Šta menadžeri najvećih kompanija u Adria regionu očekuju do kraja godine
Ni Adria region nije izuzet od ovih globalnih pritisaka, ali je u poslednjih nekoliko godina pokazao veću otpornost na spoljne šokove.
pre 4 dana
06. mart 2023, 07:00
Indeks cena porastao je za osam odsto u 2022. godini
U Adria regionu pretežno se kupuju polovni automobili
Celu analizu možete preuzeti iz teksta
Prethodnih godina industriju automobila pratili su razni problemi. Iako se poslednjih meseci prodaja automobila oporavlja, taj oporavak još uvek koče potrošači koji odlažu odluke o kupovini automobila usled visokih cena, rastućih kamata i strahova od recesije, pokazuje analiza Bloomberg Adrije.
Auto-kompanije boluju od kaskadnih šokova u snabdevanju, prvenstveno zbog nestašice poluprovodnika. Šokovi su imali trostruki učinak: gurnuli su proizvodnju na istorijski konzervativne nivoe, ugušili prodaju automobila i smanjili pristupačnost novih automobila za krajnjeg potrošača.
Analiza je obuhvatila primarne segmente poslovanja auto-kompanija, uključujući prodaju novih i polovnih automobila, servisiranje i finansiranje. Obuhvaćena je i disperzija regionalne potražnje (po zemljama) za nova i polovna vozila, kako bi se bolje razumelo tržište dinamike. Analiza se takođe bavi i najprodavanijim brendovima u regionu.
U Evropi postoji blizu 800.000 auto-kompanija, a u Evropskoj uniji proizvodnja putničkih automobila opala je četiri godine zaredom. Najznačajniji pad od 23,5 odsto desio se 2020. godine, a dve godine posle ponuda nije mogla ispratiti potražnju.
Poslednjih meseci prodaja se postepeno oporavlja u EU i EFTA. Međutim, i dalje je koči posledično izraženija štednja domaćinstava tokom pandemije. Srednjoročna inflaciona očekivanja stabilizuju se postepeno, što negativno utiče na navike potrošnje privatnog sektora.
Indeks cena porastao je za osam odsto u 2022. godini. Povećanje u 2021. iznosilo je četiri odsto. U petogodišnjem periodu između 2017. i 2022. godine zabeležen je porast od 19 odsto.
BloombergAdria.com
Kako je nedostatak čipova napredovao, proizvođači automobila davali su prednost luksuznim modelima, visoke cene i visoke marže, jer su to bili najprofitabilniji modeli. Skuplji modeli (viši nivoi opreme i opcija) takođe su dobili prioritet u pogledu vremena isporuke. Jeftiniji automobili postepeno su uklonjeni sa spiska modela.
Ipak, preopterećeni kupci prelaze na jeftinija vozila s manje opcija, polovna vozila, produžuju ciklus zamene automobila ili čak prodaju svoja trenutna vozila. Uvećani ulazni troškovi pritiskali su marže i za proizvođače automobila, i za trgovce i podigli prodajnu cenu automobila.
Prema analitičarima, trenutna situacija ima kratkoročni efekat povećanja cena polovnih automobila, ali i smanjenja njihove dostupnosti, jer se sve više potrošača odlučuje za njih.
U Adria regionu pretežno se kupuju polovni automobili. Od svih država, Slovenija je jedina izuzetak, gde broj novih automobila 2021. godine iznosi 61 odsto, od ukupnog prvog registrovanja vozila. Srbija ima najveći udeo polovnih automobila u prvim registracijama, koji iznosi 89 odsto u 2021. Razdvojeni podaci za nova i polovna vozila nisu dostupni za Severnu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu.
BloombergAdria.com
Prema prodaji, u regionu dominiraju licencirani distributeri za globalne marke kao što su VW, BMW, Mercedes, Renault Nissan, Hyundai i Kia.
Prodaju je podstakla komponenta potražnje – oživljavanje potražnje u 2021. godini nakon pandemije virusa korona, zatim komponenta cena – cene novih automobila su uvećane zbog povećanja ulaznih troškova i ograničene ponude i ograničenih zaliha i povećanja vrednosti polovnih vozila (njihova vrednost amortizuje se sporije od očekivanog), popusti na nova vozila su smanjeni, što je na kraju dovelo do rasta cene.
Marže su pretežno jednocifrene, s EBITDA maržom u proseku od 6,6 odsto u 2021. (porast za 1,17 p. p. u odnosu na 2020) i EBIT maržom u proseku od 5,6 odsto u 2021. (porast za 1,37 p. p. u odnosu na 2020). Industrija je relativno decentralizovana. Trošak zaliha je najveći trošak za zastupnike, jer čini 80-90 odsto ukupnih operativnih troškova.
Neki se potrošači odlučuju za alternativnu kupovinu – onlajn kupovinu ili čak unajmljivanje automobila. Na taj način pokušavaju potencijalno da zaobiđu vreme čekanja i olakšaju iskustvo kupovine automobila, što onda utiče na finansijske rezultate prodavaca.
BloombergAdria.com
Međutim, analitičari ne vide veliki rizik u ovom pogledu za prodavce automobila u Adria regionu u bliskoj budućnosti, s obzirom na to da su lokalni kupci fokusirani na konvencionalne kanale prodaje automobila – salone, polovne automobile i privatnu kupovinu i prodaju. Što se tiče tržišta polovnih automobila, veruju da će produženje ciklusa zamene vozila, uz strože propise, uzrokovati dalje smanjenje ovog tržišta.
Kako ograničenje ponude popušta, a zalihe dostižu potražnju, cenovna disciplina će biti najvažnija u ovoj godini, kako se proizvodnja stabilizuje. Glavni nedostatak je stidljiva potražnja usred produžene inflacije, što znači da se dalja povećanja cena možda neće materijalizovati zbog slabog poverenja potrošača, zaključuju analitičari.