First Citizens BancShares pristao je da kupi Silicon Valley Bank (SVB), koji su sredinom meseca zaplenili regulatori.
Zajmodavac sa sedištem u Roliju, Severna Karolina, sklopio je ugovor o kupovini i preuzimanju svih depozita i zajmova SVB, navodi se u saopštenju Federalne korporacije za osiguranje depozita (FDIC).
Posao uključuje kupovinu imovine SVB od oko 72 milijarde dolara uz popust od 16,5 milijardi dolara. Oko 90 milijardi dolara u hartijama od vrednosti i drugoj imovini ostaće u stečaju za raspolaganje kod FDIC, dok je federalna institucija takođe dobila pravo na vlasnički kapital u First Citizens u vrednosti od čak 500 miliona dolara. Procenjeni trošak propusta za Fond za osiguranje depozita je oko 20 milijardi dolara, mada će tačan stepen biti utvrđen kada se prinudni postupak okonča, navodi se u saopštenju.
Opširnije
Vodeće banke u SAD kupe kajmak posle niza bankrota
Nakon što su tri manje banke doživele kolaps, njihove najveće američke kolege beleže navalu štediša.
14.03.2023
Kome će se startapovi okrenuti sada kada nema SVB
Život je već bio težak za startapove. Finansiranje je palo na najniži nivo u poslednjih pet godina.
14.03.2023
Silicon Valley Bank bankrotirao
Silicon Valley Bank bankrotirao je u petak i došao pod stečajnu upravu Savezne korporacije za osiguranje depozita.
10.03.2023
SVB Financial mora da čeka na dve milijarde dolara od države
Bivši vlasnik Silicon Valley Banka moraće da sačeka verovatno nekoliko meseci da bi znao da li može da vrati oko dve milijarde dolara.
22.03.2023
Propala ponuda akcija SVB primer koji pokazuje koliko vredi tajnost
Haos oko Silicon Valley Banka mogao je da bude umiren da se o njegovoj poslednjoj ponudi akcija pregovara u većoj tajnosti.
20.03.2023
"Ovo je bila izuzetna transakcija u partnerstvu sa FDIC koja bi trebalo da uliva poverenje u bankarski sistem", rekao je Frank Holding, glavni izvršni direktor First Citizensa u saopštenju.
Silicon Valley Bank je iznenada postao najveći američki kreditor koji je propao u više od decenije ranije ovog meseca. Banka je pretrpela ogroman gubitak na prodaji svojih hartija od vrednosti usred porasta kamatnih stopa, uznemiravajući investitore i štediše koji su brzo počeli da izvlače svoj novac. Samo devetog marta investitori i deponenti pokušali su da povuku oko 42 milijarde dolara.
Regulatori su se utrkivali da zaključe posao za sve ili delove banke u pokušaju da pokriju neosigurane depozite klijenata, ali raniji pokušaj aukcije prošao je bez kupca.
Zatim je FDIC produžio proces nadmetanja nakon što je primio "značajno interesovanje" od više potencijalnih kupaca. Da bi se pojednostavio proces i proširio krug ponuđača, FDIC je dozvolio stranama da podnesu odvojene ponude za podružnicu Silicon Valley Private Bank i banku Silicon Valley Bridge - firmu koju je stvorio FDIC nakon što je SVB otišao u stečaj.
Američke vlasti su preduzele vanredne mere kako bi ojačale poverenje u finansijski sistem nakon kolapsa banke, uvodeći novu zaštitu za banke za koju su zvaničnici Federalnih rezervi rekli da je dovoljno velika da zaštiti depozite cele zemlje.
Akcije SVB su pale nakon što je kompanija sa sedištem u Santa Klari u Kaliforniji iznela planove za ponudu kapitala, obelodanila da je pretrpela gubitak od 1,8 milijardi dolara na prodaji hartija od vrednosti i usporavanje finansiranja u firmama sa rizičnim kapitalom kojima služi. Banka je bila prinuđena da odustane od svog plana za prikupljanje kapitala jer su fondovi, uključujući Fond za osnivanje, Coatue Management, Union Square Ventures i Founder Collective, počeli da savetuju svoje portfolio kompanije da prebace novac iz SVB.
First Citizens je ranije dao ponudu za SVB odmah nakon što je propao, kažu izvori.
Njeno interesovanje za akviziciju zbunilo je neke posmatrače, koji su postavili pitanje da li First Citizens ima sredstva da se suoči sa drugom po veličini bankovnim bankrotom uz pomoć FDIC u istoriji SAD. First Citizens bila je 30. najveća komercijalna banka u SAD po imovini na kraju 2022. godine, prema podacima Federalnih rezervi.
Međutim, banka ima iskustva u kupovini slomljenih rivala. Od 2009. godine kupio je više od 20 banaka uz pomoć FDIC, sklopivši niz poslova nakon finansijske krize od Vašingtona do Viskonsina do Pensilvanije.
First Citizens je takođe završio kupovinu CIT Group Inc. prošle godine u ugovoru vrednom više od dve milijarde dolara.