Cena nafte blago je pala zbog zabrinutosti da bi kineski rast mogao da uspori i ugrozi potrošnju, dok se čini da je OPEC+ i dalje na putu da kasnije ove godine ublaži ograničenja u snabdevanju.
Brent se kupovao po ceni od 84 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate bila blizu 82 dolara. Završetak Trećeg plenuma u Kini ove nedelje doneo je nekoliko znakova da se najviše rukovodstvo sprema da pokrene velike korake za povećanje potražnje ili zaustavljanje pada sektora nekretnina u zemlji.
Delegati OPEC+ u međuvremenu očekuju da će sledeća sednica za praćenje biti rutinska, bez promene u planovima za povećanje snabdevanja koje počinje u četvrtom kvartalu. Grupa, predvođena Saudijskom Arabijom i Rusijom, složila se prošlog meseca da počne obnavljanje proizvodnje od oko 2,2 miliona barela dnevno koja je bila zaustavljena od oktobra.
Opširnije
Nafta poskupljuje kako se smanjuju zalihe u SAD
Nafta je porasla posle najvećeg dnevnog skoka u poslednjih mesec dana.
18.07.2024
Cena nafte miruje nakon procene smanjenja američkih zaliha
Brent se kupovao malo ispod 84 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate bio blizu 81 dolara.
17.07.2024
Nafta se stabilizuje dok trgovci analiziraju dolar i potražnju iz Kine
Nafta se stabilizovala nakon dvodnevnog pada, sa predviđanjima za američki dolar i monetarnom politikom u fokusu.
16.07.2024
Velike vrućine postaju pretnja rafinerijama nafte širom sveta
Temperature u Evropi su daleko iznad sezonskih normi i ne nazire se skoro rešenje
11.07.2024
Cena nafte je ove godine i dalje viša, podržana ograničenjima ponude OPEC+, nedavnim padom zaliha u SAD i očekivanjima nižih kamatnih stopa Federalnih rezervi (Fed). Kratkoročno, trgovci takođe prate šumske požare u Kanadi koji su ugrozili snabdevanje i podržali brzo određivanje cena.
"Naftno tržište je ponovno relativno ograničeno", rekao je Warren Patterson, šef strategije za sirovine u ING Groep NV. "Sve veća zabrinutost zbog potražnje iz Kine ograničava tržište, nakon niza podataka ranije ove sedmice koji su ukazivali na slabiju sliku potražnje", dok problemi sa snabdevanjem u Kanadi i očekivanja o striktnijim ravnotežama u ovom kvartalu ograničavaju gubitke, dodao je.
Cene:
-
Brent za septembarsku isporuku pao je 0,4 odsto na 84,74 dolara po barelu u 12:05 u Singapuru.
- WTI za isporuku u avgustu pao je za 0,6 odsto na 82,34 dolara po barelu.