U Adria regionu može se očekivati solidan rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini, pod uticajem snažne domaće potražnje, rastućih plata i investicija u infrastrukturu.
Analitičari Bloomberg Adrije procenjuju da će to biti posebno osetno u Sloveniji i Hrvatskoj, dok će događaji, kao što je Expo 2027 u Srbiji, osnažiti ekonomske aktivnosti. Oporavak inostrane potražnje daće podsticaj izvozu iz regiona.
Takođe, analitičari smatraju da će fiskalna politika u 2024. ostati ekspanzivna usled javnih investicija i socijalnih izdataka, čemu u prilog ide i održavanje izbora. Međutim, zbog fiskalne konsolidacije potrošnja će se smanjiti u 2025. Sveukupno, za investicije će biti ključan priliv novca iz evropskih fondova.
Opširnije
NBS krenula putem ECB, padaju kamate u dinarima
Inflacija u Srbiji konačno je pala na 4,5 odsto međugodišnje i vratila se u granice cilja NBS tri plus/minus 1,5 odsto.
14.06.2024
Nemačka planira dodatno zaduživanje od 11 milijardi evra
Nemačko ministarstvo finansija razmatra dodatni budžet za ovu godinu, vredan 11 milijardi evra.
13.06.2024
Da li je inflacija i dalje pretnja?
Inflacija u Srbiji se prvi put od 2021. godine vratila u okvire cilja i u maju iznosila 4,5 odsto na međugodišnjem nivou.
13.06.2024
Fed pauzirao, očekuje samo jedno smanjenje ove godine
Inflacija je u maju usporila sa 3,4 na 3,3 odsto.
12.06.2024
Celu analizu možete preuzeti OVDE.
Monetarne politike širom Adria regiona će popuštati, u skladu sa tim kako ECB bude smanjivala kamate za 50 baznih bodova do kraja godine, a centralne banke Srbije i Severne Makedonije će se ponašati slično, kako inflacija bude stabilnija.
Tokom ove i iduće godine stopa inflacije će pasti , smatraju analitičari Bloomberg Adrije, ali će i dalje biti pod pritiskom domaće tražnje i rasta plata, naročito u sektoru usluga.
U tom smislu, u Srbiji bi prosečna stopa ove godine mogla da bude 4,7 odsto, sa tendencijom daljeg slabljenja. Slovenija i BiH će imati umerenu inflaciju od dva do tri odsto, a Hrvatska i Severna Makedonija bi mogle imati više stope zbog snažne potražnje i turizma.
"Poboljšani spoljnotrgovinski bilans, posebno primetan u aprilu, ukazuje na jaču inostranu potražnju, što podstiče izvoz. Turistička sezona će dati podsticaj izvozu usluga u kontekstu porasta globalnih putovanja i značajnog povratka zapadnoevropskih turista. U 2025, predviđamo rast od 2,7 odsto pod uticajem visoke baze u potrošnji i turizmu. Budući rast će se vrteti oko povećanih investicija, naročito u industriji, kako se kamate smanjuju, a struktura izvoza poboljšava", navode analitičari.
Za Srbiju je predviđen ovogodišnji rast od 3,5 odsto, a isti nivo se očekuje u 2025. Domaća potrošnja će ubrzati, a investicije bi trebalo da ostanu snažne - posebno zbog EXPO 2027. Osim toga, oporaviće se i spoljna potražnja.
Analitičari kažu da će stopa rasta u Sloveniji biti 2,1 odsto ove godine i navode da će se zbog "hroničnog manjka radne snage i rastućih troškova rada investicije biti usredsređene na poboljšanje produktivnosti i kapitalno intenzivne aktivnosti - ključne za srednjoročni rast".
BiH bi trebalo da ostvari rast od 2,8 odsto, a Hrvatska 3,5 odsto. U Severnoj Makedoniji, rast će ove godine ubrzati na 2,4 odsto. Tu su, takođe, glavni faktori poboljšana domaća potrošnja, rast investicija i oporavak izvoza, posebno kako se oporavlja ekonomski sentiment u Nemačkoj.
Do kraja ove godine analitičari ne očekuju veća izdavanja obveznica u Adria regionu.
Podsećamo, Srbija je prvi put ove godine i prvi put od januara 2023. izašla na međunarodno tržište obveznica. Na aukciji evroobveznica - denominovanih u dolarima - prodate su hartije vredne 1,5 milijardi dolara.
Što se tiče drugih zemalja, Hrvatska nastavlja da nudi državne obveznice građanima i, prema najavama, novo takvo izdavanje seuskoro priprema. Severna Makedonija se oslanja na češća izdanja manjih iznosa, a BiH se prvenstveno oslanja na kredite međunarodnih institucija. Slovenija svoje finansijske potrebe uobičajeno rešava izdanjima na početku godine.