer, letovi za Tursku zabeležili rast broja putnika od 43 odsto, što se može pripisati letovanjima.
Cela mreža Vinci Airports od jula do septembra prevezla je 56 miliona putnika, što je za 85 odsto više nego u trećem kvartalu 2021. godine, ali je za 21,9 odsto manje nego 2019.
U okviru mreže, aerodromi u četiri države zabeležili su bolji oporavak od Beograda u odnosu na 2019. godinu. Pri tom, broj putnika na aerodromima u Dominikanskoj Republici i Kostariki bio je veći nego u istom periodu pre tri godine, što je nastavilo tendenciju iz prethodnog kvartala.
U saopštenju Vinci Airports navodi se da kompanija očekuje oporavak u Aziji u narednim mesecima pošto su konačno ublažene protivpandemijske mere u Japanu, Južnoj Koreji, Hongkongu i Tajvanu.
Vinci Airports očekuje da će se narednih godina znatno povećati saobraćaj u Beogradu, što je posledica tekućih radova na Aerodromu "Nikola Tesla". Kada oni budu završeni, to regionalno čvorište trebalo bi da prima 15 miliona putnika godišnje.
Akcije kompanije Vinci Airports u prvim minutima radnog dana u petak porasle su za 1,4 odsto, prateći francuski CAC 40, koji je rastao za 1,5 odsto, pošto su akcije na svetskim berzama počele da se oporavljaju. U četvrtak podaci o inflaciji u Sjedinjenim Američkim Državama uverili su investitore da Federalne rezerve čine dovoljno kako bi obuzdale inflaciju, a to je povećalo uverenja da će se inflacija smiriti sledeće godine,
Međutim, na brzinu oporavka dodatno će uticati rat u Ukrajini, zbog kog mesecima luduju cene nafte, kao i opšti pad ekonomske aktivnosti koji može posledično dovesti do manjeg broja putovanja.
Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je prognozu globalnog rasta ove nedelje za ovu i sledeću godinu, uz upozorenje da napori da se upravlja inflacijom mogu povećati štetu koja je već naneta svetskoj ekonomiji ratom u Ukrajini i zatvaranjem Kine. Tako MMF sada očekuje da će rast svetskog bruto domaćeg proizvoda sada iznositi 2,7 odsto umesto 2,9 odsto u 2023. godini, kako je prethodno prognozirano.
MMF predviđa da će sledeće godine rast srpske privrede iznositi 2,7 odsto, što bi bilo usporenje u odnosu na prognozu rasta od 3,5 odsto 2022. godine.