Potrebno je da se studentske prakse koje bi se obavljale u kompanijama ocenjuju kao najstroži predmet kako bi i mladi i poslodavci dobili ono što im je potrebno na tržištu rada, rekla je za Bloomberg Adriju dekan Executive School of Economics and Management u Beogradu prof. dr Ana Bovan.
"Učenje bez rada je neefikasno. To su i klasične teorije iz pedagogije pokazale i zato se u tom pravcu sve više ide na razvijenim tržištima", navela je ona.
Danas u Srbiji postoje stručne prakse studenata. Primera radi, Univerzitet u Beogradu i Grad Beograd od 2010. godine, zajedno sa Centrom za razvoj karijere, organizuju program BG praksa koji pomaže studentima da steknu praktična znanja. Do ove godine, kako navode iz Centra za razvoj karijere, kroz program je prošlo više od 2.000 studenata sa 27 fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Opširnije
Četvorodnevna radna nedelja je uspešna za većinu kompanija, ali ne za sve
Većina (88 procenata) kaže da četvorodnevni rasporedi dobro funkcionišu.
20.09.2022
Istraživanje: U Srbiji i sa srednjom školom do visokih plata u IT-ju
Plate u IT sektoru nastavile su da rastu i prosečna iznosi 1.600 evra, pokazalo je istraživanje "Puls srpske IT zajednice".
27.09.2022
Srbi podneli najviše zahteva za priznavanje diploma u Nemačkoj
Najveći broj podnosilaca zahteva za priznavanje stranih stručnih diploma u Nemačkoj došlo je iz Srbije.
20.09.2022
Specijalizacija ključna za kompanije, ne uči se sve u školi
Mala i srednja preduzeća najmanje rade na obrazovanju kadrova, kaže prof. dr Ana Bovan.
29.08.2022
Međutim, mnogi fakulteti ne uračunavaju praksu u redovne ESPB bodove, niti je ona obavezna da bi se studije završile.
Bovan kaže da su u zemljama poput Španije, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva CV-jevi studenata mnogo bogatiji nego u Srbiji i uključuju radna iskustva, volontiranja i putovanja, što olakšava poslodavcima da ih prime i dalje obučavaju.
Kao primer odličnog sistema obrazovanja, Bovan vidi francuske velike škole (fr. grande école). "Model velike škole u Francuskoj je nešto što bi zaista moglo da se primeni i ovde. Naravno, uz promene regulative", rekla je.
Ova vrsta škole je prava priprema za posao, kaže Bovan. "To su visokoškolske ustanove, ali nisu univerziteti. Smatraju elitnim školama i koštaju više nego državno, univerzitetsko obrazovanje", dodaje ona.
Francuske velike škole izrasle su iz potrebe privrede i najčešće su ih osnivale privredne komore, tako da je njima upravo fokus na poslovanju, a ne na akademskom radu i na nauci.
"Vrlo je važno šta kompanije žele od svojih budućih zaposlenih, posebno one koje dugo postoje imaju veoma jasne zahteve na tržištu rada", navela je Bovan i dodala da je ključno da privreda sarađuje sa obrazovnim institucijama kako bi se došlo do najboljeg rešenja za sve.