Predsednik Donald Trump uneo je dodatnu neizvesnost na tržišta metala najavom uvođenja carine od čak 50 odsto na uvoz bakra, što je izazvalo rekordan skok fjučersa u Njujorku i pad globalnog repera u Londonu.
Plan koji je najavljen tokom neformalnog razgovora sa novinarima predstavlja najnoviji obrt u turbulentnom periodu za industrijske sirovine. Cilj nove mere jeste da podstakne rudarenje i preradu bakra unutar SAD. Trump je već ranije uveo visoke dažbine na čelik i aluminijum, dok se istovremeno vode istrage o uvozu više drugih metala.
Od kada je Trump u februaru najavio mogućnost uvođenja carina, trgovci su u rekordnim količinama slali bakar u SAD kako bi zaradili na isporukama koje stignu pre početka naplate dažbina. Ako carina od 50 odsto stupi na snagu u narednim nedeljama, taj trgovinski prostor biće zatvoren, a nova neizvesnost uvodi se kroz pitanja o vremenskom okviru i eventualnim izuzecima za najveće proizvođače. Među ključnim dilemama za trgovce jeste da li će carina važiti i za pošiljke koje su već na putu ka SAD.
Opširnije

EU traži zaštitu za Airbus u dogovoru sa SAD, Ferrari bez olakšica
Evropska komisija, koja vodi trgovinske poslove u ime EU, blizu je preliminarnog sporazuma kojim bi komercijalni avioni bili izuzeti iz pojedinih carina.
pre 15 sati

Trump: Rok za uvođenje carina 1. avgusta neće biti produžen
Na svojoj platformi Truth Social napisao je da plaćanje carina počinje 1. avgusta.
08.07.2025

Investitori se okreću dolaru dok Trump najavljuje carinske planove SAD
Povišene carine koje je predsednik Trump najavio prošle nedelje podstakle su nove talase nesigurnosti na svetskim finansijskim tržištima.
08.07.2025

Cena bakra skače posle Trumpove najave carine od 50 odsto
Terminski ugovori za bakar u Njujorku naglo su skočili nakon što je predsednik SAD Donald Trump najavio uvođenje carine od 50 odsto na uvoz.
pre 14 sati
Citigroup je ovu meru nazvao "prelomnim trenutkom za bakar", jer zatvara vrata za veći broj isporuka ka američkom tržištu.
"Stepen uticaja zavisiće od konkretnih detalja", rekao je Marcus Garvey, šef strategije za robna tržišta u Macquarie Group. "Ne samo o visini carina već i o tome na koje će se oblike bakra primenjivati i da li će postojati prelazni period pre primene."
Ako carine stupe na snagu, troškovi bi porasli širom američke privrede, s obzirom na široku upotrebu bakra, od elektronike i automobila do građevine i data centara. I sve to dok Trump istovremeno pritiska Federalne rezerve da snize kamatne stope.
Bloomberg
Iako su već uvedene carine od 50 odsto na čelik i aluminijum, posebna zabrinutost vlada zbog uticaja na bakar jer se SAD u velikoj meri oslanjaju na uvoz. Američki kupci upozorili su da bi ova mera mogla da podrije Trumpovu ključnu ambiciju da oživi domaću proizvodnju i suprotstavi se industrijskoj snazi Kine.
"SAD nemaju ni približno dovoljno kapaciteta za rudarstvo i preradu da bi bile samodovoljni u snabdevanju bakrom", naveli su analitičari Jefferies LLC. "Zato će carine verovatno dovesti do dovesti do toga da cene u SAD ostanu znatno više u poređenju sa drugim regionima."
Fjučersi na Comexu skočili su na rekordni premijum od 25 odsto u odnosu na cene na Londonskoj berzi metala (LME), što pokazuje da tržište još ne veruje da će carina od 50 odsto biti univerzalno primenjena. Izuzeće, na primer za Čile, najvećeg snabdevača, znatno bi ublažilo posledice za uvoznike, a dodatno olakšanje pružaju i velike zalihe akumulirane poslednjih meseci.
Cena bakra porasla je u utorak za čak 17 odsto u Njujorku, na najviši dnevni skok ikad zabeležen, pre nego što je pala više od četiri odsto u ranim časovima u sredu. Na LME, metal je oslabio za 2,4 odsto na otvaranju, pre nego što se stabilizovao na 9.608,50 dolara po toni, što je pad od 1,9 odsto.

"Povećanje carine je negativan faktor za cenu LME bakra u kratkom roku", rekao je Yongcheng Zhao, analitičar tržišta bakra u Benchmark Mineral Intelligence. "Očekujemo nastavak volatilnosti do zvanične primene carine, a zatim moguć oštar pad cena."
Potražnja za bakrom u svetu rašće tokom naredne decenije, pošto industrije, od data centara i automobilske proizvodnje do elektroenergetike, traže sirovine za tranziciju ka obnovljivim izvorima energije. To će zahtevati znatno više bakra nego što rudarske kompanije trenutno planiraju da isporuče.
Dug put ka samodovoljnosti
Put ka samodovoljnosti u snabdevanju bakrom biće dug za SAD, s obzirom na ograničene kapacitete i izazove u izgradnji novih postrojenja. Neto uvoz bakra čini 36 odsto američke potražnje, prema istraživanju Morgan Stanleyja.
"Ako administracija želi da SAD budu samodovoljne, to neće biti moguće ostvariti za manje od deset godina", navode analitičari Jefferiesa. "Amerika će se još dugo oslanjati na strane rudnike."
Jedino kratkoročno rešenje bilo bi povećanje prerade bakarnog otpada unutar SAD, ali zemlja trenutno nema dovoljno kapaciteta za topljenje i preradu postojećih zaliha otpada.
Predstavnici američke industrije pozvali su Trumpa da umesto carina na uvoz ograniči izvoz rude i otpada. Upozorili su i da bi carine isključivo na rafinisani bakar mogle otvoriti vrata za uvoz gotovih proizvoda od bakra koji nisu obuhvaćeni merom.
Ministar trgovine Howard Lutnick rekao je da će carina biti uvedena krajem jula ili 1. avgusta. Nije precizirao koje će vrste bakra biti obuhvaćene, niti da li će biti izuzetaka za proizvođače poput Čilea.
Mnogi analitičari očekivali su carinu od 25 odsto, pa novi nivo od 50 odsto povećava važnost mogućih izuzetaka. Ogromne količine bakra već isporučene ove godine znače da je američko tržište trenutno dobro snabdeveno.
"Carina od 50 odsto je zapravo prilično negativna jer će smanjiti potražnju i produžiti period rasprodaje viška zaliha", rekao je Marcus Garvey iz Macquarieja.
Globalna industrija bakra spremala se za ovu meru još od februara, kada je Trump naložio pokretanje istrage po osnovu nacionalne bezbednosti, prema Zakonu o trgovinskoj ekspanziji iz 1962. godine. Rezultati su predati predsedniku, ali konačna odluka tek treba da bude formalizovana.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...