OPEC+ je pristao da napravi simbolično smanjenje snabdevanja naftom za oktobar, nastojeći da tako stabilizuje globalna tržišta nakon što je usporavanje globalne privrede izazvao najduži pad cena nafte u poslednje dve godine.
Grupa će sledećeg meseca smanjiti proizvodnju za 100.000 barela dnevno, vraćajući zalihe na nivo iz avgusta, rekli su delegati. Iznenadni potez tačno preokreće septembarsko povećanje koje je napravljeno kao odgovor na molbe američkog predsednika Joea Bidena.
Taj dogovor bi mogao da bude zabrinjavajući za države potrošače koje se već bore sa inflatornim pritiskom cena nafte od 95 dolara po barelu i izgledima za zimsku energetsku krizu. Tržišta su na putu da se zaoštre jer Evropska unija sankcioniše rusku naftu zbog njene invazije na Ukrajinu.
Opširnije
Cena nafte raste pred odluku OPEC+ da smanji proizvodnju
Cena nafte na svetskom tržištu je porasla zbog mogućnosti da OPEC+ odluči da smanji proizvodnju.
05.09.2022
G7 podržava ograničenje cene ruske nafte
Predstavnici Grupe sedam dogovorili su ograničenje maksimalne cene ruske nafte.
02.09.2022
Skok cene nafte nakon signala da bi OPEC mogao smanjiti proizvodnju
Cena nafte je porasla na 91 dolar za barel.
23.08.2022
Iako je smanjenje "nebitno u smislu obima, pre ima za cilj da mu pošalje signal da se OPEC+ vratio u režim praćenja cena", rekao je Bill Farren-Price, šef makroistraživanja nafte i gasa u Enverusu. Grupa se možda nada da će taj potez "biti dovoljan da odvrati sve prodavce na kratko".
Nafta brent je u 13.16 bila viša za 3,2 odsto i iznosila je 96,03 dolara za barel.
Dok su trgovci uglavnom očekivali da Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici neće doneti tu odluku, vodeći proizvođač OPEC+ je već ranije nagovestio da će se odluka o proizvodnji preokrenuti. Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman rekao je pre nekoliko nedelja da alijansa OPEC+ razmatra smanjenje kao način da stabilizuje prekomernu volatilnost na globalnim tržištima.
Fjučersi na naftu su izgubili 20 odsto vrednosti u poslednja tri meseca zbog straha od globalnog ekonomskog usporavanja, što je ugrozilo neverovatan prihod koji su ove godine uživali Saudijci i njihovi partneri. Kina, najveći uvoznik nafte, pokazala je znake "alarmantnog" ekonomskog usporavanja, pri čemu je očigledna potrošnja pala za 9,7 odsto u julu na dvogodišnji minimum zbog slabije poslovne aktivnosti i oštrih ograničenja zbog kovida 19. U međuvremenu, SAD su zaobišle recesiju i vodile strožu monetarnu politiku.
Analiza komiteta OPEC+ pokazala je da će globalna potražnja biti veća od zaliha u četvrtom kvartalu, što će uzrokovati smanjenje zaliha po stopi od 300.000 barela dnevno.
Novoimenovani generalni sekretar OPEC-a Haitham Al Ghais rekao je sredinom avgusta da očekuje porast potražnje potrošača koji žele da se vrate u normalu nakon dvogodišnjih ograničenja zbog kovida.
- U pisanju teksta pomogla Olge Tanas.