Kompanija Warrena Buffetta (94) Berkshire Hathaway Inc. po treći put ovog meseca smanjila je svoj udeo u Bank of America Corp. (BofA), za više od tri milijarde dolara, saopštio je Bloomberg. Zvanični izveštaj (13F) SEC-a o drugom kvartalu izlazi 14. avgusta.
Taj konglomerat, koji je krenuo da ulaže u banku 2011. i koji je dugo bio njen glavni akcionar, prodao je akcije vredne 767 miliona dolara samo između 25. i 29. jula, prema regulatornoj dokumentaciji od ponedeljka. Ta i prethodna prodaja iz jula smanjile su udeo Berkshirea za ukupno 6,9 odsto. Ipak, Berkshire i dalje drži skoro 962 miliona akcija u BofA, a njihova vrednost - po ceni od ponedeljka - iznosi 39,5 milijardi dolara.
Budući da je iskusni američki biznismen i dalje veoma aktivan u poslu, tačnije preko svoje izrazito uspešne i profitabilne firme, zanimalo nas je šta je sve kupovao/prodavao u poslednje vreme.
Opširnije
Stellantisova zarada pala zbog slabe prodaje u SAD
Zarada Stellantis NV opala je u prvoj polovini godine, a kompanija je obećala dodatne mere kako bi se izborila sa naglim padom prodaje.
25.07.2024
Profitabilnost Renaulta rekordna u prvom delu godine
Profitabilnost Renaulta rekordna u prvom delu godine, a operativna marža iznosila je 8,1 odsto.
24.07.2024
TotalEnergies kupuje udeo u projektu RWE za proizvodnju zelenog vodonika
TotalEnergies SE pristao je da kupi 50 odsto udela u projektu kompanije RWE AG za izgradnju vetroparka na moru u holandskim vodama.
24.07.2024
Netflix razmatra emisiju prve 'blue-chip' obveznice
Očekuje se da će emisija obuhvatiti hartije koje dospevaju za najmanje deset godina, rekli su izvori.
30.07.2024
Apple
Buffett je smanjio udeo u proizvođaču iPhonea za 116 miliona akcija, na nepunih 790 miliona.
U najnovijim podnescima SEC-a navodi se da Berkshire Hathaway Inc. ima vlasnički udeo u 41 kompaniji, a najnovija vrednost portfelja iznosi oko 330 milijardi dolara.
Ono što je važno istaći jeste da Komisija za hartije od vrednosti SAD (SEC) od svih hedž-fondova ili institucija koje upravljaju iznosom višim od 100 miliona dolara, zahteva da podnose kvartalne izveštaje o tome šta su kupovali/prodavali. Ti izveštaji se nazivaju 13F, kako je prethodno pomenuto.
Prema podacima Bloomberg Terminala, koji je obradio podatke za poslednji kvartal 2023. i prvi kvartal 2024, stvari stoje ovako:
Berkshire Hathaway je, osim u Appleu, smanjio udeo i u kompanijama Chevron Corp (za tri miliona akcija), Louisiana-Pacific Corp (za 447.000 akcija), Sirius XM Holdings Inc (za 3,5 miliona akcija) i Paramount Global Cl B NON-VTG (za 55,8 miliona akcija).
S druge strane, kompanija je povećala udeo u Occidental Petroleum Corp (za 4,3 miliona akcija), Chubb Ltd (za 5,8 miliona akcija), Liberty Media Corp-Liberty Sirius XM Class C (za 22,3 miliona akcija) i Liberty Media Corp-Liberty Sirius XM Class A (za 12,5 miliona akcija).
Među većim i poznatijim kompanija gde u poslednje vreme, prema Bloomberg Terminalu, nije bilo promena, nalaze se: American Express Co, Coca-Cola Co, Kraft Heinz Co, Citigroup Inc, Visa Inc Class A, Amazon.com Inc, Mastercard Inc Class A, T-Mobile US Inc, Snowflake Inc, HP Inc.
Tokom prošle godine, kompanija je povećala udeo u čak pet japanskih brokerskih kuća: Itochu Corp, Marubeni Corp, Mitsubishi Corp, Mitsui & Co. i Sumitomo Corp.
BYD
Sredinom juna, Berkshire Hathaway je nastavio da smanjuje svoj udeo i u BYD-ju, kineskoj kompaniji za električna vozila. Prodao je dodatnih 1,3 miliona akcija na berzi u Hongkongu, za 39,8 miliona dolara. Time je smanjeno učešće kompanije na 6,9 odsto.
O profilu kompanije
Berkshire Hathaway je osnovan davne 1955, kao finansijska kompanija sa sedištem u Omahi. Prema podacima zaključno sa 26. julom ove godine, vrednost akcije je 657.180 dolara, a tržišna kapitalizacija iznosi 944 milijarde dolara. Godišnja zarada je oko 410 milijardi dolara.
Akcije klase A ove kompanije su 2023. premašile 500.000 dolara i važe za jedne od najcenjenijih.
Između ostalog, Berkshire poseduje desetine manjih kompanija u različitim sektorima i industrijama, uključujući osiguranje, komunalne usluge, energetiku, transport, proizvodnju i maloprodaju. U kontekstu investicija, uglavnom se pominju značajna ulaganja u kompanijama Apple, Bank of America i Coca-Cola.
Među firmama koje je Berkshire Hathaway u celosti kupio, tj. nad kojima ima kontrolu 100 odsto, jesu GEICO, Dairy Queen i BNSF Railway. S druge strane, tamo gde je većinski akcionar - ima značajan uticaj na upravljanje i glasačka prava. Kroz svoju dugu istoriju, Berkshire Hathaway je imao većinsko učešće u Kraft Heinzu, Coca-Cola i American Expressu.
Prekretnica, u smislu ulaganja, desila se 1965. godine, kada je Buffettova imperija značajno proširila svoj portfolio - kupujući više od 60 kompanija (podružnica) i posedujući delimično vlasništvo u brojnim drugim firmama.
Ono što takođe treba istaći jeste da je kompanija imala praksu da kupuje preduzeća niže vrednosti, dok zadržava udele u onim značajnijim - upravo to joj je omogućilo dalji razvoj, pod vođstvom ne samo Buffetta već i pokojnog Charlieja Mungera. Zapravo, čitava filozofija kompanije može se sumirati u jednoj reči: investiranje.