Cena nafte je porasla na 91 dolar za barel, nakon što je Saudijska Arabija signalizirala da bi OPEK+ mogao biti primoran da smanji proizvodnju kako bi stabilizovao nestabilno tržište.
"Ekstremna" volatilnost i nedostatak likvidnosti znače da je budućnost sve više odvojena od osnovnih stvari, rekao je za Bloomberg ministar nafte Saudijske Arabije princ Abdulaziz bin Salman. To je podstaklo nemirnu sesiju u ponedeljak na kojoj je West Texas Intermediate (WTI) pao za skoro pet odsto pre nego što je zatvorio stabilno.
Nafta je doživela buran period trgovine otkako je rat u Ukrajini krajem februara promenio trgovinske tokove. OPEK+ je poništio sva smanjenja proizvodnje uvedena tokom pandemije, ali princ Abdulaziz je rekao da će kartel možda morati da pooštri proizvodnju kada se sastane sledećeg meseca kako bi razgovarali o ciljevima snabdevanja.
"Delovi OPEK+ suočeni su sa ograničenjima u snabdevanju, i uprkos tome što su rekli da su obnovili kvote, stvarna proizvodnja je znatno manja", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank.
Fjučersi su izgubili oko četvrtinu vrednosti od početka juna jer je eskalacija straha od ekonomskog usporavanja ugrozila izglede tražnje. Potencijalno oživljavanje nuklearnog sporazuma sa Iranom, koji bi mogao da dovede do porasta izvoza sirove nafte od proizvođača OPEK-a, takođe je nedavno doprineo medveđem raspoloženju.
Cene:
- WTI za isporuku u oktobru porastao je 0,6 odsto na 90,90 dolara po barelu na njujorškoj berzi u 6.22 u Londonu
- Brent za oktobar ojačao je 0,5 odsto na 96,96 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe
Trgovci će kasnije tokom dana posmatrati podatke o PMI-u iz SAD-a i Evrope kako bi prikupili dodatne naznake o stanju globalne ekonomije, a uoči sastanka Federalnih rezervi u Jackson Holeu koji će se održati krajem ove nedelje.
U međuvremenu, rast cena prirodnog gasa će verovatno podstaći veću tražnju za naftom pošto industrija i proizvođači električne energije prelaze sa skupog goriva u pokušaju da smanje troškove. Cene su porasle jer potrošači žure da obezbede zalihe uoči zime, uz zabrinutost zbog ruskih tokova širom sveta.