Očekuje se da će napredni sistemi veštačke inteligencije na kraju zameniti neke poslove u finansijskom, medijskom, pravnom i tehnološkom sektoru, pokazuje najnovije Bloombergovo istraživanje MLIV Pulse.
Još je upečatljivije da preko dve trećine od 292 ispitanika, pretežno u finansijskom sektoru, ne smatra da će njihovi poslovi biti ugroženi u skorije vreme.
Veštačka inteligencija se razvija decenijama, ali poslednjih meseci takozvana generativna veštačka inteligencija – pre svega ChatGPT i DALL-E projekti kompanije OpenAI – izazvala je široko uzbuđenje među investitorima koji veruju da bi projekti mogli da generišu ogromne finansijske nagrade.
Učesnici istraživanja MLIV Pulse bili su podeljeni kada su odgovarali na pitanje da li je u ove vrste tehnologija vredno ulagati. Čini se da investitori ne koriste nikakvu vrstu veštačke inteligencije, pri čemu je samo 12 odsto njih reklo da ju je koristilo, a samo 27 odsto da planira. Više od polovine svih ispitanika reklo je da čak ni ne razmišljaju o korišćenju veštačke inteligencije pri investiranju.
To je u oštroj suprotnosti sa nedavnim skokovima koji se primećuju na tržištu oko kompanija povezanih sa naprednom veštačkom inteligencijom, što je delom podstaknuto širokim publicitetom ChatGPT-a i ulaganja od 10 milijardi dolara Microsofta u OpenAI, kompanije koja ga razvija. Kompanije kao što su BuzzFeed, C3.ai, SoundHound AI i BigBear.ai Holdings su među firmama čije akcije su zabeležile ogromne skokove u obimu, zajedno sa vrtoglavim rastom cena akcija.
Preduzeća i investitori se trkaju da vežu svoja imena za tehnologiju koja može da kreira medije kao što su tekst i slike iz jednostavnih uputstava ili da vodi gotovo ljudske razgovore o širokom spektru tema, od toga da li bi mačka pobedila u borbi sa orlom, preko praktičnih razmatranja o svetskim događajima ili školskim projektima. Microsoft se bori protiv Alphabeta, Meta Platformsa i Amazona u pokušaju da ponudi najpametnije AI alate najvećem broju ljudi.
Ipak, ima još prostora da se investitori zainteresuju za alate kao što je ChatGPT, s obzirom na to da samo 49 odsto ispitanika kaže da planira da kupi akcije izložene generativnim AI alatima. Sve u svemu, oko 41 odsto svih ispitanika reklo je da namerava da proširi izloženost tehnološkim akcijama, dok je 38 odsto reklo da će ostati prizemljeno u narednih šest meseci. To je uprkos njihovim očekivanjima da će Nasdaq 100, koji je u petak zatvorio na 12.573 bodova, pasti na 12.000 do kraja godine, prema srednjoj prognozi.
Verovatno je da investitori čekaju na poslednju rasprodajnu ludnicu da bi kupili akcije.
Čak i pre trenutnog talasa interesovanja za veštačku inteligenciju, pitanje da li će pametna automatizacija stvoriti ili zameniti više oblasti bilo je tema od velikog interesovanja i radnika i preduzeća (da ne pominjemo Pentagon i vladu Ujedinjenog Kraljevstva). Mnoge kompanije koje sada ukidaju poslove su i one koje ulažu milijarde u AI.
U januaru je Alphabet najavio otpušanje 12.000 zaposlenih širom sveta, dok je izvršni direktor Sundar Pichai izdvojio AI kao ključnu oblast ulaganja. Slično tome, Microsoft je najavio ulaganje od 10 milijardi dolara u OpenAI samo nekoliko dana nakon što je najavio da će otpustiti 10.000 zaposlenih. One nisu jedine.
Kompanija Dell Technologies, suočena sa naglom padom potražnje za personalnim računarima, saopštila je u ponedeljak da će ukinuti oko 6.650 radnih mesta.
Čini se da većina investitora koje je anketirao MLIV Puls smatra da su ta otpuštanja ili premala ili adekvatna. Vrlo mali broj ispitanika, oko 11 odsto njih, smatra da su ti rezovi preveliki. Slično, samo 13 odsto ih smatra preuranjenim.
"Biće veoma interesantnih ratova oko veštačke inteligencije između tehnoloških kompanija", rekla je profesorka računarskih nauka Univerziteta u Sautemptonu Wendy Hall za Bloomberg TV.