Grupa đaka iz srednjih škola u Srbiji predložila je da platforma poput ChatGPT-a pomogne nastavnicima da naprave zabavnije nastavne programe.
Naime, na takmičenju srednjoškolaca u preduzetničkim veštinama petočlani tim iz srednjih škola u Kragujevcu, Zaječaru, Bačkoj Palanci, Leskovcu i Gornjem Milanovcu pobedio je sa idejom o izradi takve platforme.
Kako mnogi prosvetni radnici primećuju, sve je teže održati pažnju učenika na časovima poslednjih godina, a s tim se slažu i članovi pobedničkog tima.
Opširnije
Biznis traži da studentska praksa bude sastavni deo školovanja
Prof. dr Ana Bovan kaže da studentima u Srbiji treba više prakse, po uzoru na zapadnoevropske modele obrazovanja.
28.10.2022
Istraživanje: U Srbiji i sa srednjom školom do visokih plata u IT-ju
Plate u IT sektoru nastavile su da rastu i prosečna iznosi 1.600 evra, pokazalo je istraživanje "Puls srpske IT zajednice".
27.09.2022
Srbi podneli najviše zahteva za priznavanje diploma u Nemačkoj
Najveći broj podnosilaca zahteva za priznavanje stranih stručnih diploma u Nemačkoj došlo je iz Srbije.
20.09.2022
Srbija među "veoma visoko razvijenim zemljama" prema HDI
Indeks ljudskog razvoja Srbije za 2021. iznosi 0,802, što zemlju svrstava u kategoriju veoma visoko razvijenih zemalja.
11.09.2022
"Većina mladih brzo nakon početka časa gubi pažnju i smatra većinu časova nedovoljno interesantnim i dosadnim. Cilj našeg proizvoda je da veštačka inteligencija, uzimajući podatke iz raznih izvora, pripremi čas umesto profesora - pokaže teze u vezi ponašanja, govora tela i samog predavanja, na koji deo časa obratiti više pažnje i kako učiniti čas interesantnim", objašnjavaju Veljko, Jovana, Teodora, Dušan i Jovan - članovi pobedničkog tima.
Oni su još naveli da u okviru njihovog idejnog rešenja profesor dobija interaktivni materijal koji može koristiti na času kako bi učenici bili više uključeni u rad.
Takmičenje je okupilo 85 učenika iz 67 srednjih škola iz cele Srbije koji su pobedili na regionalnim takmičenjima održanim u novembru i decembru prošle godine.
Petočlani timovi sastavljeni od učenika iz različitih škola dobili su zadatak da osmisle proizvod ili uslugu koji će pomoći nastavnicima i učenicima da na lakši i funkcionalniji način pristupaju učenju. Uz pomoć poslovnih mentora kreirali su biznis planove za svoje ideje koje su na kraju dana u trominutnim prezentacijama predstavili članovima žirija.
Četiri prvoplasirana tima sa ovog takmičenja u aprilu će učestvovati na Poslovnom izazovu zapadnog Balkana gde će se pridružiti vršnjacima iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, a timovi će ponovo biti mešoviti i činiće ih po četiri učenika iz svake zemlje.
Takmičenje "Poslovni izazov" je pokrenuto pre 14 godina sa namerom da podstakne srednjoškolce da upotrebe svoje veštine na inovativan način kako bi unapredili svoj preduzetnički duh i povećali svoje mogućnosti za zapošljavanje. U toku školske godine na šest regionalnih Poslovnih izazova (u Čačku, Leskovcu, Zaječaru, Kragujevcu, Novom Sadu i Beogradu) učestvuje više od 600 učenika iz 120 opština u Srbiji u kojima se sprovode obrazovni programi "Dostignuća mladih" iz oblasti preduzetništva i finansijske pismenosti.
"Kroz ovaj vid takmičenja, mladi ljudi su podstaknuti da na inovativan način iskoriste znanja stečena u školi, timskim radom dođu do zajedničkih rešenja i opisno prođu kroz proces od ideje do realizacije svoje poslovne ideje", izjavio je Darko Radičanin iz organizacije "Dostignuća mladih" u Srbiji.
Šta ChatGPT kaže o organizovanju časa
Redakcija Bloomberg Adrije nije odolela da upita ChatGPT šta misli o ovom rešenju i da li misli da bi mogao/mogla/moglo da pomogne u sastavljanju planova časova.
"Da, mogu pomoći nastavnicima da bolje izrade planove časova koristeći svoje znanje i funkcionalnosti koje su mi dostupne. Uključujući automatsko sugestije i generisanje sadržaja na osnovu unetih informacija, mogu pomoći nastavnicima da uštede vreme i olakšaju proces planiranja časa. Međutim, konačna realizacija zavisi od implementacije i funkcionalnosti platforme", odgovorio je bot koji je oborio niz rekorda popularnosti na internetu.
U daljem razgovoru sa botom u hipotetičkom scenariju sa odeljenjem od 30 đaka gde je većina nezainteresovana predložio nam je:
- Korišćenje interaktivnih aktivnosti: Uključite učenike u igre, diskusije ili grupne aktivnosti kako bi aktivno učestvovali u času.
- Primenu vizuelnih elemenata: Koristite prezentacije, mape, ilustracije, videe kako bi lakše objasnili koncept.
- Primenu primera iz svakodnevnog života: Pokažite učenicima kako geografska širina i dužina utiču na svakodnevni život, što će im pomoći da bolje razumeju lekciju.
- Razgovor sa učenicima: Razgovarajte sa učenicima, odgovarajte na njihova pitanja i pomozite im da svoje znanje proveravaju na različite načine.
- Korišćenje tehnologije: Koristite digitalne alate, poput interaktivnih mapa ili aplikacija za crtanje, kako bi privukli pažnju učenika i olakšali razumevanje.
Osim toga, ChatGPT je napomenuo da nijedan pristup neće funkcionisati za sve učenike, tako da bi bilo korisno da nastavnici testiraju različite metode i kombinuju ih tako da odgovaraju potrebama svakog učenika.
Nismo sigurni da li bi pobednička ekipa bila zadovoljna ovakvim časom, ali svakako ne škodi proveriti šta misli ChatGPT ako ste prosvetni radnik. Svakako, on je i dalje u svom ranom stadijumu tako da bi platforma za pomoć nastavnicima koja je specijalizovana i radi na sličnom principu mogla biti korisna.
ChatGPT nije mogao, na primer, da nam pošalje neke materijale u PDF formatu, ali nam je poslao linkove ka PDF-ovima koji bi mogli da pomognu u pripremi časa - doduše od 10 linkova koje je poslao, samo jedan nije pokazao grešku servera, ali taj nas je odveo na pogrešnu stranicu.