Sa pojavom četbota ChatGPT kompanije OpenAI veštačka inteligencija je ponovo došla u žižu javnosti, a upravo ove akcije podigle su ceo tehnološki sektor na njujorškoj berzi.
Prošle nedelje, vrednost kompanije Oracle Corp. dostigla je svoj rekord nakon saopštenja da će njen posao u oblasti računarstva u oblaku (klaudu) nastaviti da brzo raste u narednoj fiskalnoj godini. Njen osnivač je nakon ovoga na listi najbogatijih na četvrtom mestu zamenio Billa Gatesa.
Neki zbog ovakvih kretanja smatraju da će svaki investitor morati da računa na AI kada bude planirao svoju strategiju ulaganja.
Opširnije
Uspešan fond uništio konkurenciju akcijama veštačke inteligencije
Kada je reč o trgovanju u ludilu za veštačkom inteligencijom, jedan najuspešniji globalni akcijski fond pobeđuje pomoću kreativnih ideja.
19.06.2023
CEO Googlea: Ne žurimo sa AI, nastavljamo da štedimo
Sundar Pichai, izvršni direktor Googlea i Alphabet Inc., bori se da pronađe mesto za svoju kompaniju u bumu veštačke inteligencije.
20.06.2023
Evropski parlament usvojio pravila o veštačkoj inteligenciji
Cilj je da upotreba veštačke inteligencije bude usklađena s vrednostima i pravima koja postoje u EU.
14.06.2023
Da li će vas na poslu zameniti avatar? Možda, ali ne uskoro
Digitalni klonovi - avatari - otvaraju novi svet mogućnosti, ali oni takođe postavljaju mnoštvo etičkih pitanja.
02.06.2023
"Ako mene pitate koja je budućnost ulaganja, ja bih rekao da su to kompanije koje prave alate koji kreiraju sadržaj", rekao je Vojislav Milutinović, osnivač i direktor u gejming kompaniji Two Desperados.
Ovakvi softveri bazirani na veštačkoj inteligenciji biće ključni za gejming industriju, jer daju mogućnost personalizacije, odnosno prilagođavanje igre svakom korisniku, a industrija trenutno ide ka tome.
"To je slično kao i sa Netflixom, ići će se ka generisanju veće količine sadržaja", a "već sada postoji AI tehnologija koja uči od naših artista i to radi poprilično dobro", rekao je Milutinović tokom jednih od panela na konferenciji Dan investitora u organizaciji Senzal Capitala.
On je dodao da bi, iz njegove vizure, pravo ulaganje takođe uključivalo kompanije koje se bave promenom trenutnog modela monetizacije video-igara i ostalih video-sadržaja. "Trenutni model je neodrživ, i oni koji to budu promenili, predvodiće tržište."
I programerima se ljuljaju stolice
Pored strategije ulaganja, AI će promeniti i mnoge druge stvari, rekao je Brano Perkovich, investicioni direktor sportskog kluba San Francisco 49ers iz Sjedinjenih Američkih Država. Kako je investitor pojasnio, velike promene osetiće se na tržištu rada.
"Da me je ćerka pre samo dva meseca pitala da li da krene mojim putem i bude softverski inženjer, rekao bih joj - apsolutno. Sada više nisam siguran", rekao je Perkovich, dodavši da personalizacija sadržaja može da bude dobra stvar.
"Vi i ja recimo možemo da gledamo istu utakmicu na dva seta VR uređaja, i da svako gleda onaj aspekt igre koji ga interesuje", navodi, ali upozorava da bi nekontrolisan razvoj tehnologije mogao da dovede do širenja lažnih vesti i panike.
Da će doći do promena na tržištu rada, slaže se i Milutinović. "Počeo sam da učim programiranje 1986. i nikada do sada nisam video ovako brzu promenu u tehnologiji", rekao je, a predviđa da će za tri do pet godina nestati mnoga radna mesta čak i u industriji softvera.
"Kada smo mi objavili da ćemo koristiti AI u firmi, nastala je panika i to poprilična, jer su se ljudi plašili za svoja radna mesta. To nije verovatan scenario, ali će artisti u budućnosti verovatno morati da komuniciraju sa AI-jem kao što sada 'komunicira' sa fotošopom", dodaje Milutinović.
Skrenuo je pažnju na činjenicu da je ChatGPT možda najpoznatija tehnologija zasnovana na veštačkoj inteligenciji, ali je daleko od savršenog programa. "ChatGPT je mimikrija, u njemu nema prevelike dodatne vrednosti", zaključio je Milutinović.
Velik potencijal, ali postoje nedostaci
I drugi menadžeri iz Srbije su ranije upozoravali na nedostake veštačke inteligencije, o čemu je naša redakcija pisala.
"Menadžer budućnosti je neko ko je spreman sam sebe da menja i unapređuje. Kada pričamo o razvoju tehnologije i veštačkoj inteligenciji, ne smemo da zaboravimo da i tom veštačkom inteligencijom treba da upravlja ljudska inteligencija. Upravo iz tog razloga ne smemo da zanemarimo inteligenciju koja obuhvata i emocionalnu i socijalnu inteligenciju, jer je ona ta koja će praviti razliku", rekao je Mihailo Janković, predsednik UO SAM.
ChatGPT se sve više koristi, ali su neke kompanije u Srbiji zabranile njegovo korišćenje zbog potencijalnog curenja podataka. ChatGPT daje širu sliku onoga što treba proveriti. On je ograničen kao model i nije u stanju da pruži pravu informaciju u potpunosti.
"Zadajte mu da napravi esej na neku temu i tražite mu reference. Na osnovu znanja koje ima, konstruiše i kreira URL kao veb-stranice koje ne postoje - zato je važno proveravati ga", rekao je Aleksandar Bijelić, CEO MVP Workshopa.
- U pisanju teksta pomogla Marijana Avakumović.