Agencija za zaštitu tržišne konkurencije (AZTN) Hrvatske odobrila je krajem juna slovenačkom investicionom fondu Advance Capital Partners sticanje 60 odsto vlasničkog udela u hrvatskom proizvođaču solarnih panela varaždinskom Solvisu.
Advance Capital Partners je do sada kao alternativni investicioni fond uspešno obavio više od 30 akvizicija u potrazi za kompanijama koje obećavaju dalji rast.
"Sa svakom investicijom postavljamo jasnu strategiju i aktivni smo u upravljanju investicijama, pri čemu radimo s najboljim pojedincima koji čine uspešan tim razvijajući firme u partnerstvu s aktuelnim vlasnikom i menadžmentom", navodi slovenački fond na svojoj internet stranici.
Opširnije
Rimac Energy objavio prvu isporuku sistema za skladištenje energije
Od 2025. SineStack će pružati dve godine rada bez smanjenja kapaciteta.
04.09.2024
Samsungov rival planira da do 2028. u čipove uloži 75 milijardi dolara
Plan je došao kao rezultat sastanka koji je predsednik SK grupe Chey Tae-won održao sa oko 20 najviših rukovodilaca kompanije.
06.07.2024
Macron jasno poručuje: Kupujmo evropsko!
Macron je pozvao na udvostručenje količine novca kojim raspolaže Evropska unija i na zajedničku strategiju zaduživanja.
28.05.2024
Analiza BBA: Srbija rekorder po SDI u regionu, lokacija i radna snaga guraju rast
Srbija, S. Makedonija i BiH privlačiće SDI dostupnom i još uvek jeftinom radnom snagom, dok će u Hrvatskoj i Sloveniji fokus biti na startapovima.
29.04.2024
Zbog toga smo hteli da saznamo zašto je zapravo Solvis privukao pažnju Advance Capital Partnersa i kako vide dalji razvoj te hrvatske kompanije koju je postavio na noge preduzetnik Stjepan Talan. Talan će ostati suvlasnik i direktor Solvisa.
"Čvrsto verujemo da ćemo u strateškom partnerstvu sa Solvisom, postojećim vlasnikom i upravom, dalje razvijati poslovanje u idućih šest do osam godina. Glavni fokus biće stavljen na strateški razvoj gde vidimo prilike u nadograđivanju i osnaživanju strategije u okviru postojećih poslovnih pravaca, ali i na izgradnju novih. Drugi fokus je na korporativnom razvoju Solvisa koji će ostati hrvatska kompanija, ali s prisutnošću u širem regionu. U nekim poslovnim segmentima ciljamo da postanemo i globalno prepoznati", kazao je u razgovoru za Bloomberg Adriju član uprave u Advance Capital Partnersu Tim Umberger.
Prema njegovim rečima, strateško partnerstvo treba da omogući razvoj novih rešenja koja će značajno doprineti energetskoj efikasnosti u celom Adria regionu.
Umberger napominje da su obnovljiva energija i napredna energetska rešenja među primarnim ciljanim sektorima za takozvani specijalni investicioni fond (SIS). Taj fond, kome je ciljana veličina 200 miliona evra, usmeren je na firme s velikim tržišnim potencijalom i obično se obavlja akvizicija većinskog udela kao, uostalom, u slučaju Solvisa. Tipična veličina investicije u akcije je između 10 i 30 miliona evra.
Cilj je svake investicije, navodi se na internet stranici Advance Capital Partnersa, da kompanija postane vodeći igrač na tržištu regiona s oko 20 miliona stanovnika i s minimalnim operativnim profitom godišnje (EBITDA) od pet do deset miliona evra.
"Ulaganje u obnovljivu energiju i napredna energetska rešenja nema samo razlog u potencijalu rasta sektora, već i masovnoj transformaciji energetskih tržišta, u čemu privatne kompanije mogu da igraju i igraju ključnu ulogu. Mi smo pažljivo analizirali regionalno tržište i srećni smo što smo ušli u strateško partnerstvo sa Solvisom, koji je već uspešna firma", poručuje Umberger uz očekivanje da Solvis postane jedan od vodećih izvora energetskih rešenja u celom Adria regionu.
Umberger, koji ima dugogodišnje iskustvo u firmi East Capital, vodećoj u području upravljanja imovinom u centralnoj i istočnoj Evropi sa sedištem u Stokholmu, poručuje da pomenuti fond ima snažan fokus na Sloveniju i Hrvatsku, gde se nalazi i većina sopstvenih investitora.
"Obe države gledamo kao domaće tržište i želimo da ulažemo u firme čiji vlasnici prepoznaju potencijal partnerstva s Advance Capital Partnersom kao podlogu za razvoj i rast poslovanja na širem području", kaže Umberger.
U ovom trenutku Advance Capital Partners ima 173 miliona evra ulaganja kroz SIS i dodatnih 50 miliona evra kroz takozvani alternativni investicioni fond (AIS).
"Nakon sledećeg kruga prikupljanja novca, planiranog za jesen, očekujemo da će ukupna ulaganja dostići oko 250 miliona evra", ističe Umberger.
Dodaje da SIS fond ima kapacitet za osam do 12 investicija u naredne tri godine.
Među sadašnjim investicijama su, osim Solvisa, Margis, vodeća slovenačka IT firma za digitalizaciju poslovanja kompanija i vladinih institucija, zatim A2U, koji je najveći slovenački specijalizovani trgovac biciklima i opremom za bicikle.
Drugi fond, AIS, primarno je usmeren na investiranje u slovenačku Big Bang grupaciju koja predstavlja najvećeg regionalnog prodavca potrošačke elektronike na više kanala i koja je aktivna u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Umberger napominje da je SIS već najveći fond rizičnog kapitala u Adria regionu pa će u narednih tri do pet godina za investicije ciljati firme s godišnjim operativnim profitom (EBITDA) između tri i 10 miliona evra.
"Među ciljanim sektorima su IT, energetska rešenja, mobilnost i logistika, specijalizovana i onlajn trgovina, zdravstvena zaštita, industrijska tehnologija i druga specifična područja koja se mogu pojaviti na tržištu", navodi Umberger.