Mladi u ranim dvadesetim sve više se okreću kreditnim karticama i pozajmicama, kako bi pokrili rastuće troškove života.
Milenijalcima koji su ušli u odraslo doba nakon Velike recesije - bilo je teško. Ali finansije današnjih dvadesetogodišnjaka su u još gorem stanju.
Potrošači generacije Z, uzrasta od 22 do 24 godine, imaju veći nivo duga i veće stope kašnjenja za brojne kreditne proizvode - od kartica do hipoteka i studentskih pozajmica - nego što su imali milenijalci u istom uzrastu pre jednu deceniju, prema novom izveštaju kreditnog biroa TransUnion.
Opširnije
Kripto i nekretnine privlače gotovo isti broj milenijalaca i zumera
Mlađe generacije značajno su se odmakle od tradicionalnih investicionih pravaca.
15.04.2024
Svaka generacija pravi greške u vezi sa novcem. Evo o kojim greškama je reč
Kada je u pitanju novac, kao i život, pravovremenost je sve.
03.01.2024
Bogatstvo sedam vodećih milijardera prelazi bilion dolara
Prvih sedam najbogatijih ljudi na svetu zajedno ima preko bilion dolara, a svi sem jednog dolaze iz sektora tehnologije.
08.11.2023
Finansijski stres može ozbiljno da ugrozi vaše zdravlje
Finansijski stres štetan je za zdravlje čoveka jednako kao i događaji poput gubitka voljene osobe, bolesti ili razvoda.
13.02.2024
Prosečno stanje na kreditnoj kartici za ove dvadesetogodišnjake bilo je 2.834 dolara u 2023. To je 26 odsto više u odnosu na nivo duga koji su imali milenijalci 2013 (brojevi iz te godine su prilagođene inflaciji).
Današnji mladi su na meti kritika jer troše novac na "mali" (dostupan) luksuz, budući da im se finansijski ciljevi poput kupovine kuće i štednje za penziju čine teško dostižnim.
Međutim, jedan do dva udarca recesije - izazvane pandemijom - i brzog rasta inflacije dolaze u kritičnom trenutku za finansije ove grupe mladih. Rekordno visoke kirije, takođe, nesrazmerno utiču na njih.
"Sveukupna potrošnja je bila jaka, a plate ne prate taj tempo", rekao je Charlie Wise, viši potpredsednik u TransUnionu. "Najveći deo plata odlazi na kiriju, a troškovi neesencijalne potrošnje, poput odlaska u restoran, mnogo su veći; i onda se oni oslanjaju na kredite", dodao je.
Uz sve to, današnji mladi u ranim dvadesetim zarađuju manje od milenijalaca 2013. godine: 45.493 dolara u poređenju sa 51.852 dolara, kada se podaci prilagode inflaciji. To znači da imaju manje novca da pokriju veće troškove, a kao rezultat toga okreću se kreditima da premoste jaz, istakao je dalje Wise.
Da ne bude zabune, generacija Z nije jedina koja se oslanja na kredite da bi pokrila rastuće troškove. Ukupni, prosečni potrošački krediti dostižu nivoe koji su poslednji put viđeni pre Velike finansijske krize, rekao je Wise. Ipak, današnji mladi započinju svoje odraslo doba sa većom stopom zaduživanja, većom stopom kašnjenja u otplatama i većim odnosom duga i prihoda u odnosu na milenijalce u tom uzrastu.
Današnji mladi (22 do 24 godine) imaju prosečan odnos duga i prihoda od 16 odsto, u poređenju sa 12 odsto koliko su imali milenijalci 2013. godine.