Aerodrom "Nikola Tesla" dobio je nove solarne panele koje će ovom regionalnom čvorištu omogućiti smanjenje emisija ugljen-dioksida za 900 tona godišnje. Ovim potezom, aerodrom u Beogradu priključio se rastućem broju kompanija na srpskom tržištu koje potenciraju korišćenje obnovljivih izvora energije.
"Održivim poslovanjem Belgrade Airport teži da dostigne cilj od nulte emisije gasova sa efektom staklene bašte do 2050. godine. Od 2018. godine implementiramo niz ekoloških projekata na aerodromu, poput toplane na prirodan gas, postrojenja za preradu čvrstog otpada i za preradu otpadnih voda. Nastavićemo da poslujemo na održiv način i doprinosimo zdravijem okruženju", kaže Francois Berisot, generalni direktor kompanije Belgrade Airport, koju je osnovao koncesionar Vinci Airports radi upravljanja aerodromom do 2043. godine.
Nova solarna elektrana svake godine proizvodiće oko 1.130.000 kWh zelene električne energije, navela je kompanija. Taj iznos se može uporediti sa godišnjom potrošnjom od otprilike 430 domaćinstava.
Koncesionar Vinci Airports je osigurao smanjenje ugljen-dioksida za 28 odsto od 2018. godine, a njihova mreža solarnih elektrana obezbeđuje 30 MWpv fotonaponske snage u radu.
Međutim, planovi ove kompanije za smanjenje ugljeničkog otiska ne završavaju se tu. Naime, Vinci Airports je najavio da će od naredne godine omogućiti punjenje aviona kiseonikom u saradnji sa kompanijama Airbus i Air Liquide na aerodromu u Lionu.
Planovi kompanije Belgrade Airport u skladu su sa strategijom Vinci Airportsa ali i nove energetske ere u Srbiji koja je počela uvođenje, zakona o obnovljivim izvorima energije
Početkom jula kompanija EKO STEP Pellet iz Petrovca na Mlavi izgradila je na krovovima svojih poslovnih objekata solarnu elektranu kapaciteta jedan megavat, a NIS je u maju pokrenuo postavljanje solarnih panela na benzinske pumpe.